НЕПРИМЕРЕНО ПОРЕЂЕЊЕ СРЕБРЕНИЦЕ И ХОЛОКАУСТА: Историчар Љубодраг Димић о порукама из Поточара

Љ. Бегенишић

13. 07. 2021. у 09:00

ГЕНОЦИД, онако како га је означила Резолуција бр. 96 ОУН од 11. 12. 1946, а усвојила 9. 12. 1948. Генерална скупштина ОУН, подразумева "убиство чланова групе", "тешке повреде физичког и менталног интегритета групе", "намерно подвргавање групе таквим животним условима који треба да доведу до њеног потпуног или делимичног физичког уништења", "мере усмерене ка спречавању рађања у оквиру групе", "принудно премештање деце из једне групе у другу" - није извршен у Сребреници.

НЕПРИМЕРЕНО ПОРЕЂЕЊЕ СРЕБРЕНИЦЕ И ХОЛОКАУСТА: Историчар Љубодраг Димић о порукама из Поточара

Мило Ђукановић придржава сандук / Фото Аваз

Употреба термина Холокауст, који означава истребљење јеврејског народа у Другом светском рату, сасвим је непримерена.

Овако историчар и члан САНУ Љубодраг Димић, за "Новости", коментарише поређење злочина у Сребреници са Холокаустом, као и речи да је то највећи масакр после Другог светског рата, које су се могле чути од председника Црне Горе Мила Ђукановића, председавајућег Европског савета Шарла Мишела, али и дела лидера региона и Европе.

- У Сребреници, која је била заштићена, али не и демилитаризована зона под заштитом ОУН, извршен је страшан злочин, али не и злочин геноцида. Том су злочину претходили подједнако тешки злочини у Братунцу и околини које су извршиле јединице под командом Насера Орића, стациониране у Сребреници. Запад је саучесник муслиманске стране у тим злочинима. Истовремено, Запад је био тај са којим је у договору Алијом Изетбеговићем, уз остало, жртвовао Сребреницу - објаснио је Димић. - Геноцид над једним народом никада није појава коју одређује искључиво време у коме се одиграла, већ друштвени феномен која има дугу предисторију. Страдању у Сребреници није претходила деценијска деструкција имена страдалог становништва, његове вере и цркве којој припада, затирања културе и идентитета. Пре би се могло рећи да се на том простору, подједнако као и у Првом и Другом светском рату, припремао и вршио геноцид над српским народом, који је означаван трајно непожељним.

Димић подсећа да су "злочини над Србима вршени у околини Сребренице у континуитету почев од 1992. до 1995. године (страдало је више од 3.500 Срба), да су Срби означавани реметилачким факториом и за њих у Босни и Херцеговини, која је сматрана искључиво муслиманском и католичком земљом, није било места.

- Говорило се јавно да су издајници домовине, означавани су комунистима, четницима, "смећем"... Даване су им анималне особине, вршена дехуманизација, одузимано људско достојанство. Означавани су русофилима, противницима новог светског поретка и Европе, сматрани елементом који је опасан по својим мислима и склоности ка заверама, револуцијама, превратима... Тешко схватљиву мржњу према Србима подстицала је пропаганда и актуелна политичка мисао (нпр. "Исламска декларација" А. Изетбеговића) - истакао је Димић. - Реализовање те ексклузивне и искључиве исламске политике суштински је значило "отварање" сукоба са Србима, тим, како су говорили преставници политичких партија и верски прелати "православним шизматицима", чије је присуство на територији коју су муслимански и хрватски политичари сматрали искључиво својом, одувек било спорно. Уочљиво је планско и систематично одстрањивање Срба из средине у којој су вековима живели. То се уклапало у концепт Алије Изетбеговића о национално и верски чистој Босни и Херцеговини. У таквом друштву, значајан утицај задобио је искључиви антисрпски, антиправославни, антијугословенски, антисловенски "расистички национализам" који је исказивао расну, верску и насионалну нетрпељивост.

Димић додаје и да "уколико се ратна дешавања на простору Братунца и Сребренице не истраже и истина, па ма каква она била, о минулом рату, али и оним претходним на том простору, не саопшти, злочини ће се понављати и у будућности.

О кривици која се стално ставља на леђа Срба је говорио и посланик "Левице" у немачком Бундестагу Александер Ној:

- Пошто Србија не жели у НАТО Срби се морају приказати као злочинци и не смеју имати жртве, а Србија се мора оцрнити. Покушава се приказати да су српски војници у Сребреници убили недужне цивиле. Не могу оценити да ли се ради о геноциду, ратном злочину или нечему другом. Али познато је да нису сви који су тамо убијени били цивили, већ и бошњачки борци који су убијени у сукобима на ратишту, што се прикрива. Велики број пронађених тела у ствари су борци муслиманске војске који су погинули у борбама. Чињеница је да жртве морају увек бити Бошњаци, Хрвати, Албанци, иако има много убијених српских цивила на Косову, у БиХ и Хрватској.

Он је додао да је 1992. године око Сребренице убијено 1.000 српских цивила од стране муслиманске војске, што је и довело до злочина у Сребреници.

- Двоструки стандарди се примењују стално. Када су Хрвати под Фрањом Туђманом протерали крајишке Србе, Запад је тада затворио очи пред протеривањем више од 100.000 људи и мноштво жртава, а уједно и помагао обуком хрватских снага. На другој страни када су на Косову протеривани Албанци, онда се говорило о хуманитарној кризи, ратном злочину и геноциду - навео је Ној, што је, како истиче, јасан показатељ да Запад појам хуманитарне кризе користи за спровођење својих циљева и да им нису важне жртве.

Пред Хашким трибуналом, како је рекао, натпросечно велики број Срба је осуђен, док су остали ослобађани, а међу њима и "Насер Орић, иако је било јасно да је починио злочин".

- Сада НАТО и ЕУ желе што пре да државе региона интегришу у ЕУ, и то све је геополитички мотивисано. Пошто Србија одбија да призна Косово, што је потпуно исправно јер јој је украдена та територија, она не може тако у ЕУ - закључио је Ној.

И функционери ЕУ слали су поруке да у "ЕУ нема места негирању геноцида".

ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ : ЗАБОРАВИЛИ ЈАСЕНОВАЦ

ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић рекла је да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти изјавио да је оно што се десило у Сребреници најгори злочин у Европи од краја Првог светског рата и додала да "то нема везе са Сребреницом, нити поштовањем жртава, већ да су све поруке из Поточара с циљем да се нападне Србија".

- Пореде са Холокаустом и у потпуности заборављају Јасеновац и све оно што се Србима десило од почетка Другог светског рата. Избрисали су све српске жртве током ратова деведесетих, нико не оде у Братунац, нико не каже ни реч о 3.000 жртава у Подрињу, а крену и да негирају и сву српску, ромску, јеврејску, али пре свега српску децу, која су на најужаснији начин страдала у првом концентрационом логору у Јасеновцу - навела је председница Владе.

У ПОТОЧАРИМА И ВОЈНИЦИ АРМИЈЕ БиХ ПОГИНУЛИ У БОРБИ

ОТАЦ СТРАДАО ТРИ ГОДИНЕ РАНИЈЕ

ТОКОМ обележавања дана злочина у Сребреници, појавила се слика девојке која над гробом свог оца држи шољицу кафе (на фотографији) коју му је донела за покој душе. Ипак, према неким информацијама, њен отац, сахрањен у Меморијалном центру као невина жртва - цивил, Нијаз Рифет Лалић, погинуо је као припадник тзв. Армије БиХ. У босанској књизи мртвих Мирсада Токача пише да је погинуо у Кладњу, 12. јула 1995. године у борбама, као војник.

Одавно се прича да се у Поточарима не сахрањују само људи који су страдали у Сребреници као цивили. Чак је и директор Меморијалног центра "Поточари" Емир Суљагић поклонио Музеју сећања, који прикупља ствари погинулих, личну карту свог оца Суља Суљагића који је погинуо 1992. у борби, а злочин у Сребреници се догодио 1995. године. У јавности су се одмах појавила питања, како је Суљагић сахрањен у меморијалном центру 2005. године, када је као припадних војске БиХ погинуо три године пре злочина у Сребреници.

Суљагић је на "Твитеру" написао да је његов отац његов херој:

- Суљагић Суљо (1952-1992) Самостални батаљон "Вољавица", погинуо од артиљеријске ватре са Нијемића (Љубовија, Србија).

Из Сребреничке организације породица погинулих су више пута указивали да се манипулише бројем жртава и да се у Меморијалном комплексу сахрањују и они који нису страдали у Сребреници.

- Шта ће лична карта припадника тзв. Армије БиХ погинулог у борби из 1992. као артефакт музеја сећања у Поточарима, кад је тадашњи високи представник Волфганг Петрич ово место основао искључиво за жртве трагедије из 1995?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВЕ ОЧИ УПРТЕ У МОСКВУ: Орбан код Путина у изненадној посети, само неколико дана након сусрета са Зеленским

СВЕ ОЧИ УПРТЕ У МОСКВУ: Орбан код Путина у изненадној посети, само неколико дана након сусрета са Зеленским

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан отпутоваће сутра у Москву да се састане са руским председником Владимиром Путином, неколико дана након састанка са украјинским председником Володимиром Зеленским у Кијеву, рекао је за мађарски сервис Радија Слободна Европа извор из мађарске владе.

04. 07. 2024. у 18:44

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

Откријте РАЈ на плажама Марса Матрух: Египатска оаза на обали Средоземног мора!