МИСИЈА ОЕБС НА КИМ: Поражавајућ извештај - Стопа повратка на Косово у опадању, висока незапосленост
ПРИЛИКОМ представљања петог Извештаја о процени права заједница , шеф мисије ОЕБС на Косову и Метохији Мајкл Девенпорт је рекао да је у посебном фокусу намера да се косовски правни оквир усклади са међународним стандардима и да се институције придржавају закона који штити права заједница.
У извештају мисије, а како је наведено у саопштењу за јавност, наводи се да је “остварен напредак од децембра 2015. до децембра 2019. године у области интеграције правосуђа” и подсећа да је усвојена “правно обавезујућа Уредба о провратку расељених” и да је “побољшана функцијаиИнституције омбудсмана” .
-Закључак је, међутим, да се у другим областима ситуација није променила, те да су и даље присутни проблеми са применом Закона о употреби језика - додаје се даље у саопштењу за јавност Оебс, а поводом изештаја о правима заједница на Косову.
Наводи се да образовање на српском језику није заступљено у косовским институцијама и подсећа да је сваке године све мање расељених који се враћају. Такође, висока је стопа незапослености међу припадницима невећинских заједница, посебно Рома, Ашкалија и Египћана. У извештају се подсећа да се и даље дешавају инциденти који погађају мањинске заједнице, као и да постоје међуетничке тензије, а медијски садржај намењен невећинским заједницама оцењен је као “оскудан”.
-У сваком демократском друштву важно је да све заједнице могу да живе у сигурном окружењу, да могу да користе свој језик, да практикују своју културу и религију. Надам се ће све релевантне институције озбиљно размотрити препоруке и следити одговарајуће мере, јер је унапређење права невећинских заједница камен темељац у изградњи стабилног друштва - казао је Девенпорт поводом поменутог извештаја а наведено је у вечерашњем саопштењу за јавност Оебса .
У најновијем извештају о процени права заједница ОЕБС констатује да су се према подацима Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице (УНХЦР), закључно са децембром 2019. године, на Косово од 2000. вратила 28.302 расељена лица, а да се стопа повратка смањивала сваке наредне године и да је овај тренд и даље у опадању. Иначе, УНХЦР процењује да се на КиМ налази 16.151 расељено лице, од којих 412 живи у неком од привремених колективних прихватилишта (22).
Препоручујемо
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)