АНГЕЛА МЕРКЕЛ НА САМИТУ О ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ: Постоје многи разлози због којих желимо чланство региона у ЕУ
НЕМАЧКА канцеларка Ангела Меркел истакла је да је на Самиту о Западном Балкану, у оквиру Берлинског процеса, који је данас одржан у виртуелном формату, разговарано о напретку региона на путу ка Европској унији, наглашавајући да је и у сопственом интересу ЕУ да тај процес напредује, те је указала да је неопходно да се ради даље на стварању заједничког регионалног тржишта.
- Берлински процес, који смо започели пре седам година, показује да нам је поред процеса приближавања са циљем чланства у ЕУ стало да регион сарађује у фази у којој свака земља ради на свом европском путу - објаснила је Меркел на конференцији за штампу.
Она је истакла да се не ради само о питању важном за будућност земаља региона, већ је то и у интересу ЕУ да се процес приступања подстакне, омогући помирење, превазилажење подела.
- Постоје многи разлози, између осталог и геострастешки због чега желимо чланство региона у ЕУ - подвукла је Меркел.
Рекла је да је било много успеха у протеклим годинама, а као пример навела почетак примене споразума о укидању накнаде роминга, што је од користи за грађане.
Такође је поменула и размену ђака, као добар пример напретка.
Казала је да се ради на заједничком регионалном тржишту, где је већ остварен одређени успех, али још није постигнут договор о међусобном признавању диплома и омогућавању слободног путовања само уз личну карту.
Истиче да ће се уложити сва енергија да се и у томе успе.
Такође, на скупу, додала је, било је речи и о последицама пандемије и пружања помоћи земљама региона.
- Свесни смо да још има много проблема које треба превазићи, као што су дијалог Београда и Приштине, те и БиХ - рекла је она.
Казала је да је Немац Кристијан Шмит присуствовао данашњем састанку, и да ће он 1. августа започети свој мандат у БиХ као високи представник међународне заједнице.
Пренела је да је било и низ дискусија између Бугарске и Северне Македоније око почетка приступних преговора.
- Потребно је пуно стрпљења и ангажовања. Сви учесници су изразили спремност на то - казала је Меркел.
Берлински процес, који је инициран пре седам година, довео је, према њеним речима, до тога да су састанци представника региона, па чак и без ЕУ, постали нормалност.
- Пуно тога има да се ради, рад мора бити настављен. Словеначки премијер Јанез Јанша учествовао је на Самиту и он ће 6. октобра позвати на Самит о Западном Балкану, где ће бити речи о приступним процесима. Надамо се да ћемо постићи договоре о заједничком регионалном тржишту до 6. октобра - објаснила је она.
Упитана за Француску уздржаност по питању приступног процеса Меркелова је казала да не треба упирати прст на само једну државу.
- Француски председник Емануел Макрон, који је учествовао на Самиту као један од ранијих домаћина, изјаснио се о приступној перспективи. Земље региона кажу да им тај процес тече преспоро. Постоје тешке дискусије када је реч о отварању поглавља, некада су неоправдане, некада оправдане - рекла је она.
Истакла је да је са Макроном раније разговарала да на Конференцији о будућности ЕУ треба да буде на дневном реду и способност Уније да апсорбује нове чланице.
- Није исправно само говорити о једној земљи. Холандија има низ примедби, а имамо и ми неке - објаснила је она.
Меркел је рекла да је са Макроном имала у протеклом периоду низ билатералних сусрета, а тако и са председником Србије Александром Вучићем и приштинских представника Хашимом Тачијем раније, и сада са Аљбином Куртијем.
- Ми смо веома ангажовани да се створе услови за приступање ЕУ - поручила је она.
Упитана како би оценила протеклих седам година у вези Западног Балкана рекла је да су многи очекивали бржи приступни процес и да је важно да је Берлински процес створио нови квалитет сарадње.
- Пуно је остало да се уради, али много је и урађено - закључио је он.
Препоручујемо
ДАНАС САМИТ ЛИДЕРА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА: Србију ће представљати премијерка Брнабић
05. 07. 2021. у 11:32
ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ: Наставак европских интеграција уз сарадњу земаља региона
02. 07. 2021. у 14:43
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (2)