ВУЧИЋ НАКОН СУСРЕТА СА РАМОМ И ДИМИТРОВИМ: Договорено формирање Имплементационог савета (ФОТО/ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић данас је домаћин премијеру Албаније Едију Рами и заменику премијера Северне Македоније Николи Димитровом.
Питања новинара
Вучић: За три-четири године видећете разлику у стопи раста између нас и осталих
Председник Србије је истакао да су "Приштини, Сарајеву и Подгорици врата отворена, али да не може на сваком скупу да одговара на иста питања".
- Ми смо данас ушли у суштину проблема, разумели све муке наших људи и покушавамо да их решимо. Имамо довољно посла и брига да бисмо сваки пут морали некоме да се правдамо. Не пада ми на памет да се правдам никоме у Европској унији, нити у региону. Зашто да се правдамо, зато што радимо нешто добро?
- Знате ли колико тога имамо да урадимо, колику ћемо предност имати у односу на неке друге који то не разумеју - питао је Вучић.
- Ко жели добродошао је, ко не жели не мора. За три-четири године видећете разлику у стопи раста између нас и осталих. Отворени Балкан је нешто што пружа слободу људима, велике шансе привредницима, бржу размену услуга, дигитализацију, трансформацију. Не видим зашто би неко имао нешто против тога.
- Важније од свих декларација је то шта смо урадили за људе. Људи су суштина, не ми, не процеси, састанци, већ обични људи, од пољопривредника, до привредника, као и радника у компанијама - објаснио је он.
Казао је да је циљ да се уклоне препреке за превоз робе.
- Договорили смо се и суштина је да тако урадимо, да када се уради царински преглед и добије царинска декларација у Суботици и Београду, нема ко да вас зауставља на царини у Северној Македонији, и идете даље према Тирани. Када дођете у Албанију опет имате царину, проверавају царинске декларације и наплаћују шта је потребно - објаснио је он.
Циљ је, истиче, да се не заустављају камиони десет пута. Међутим, додаје, неопходно је дигитално умрежавање.
- За слободно пуштање кроз границе мораћемо да радимо различите врсте усклађивања - нагласио је Вучић.
Рекао је да је Албанија већ дала зелену листу за 20 својих компанија, а Србија има 30-40 за које знамо да су сигурне.
- Тиме ћемо да олакшамо промет. Министарство трговине мора да буде још посвећеније - додао је он.
Вучић је изразио наду да ће се и неки други придружити, јер ће то бити од огромне користи за све нас.
Димитров - Не видим ризик да Северна Македонија напусти иницијативу
Заменик председника Владе Северне Македоније Никола Димитров изјавио је да не види никакав ризик да та земља напусти иницијативу "Отворени Балкан" чак и ако дође до промене власти у Северној Македонији.
Он је тако одговорио на питање новинара да ли постоји ризик да та земља напусти иницијативу с обзиром на став опозиције око Отвореног Балкана и с обзиром на политичка дешавања.
- Не видим никакав ризик који би могао да искочи. За Северну Македонију је важно да остане део иницијативе због економије и европске будућности региона. У случају да дође до промене власти, ми смо демократија. Надамо се да ће воља грађана бити таква да ко год дође на власт земља иде напред, што значи и европеизацију и добре односе са суседима - рекао је Димитров.
Он је рекао да не мисли да је ситуација на македонској политичкој сцени постигла ниво фер конкуренције, као и да би за Владу било боље да учесници показују шта боље могу да ураде. Чак и ако директно повежемо резултате локалних избора са владом, владајућа коалиција је освојила више гласова него опозиција - рекао је Димитров.
Како је објаснио, већина македонских грађана жели да иде напред.
- Желимо добре комшијске односе и регионалну сарадњу - рекао је Димитров.
Председник Србије Александар Вучић рекао је да је иницијатива "Отворени Балкан" прави пут.
- За нас ово није резервна иницијатива, већ велика нада да много тога можемо да променимо у будућности. Ова иницијатива је прави пут, најбољи пут да упознајемо једни друге, за превазилажење проблема. Да наши људи, и Срби и Албанци и Македонци могу да живе боље.
Вучић - Отворени Балкан је изузетна иницијатива
- "Отворени Балкан" сматрамо изузетном иницијативом, а она је направљена због људи који живе у сваком од наших градова - истакао је председник Вучић на конференцији за медије.
Данас је, каже Вучић, договорено формирање Имплементационог савета.
Фрустрирајуће је, каже председник, да договорено некада није у стању да се потпуно имплементира.
- Договорили смо формирање Имплементационог савета, који ће у наредних 7-10 дана имати састанке са инспекцијама, како би се договорили о слободном протоку робе и услуга - каже Вучић.
Председник је изјавио да је састанак са представницима пословне заједнице три земље био добар, и да је установљено да су сви 100 одсто уз овај пројекат и иницијативу.
Рекао је да "желимо да направимо разлику, како би наши људи за годину, годину и по дана до Скопља и Тиране могли да путују без докумената".
- Тиме снажимо наше економије, не дирамо у права постојећих држава, и омогућавамо грађанима бољи живот, а привредницима да могу неупоредиво боље да раде.
Указао је да је од пословних људи добијено више примера како слободан проток робе не функционише, јер ако камион дође у петак увече на царину, он мора да чека до понедељка ујутро.
- Када увозе воће и поврће из Северне Македоније морају да чекају више од 24-30 сати, иако смо све детаљно уредили нашим споразумима са Северном Македонијом. Зато сада иде комплетна контрола, има да раде и суботу и недељу сви, јер нам од тога зависи каква ће бити наша економија, хоћемо ли направити најбоље резултате за привреду - подвукао је он. Од овога нам зависи економија и хоћемо ли направити добре резултате за наше компаније и пољопривреднике - рекао је председник.
- Морамо да се боримо за вишу стопа раста и да се боримо за све што ће нашим људима омогућити бржи напредак. Нисмо направили реципрочни уговор са Северном Македонијом о куповини некретнина из Бог зна ког бирократског разлога - напоменуо је.
Указао је да је било говора и о слободном протоку услуга, а с тим у вези је изразио захвалност Атлантском савету који је довео људе из Сарајева и Приштине, који су дали допринос дигиталној трансформацији целог региона.
После католичког Божића биће одржан и састанак у Тирани, где ће бити потписан Меморандум о разумевању око радних дозвола.
- Једини начин да задржимо људе је да могу слободно да раде свуда у региону.
Сви привредници су, додаје, за ову иницијативу, али се од политичара траже бржи резултати.
Ово није прича о политичарима, већ о грађанима, о фантастичној идеји која мора да победи да бисмо ишли напред - казао је он.
Поновио је да апсолутно сви из пословне заједнице све три земље подржавају "Отворени Балкан", али траже брже резултате, већу активност, да се не зауставимо на политичким декларацијама.
- Био сам срећан када је један од њих рекао да је ипак лакше данас на границама него пре - додао је он.
Он је Рами и Димитрову пожелео да се у "Београду увек осећају као код куће".
Рама - Једногласно дата подршка иницијативи "Отворени Балкан"
Сваки од њих, каже, трпи због чекања на границама, као и разним контролама и проверама.
- Осећам се добро што смо се фокусирали на суштину иницијативе, а то је како да наше економије расту и развијају се.
Рама је изјавио ће на наредном састанку у оквиру иницијативе Отворени Балкан у Тирани, који ће бити одржан у децембру, сви договори бити претворени у "конкретне резултате" и истакао да је Србија направила велики искорак у привлачењу директних страних улагања.
- Србија је направила искорак у привлачењу оваквих инвестиција, а у случају већег тржишта, имали бисмо више инвестиција - каже Рама.
Каже, наша мала тржишта би интеграцијом постала једно важно и велико.
Додаје да је једногласно дата подршка иницијативи "Отворени Балкан".
Каже да су имали и сусрет са представницима Атлантског савета.
- Они су дошли да пруже подршку овој иницијативи и дају подршку нашим залагањима. Такође, чекамо да видимо који су коначни резултати студије која ће бити представљена на састанку у Тирани - рекао је Рама и додао да ће студија показати ефекте иницијативе Отворени Балкан за све земље ЗБ.
Како је рекао, данас су у Београду заузели заједнички став према ЕУ, али и да треба да раузмеју и да ЕУ има и своје проблеме.
- Али, заиста блокирају Албанију и Северну Македонију у европским интеграцијама - рекао је Рама и додао да је данас поручено да се не одустаје од изградње наших земаља према стандардима ЕУ.
Поручио је, такође, да би требало да се предузму заједнички кораци за приближавање региона ЕУ, а као пример навео - боље са ЕУ интегрисати мреже универзитета, фармера и слично, али и по питању енергетске кризе.
Рама је истакао да је број српских туриста у Албанији порастао за чак 63 одсто.
- То су бројеви који имају директан утицај на економију, убеђен сам да ће они и даље да расту.
Фото: Танјуг
Димитров - Регионална сарадња мудар и прави избор
Никола Димитров, заменик премијера Северне Македоније, истакао је да је регионална сарадња "мудар, прави и европски избор".
- Значај који Влада Северне Македоније придаје овој иницијативи истакнут је чињеницом да сам ја данас у Београду и захваљујем се на добродошлици.
- Ова иницијатива је веома важна, те не можемо себи да дозоволимо да будемо одсутни са овог састанка, и поред политичке ситуације у земљи - рекао је заменик премијера Северне Македоније.
- Једнина је дугорочна визија за победнички, стабилан Балкан, да су границе од мањег значаја. То је европски избор и нема никакве дилеме када сте суочени са тим да ли да правите проблем или налазите решења и правите бољу будућност.
- Што више победа будемо извојевали заједно, тиме ће ова иницијатива постати привлачнија и за остале земље у региону.
Градимо мостове сарадње и пријатељства!
Председник Србије истакао је да су данас одржани добри и важни разговори о заједничким пројектима и даљем развоју односа у оквиру иницијативе "Опен Балкан".
Састанак са привредницима
Вучић, Рама и Димитров су разговарали са представницима компанија из Србије, Албаније и Северне Македоније.
Интересовање привредника било је велико, а опширније о томе можете прочитати кликом ОВДЕ.
Иницијатива "Отворени" Балкан"
Вучић се са Рамом и Димитровом састао у оквиру иницијативе за сарадњу под називом "Опен Балкан".
Фото: Принтскрин/Инстарам
Иницијатива Отворени Балкан је економска зона коју су успоставиле три регионалне земље - Албанија, Северна Македонија и Србија, а за циљ има повећање трговине и сарадњу, као и побољшање међусобних билатералних односа.
БОНУС ВИДЕО - ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ НА САМИТУ У ГЛАЗГОВУ: Погледајте како је најављен председник Александар Вучић
Препоручујемо
ХРВАТИ ИМАЈУ ФАВОРИТА НА ИЗБОРИМА У СРБИЈИ: Генерал ожењен Хрватицом, заљубљен у Загреб
03. 11. 2021. у 20:09
ПРОВОКАЦИЈА НА ТЕЛЕВИЗИЈИ Н1: Опет признају лажну државу Косово (ФОТО)
03. 11. 2021. у 16:26
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (42)