НЕ ТРЕБА НАМ ЖИВОТ У ТЕРОРУ И СТРАХУ: "Новости" са Србима на северу Косова и Метохије после напада специјалаца РОСУ

ШТА год да се деси, ја са свог Косова не идем. Одавно сам ја то сама са собом решила. У овим годинама, после свега што сам претурила преко леђа, да идем у избеглички шатор, не могу и нећу. Али ни терор, страх и стрепња нису живот. Београд би морао да стане иза нас, јер ми немамо у кога другог да се уздамо.

НЕ ТРЕБА НАМ ЖИВОТ У ТЕРОРУ И СТРАХУ: Новости са Србима на северу Косова и Метохије после напада специјалаца РОСУ

Фото П. Милошевић

Дан након што је у касарни у Рашки, пред председником Србије Александром Вучићем, министрима, генералима и телевизијским камерама, отворено и људски, са сузама у очима, пролила сву горчину живота Срба на северу Косова и Метохије, овако говори Драгица Милојевић из Лешка.

Иступ ове храбре жене, свега неколико сати после мучког напада косовске полиције и специјалних снага РОСУ на Србе, до кости је оголио положај нашег становништва у покрајини и све муке и опасности са којима се суочавају.

- Речи председника Вучића улиле су наду, али страх и даље постоји. Напад РОСУ, рафали, сирене, пуцњи на Србе и рањавање мог брата Срећка, међутим, оживели су атмосферу у којој смо живели 1999. и 2004. године. Биле су то године чемера у којима је људски живот био јефтин у бесцење. Тога се највише плашим - каже Драгица, за "Новости".

Последњи немири у Рудару и Митровици подсетили су Драгицу на ратно време када је радила у Јужној Митровици. Сваки одлазак на посао живот јој је стављао на коцку.

- Тамо сам нападана, понижавана. Нисам смела да се крећем улицом, него сам до посла ишла пругом. Тако сам се осетила и у среду, када сам зачула звук сирена за опасност - прича ова храбра, али истински забринута жена.

А тешка брига и данас је саставни део, како каже, живота на Косову. Народ брине за безбедност деце, за омладину, за лекове којих на Косову нема, прелазак административне линије, барикаде, изглед таблица... Српски народ притиснут је неизвесношћу и свакодневним ризиком.

То се најбоље видело током упада РОСУ на север Косова. Под велом обрачуна са наводним шверцом приштинске фаланге потегле су дуге цеви, бојеву муницију, шок бомбе и све то сасуле на окупљене Србе у Косовској Митровици и Звечану. Трагови пројектила и у четвртак су били видљиви на поприштима ове неравноправне борбе. Пред спорном апотеком иза митровачке Техничке школе, на чије су лекове насрнули приштински борци против измишљеног кријумчарења, видљива је гареж од запаљених возила и бачених пројектила.

Међу житеље Рудара код Звечана увукао се страх. Баш ту, недалеко од чувеног крста пркоса, косовска полиција испалила је на стотине хитаца на окупљене Србе. Мештани кажу да је село, обавијено димом сузавца и са одјеком рафала из аутоматских пушака, личило на Бејрут. Ту је тешко рањен и Срећко Софронијевић, који се после операције опоравља у болници у Митровици.

Фото: П. Милошевић

Како је у четвртак потврдио директор КБЦ др Златан Елек, његово стање је стабилно.

- Он је хируршки збринут, провео је мирну ноћ, али опасност за његов живот није прошла. На њега је мучки пуцано с леђа, а зрно је успешно извађено из његовог тела. Тренутно је стабилног стања, али не знамо како ће се повреде даље развијати - рекао је Елек.

Лекари који брину о Софронијевићу кажу да је у среду Срећко - имао среће. Тане је прошло тик поред виталних аорти и каротида. Само милиметар га је делио од сигурне смрти.

Мисли свих житеља Рудара су у четвртак биле са младим човеком који води животну битку. Бригу смењује зебња да се недавни напад не понови. Софронијевићев стриц Миодраг, чија је кућа на свега педесетак метара од места где су снаге РОСУ осуле паљбу, уверен је да ће Албанци опет напасти. Он и његова супруга Мирјана, људи у поодмаклим годинама, још се опорављају од стреса доживљеног током дивљања Росу.

- Пуцало је на све стране, одјекивале су експлозије. Нас двоје смо смогли снаге да уђемо у кућу и закључамо се. Имали смо ратно стање на прагу. А даље? Шта ћемо, седимо, чекамо и стрепимо - кажу Софронијевићи.

Недалеко одатле, у кући Ђелића, одвијала се још тежа драма. Дом у коме је у постељи боловала старица Верица Ђелић (71) око 13 часова засут је сузавцем. Четири часа касније жена је преминула. Сахрањена је у четвртак на месном гробљу у Рудару.

Упркос страху Срба, живот се у четвртак вратио на улице Митровице и Звечана. Већ од раног јутра на улицама су се појавили школарци, деца са родитељима на путу до вртића, камиони са робом... Полиција се повукла са свих пунктова, као и готово све патроле Кфора.

Фото: П. Милошевић

СМРТ ПОСЛЕ СУЗАВЦА

- Била је болесна, не могу никога да оптужим да је крив за њену смрт. Али она из тог пакла није имала излаза. У наше двориште је пало 15 патрона сузавца. Мајка се гушила, иако је имала мокар пешкир на лицу. Истог дана , измучена мајка се одморила - испричао нам је Никола, син Верице Ђелић, која је у четвртак сахрањена.

ПСОВАЛИ СУ МАЈКУ СРПСКУ

СВОЈИМ ушима сам чула како албански специјалци, пошто су пуцали, у повратку, псују мајку српску - рекла нам је мештанка Рудара, уз молбу да због страха за безбедност не објављујемо име.

Нама треба само мир. Да нас оставе на миру. Пуцали су овуда, свашта чинили. Бију рафали, могла сам само да се ухватим за главу. А ми, куд ћемо и шта ћемо, ако се то понови. Не знам ни сама. Овако стара и болесна не могу никуд - у даху нам је испричала мештанка.

БРИСЕЛ ПРВИ ПУТ НИЈЕ ОПОМЕНУО "ОБЕ СТРАНЕ"

РЕАКЦИЈЕ Брисела на последња дешавања у Северној Косовској Митровици први пут су била нешто другачије од добро познате флоскуле "позивања обе стране на смиривање тензија". Тако је портпарол ЕУ Петер Стано признао да контекст онога што се дешавало на северу КиМ није повезан само са борбом против криминала и шверца, већ је део шире слике односа између Београда и Приштине.

Он је указао и да су се једностране и некоординисане акције већ показале као изузетно штетне и у супротности са оним што ЕУ ради на нормализацији односа две стране:

- Ако једна страна одлучи да нешто уради на тако специфичној територији као што је север Косова и, иако нема одговарајућих договора који могу да спрече власти да спроводе такве акције, уобичајена пракса је да се блиско координира са међународном заједницом, са Кфором, али и да се обавесте људи како не би били изненађени и реаговали на начин на који су реаговали - поручио је Стано.

ИЗВЕШТАЈИ СВЕТСКИХ МЕДИЈА О ДЕШАВАЊИМА НА КОСМЕТУ

АП - Америчка агенција оценила је да је упад косовских полицијских снага и специјалних јединица РОСУ на север Косова разбеснео Београд, наводећи да је током интервенције безбедносних снага Приштине повређено 20 људи.

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ - У извештају наводе да је упад приштинских снага безбедности извршен због заплене наводно кријумчарене робе, а преноси се и изјава једног званичника Приштине који је рекао да "акција није била усмерена против припадника неке одређене националности".

РОЈТЕРС наводи да су медији емитовали снимке Срба у Северној Митровици који беже од сузавца и шок бомби наводећи да се "слична ситуација догађала и у оближњем Звечану".

ТАСС - Руска агенције истиче да је у специјалној операцији снага безбедности непризнатог Косова повређено више од десет људи:

- Резултат акције коју је наредио Аљбин Курти, премијер непризнатог Косова, јесте више од 10 повређених, међу којима је и Срећко Софронијевић који је задобио прострелну рану и лекари се боре за његов живот.

СЕЛАКОВИЋ НА СЕДНИЦИ СБ УН О НАПАДИМА НА СРБЕ

НАПАДИ специјалних јединица РОСУ на Србе на Косову и Метохији биће тема и на седници Савета безбедности УН, данас у Њујорку. Србију ће представљати министар спољних послова Никола Селаковић на заседању на којем ће бити разматран редовни шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереса о раду Унмика.

Пред полазак у Њујорк, Селаковић је поручио да ће указати на једнострано деловање "Приштине као најгори начин решавања несугласица, јер се тако производе проблеми, а не решења".

- Очекујем да ће последњи догађаји на северу покрајине бити адекватно и објективно представљени у Извештају генералног секретара УН, будући да такви потези Приштине могу довести до тешких последица и дестабилизације - истакао је Селаковић, и додао да ће Београд наставити да инсистира на заштити српског становништва на КиМ и очувању мира и стабилности.

Како је најављено, министар ће говорити о повећаном броју напада на Србе и њихову имовину и СПЦ, којих је од почетка године било чак 106. Нагласиће да је за Србију од кључне важности наставак ангажмана Унмика у несмањеном обиму, иако се САД залажу да се мандат мисије приведе крају.

- Седница СБ УН прилика је да се још једном каже да Београд конструктивно приступа разговорима и да је посвећен изналажењу компромисних решења и да нагласи да је од потписивања Бриселског споразума прошло осам година, и да за тачно 3.100 дана није дошло до напретка у спровођењу обавеза које је преузела Приштина, пре свега у вези са оснивањем Заједнице српских општина - рекао је Селаковић. (С. С. Р. )

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата

ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата

ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.

15. 01. 2025. у 07:31

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (3)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране