СВЕДОЧЕЊЕ НАШЕ НАЈМЛАЂЕ ПОСЛАНИЦЕ О СТРАХОТАМА "ОЛУЈЕ": Само ово парче неба и земље, које се зове Србија, најсигурнији је дом за нас Србе

Тањуг

04. 08. 2022. у 13:49

ЈЕДНА од најмлађих посланица у парламенту Србије Сања Лакић имала је мање до две године када је са породицом, због акције "Олуја", избегла из околине Задра, а данас каже да то највеће етничко страдање Срба после Другог светског рата не сме бити заборављено, како се више никада не би поновили тако крвави дани.

СВЕДОЧЕЊЕ НАШЕ НАЈМЛАЂЕ ПОСЛАНИЦЕ О СТРАХОТАМА ОЛУЈЕ: Само ово парче неба и земље, које се зове Србија, најсигурнији је дом за нас Србе

Принтсцреен/Инстаграм

Свим народима на Балкану потребни су мир, сарадња, стабилност, поручила је Лакићева и нагласила да је поносна на тај српски народ који се из пепела подигао и саградио нове животе.

Данас су махом то успешни и срећни људи, додала је Лакићева, која, иако нема лична сећања на колоне избеглих и прогнаних, јер је тог августа 1995. била беба, добро памти све што је уследило након прогона - сиромаштво, редови, Црвени крст ...

"У рату ником ништа ни лепо, ни добро не може да се деси, па су тешка сећања свих Крајишника на те дане рата, прогона и избегличког живота", каже Лакићева, чија је породица у Београду направила нови дом.

"После свега, сигурно знам да је само ово парче неба и земље, које се зове Србија, најсигурнији и најлепши дом за нас Србе", рекла је Лакићева.

Наглашава да данас на челу Србије имамо одличног државника, који отворено говори о свим злочинима који су се десили српском народу, за разлику од година када им је било забрањено да покажу размере крајишке трагедије, када се ћутало, извињавало, заборављало.

"Данас Србија на челу са председником Вучићем говори гласно о највећем етничком чишћењу после Другом светског рата - Олуји", навела је Лакићева која је, како додаје, на сваком кораку говорила о положају српске заједнице у региону.

"Чинила сам то и у претходном мандату, а наставићу и даље", рекла је посланица и нагласила колико је значајно говорити о тим тешким, најтежим данима током Олује која је трајала од 4. до 7. августа 1995. године.

Важно је да говоримо о свим страдањима како се више никада не би поновили тако крвави дани, навела је Лакићева и подсетила да Србија никада више није помагала српску заједницу у региону него данас.

Додала је да се захваљујући нашој земљи помажу светиње СПЦ у Славонији, све од Даља до Јасеновца.

Подсећа да су након земљотреса помагали сваког човека на Банији и Кордуну.

"Кроз 20 дана српске породице ће добити неколико кућа у највише порушеном селу Мајске пољане, као донацију успешних београдских предузетника и Фондације Гнездо. Мислим да смо им, посебно у последње две године, показали да је њихова матица ту за њих", каже Лакићева која је једно од више од 60.000 деце избеглих их Хрватске због војне операције Олуја.

Управо она од 2017. године редовно организује посете и летње школе за српску децу из Хрватске, од Кашица и Ислама Грчког преко Уздоља, Крњака до Вуковара.

Кроз различите програме које је покренула прошло је више од 250 дечака и девојчица, из 23 села и града широм Хрватске, од Далмације до Славоније.

То је прилика да деца уче о својој традицији, култури и историји.

Лакићева каже да је посебно радује што су нека од те деце искористила стипендије Владе Србије за српску омладину из региона и настављају студије на српским универзитетима.

Наглашава да ће и у новом сазиву Скупштине Србије наставити да се примарно бави српском заједницом у региону, кроз деловање у Одбору за дијаспору и Србе у региону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (1)