ДЕЛЕ МАНДАТЕ, НА ИЗБОРЕ ЗАБОРАВИЛИ: Део опозиције увелико разматра квоте за расподелу места
ДЕФИНИТИВНА одлука да ли ће групација опозиционих партија, окупљена око Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, изаћи на изборе, још није саопштена, али се увелико деле квоте за поделу мандата након гласања 3. априла.

Фото Танјуг
То би се могло протумачити као најава да ће овај политички блок, ипак, ући у трку за председника, нови сазив парламента и одборнике Београда.
Скупштина слободне Србије предложила је у споразуму "Договор 4" да су циљеви буду освајање најмање 25 одсто гласова на београдским изборима - 28 одборника, 20 одсто на парламентарним, што би им донело 50 посланика, као и да се обезбеди други круг у трци за председника. То значи да би, уколико погоде типове ССП добила 11 градских посланика, ССС седам, а демократе и Народна странка по пет.
У Скупштини Србије, према тој рачуници, Ђиласови би добили 20, партије Вука Јеремића и Зорана Лутовца по 12, а ССС шест места.
Да ли ће квоте остати овакве, видеће се после завршетка разговора у којима су главни играчи, ипак, ССП и НС. Наводно, све је још недоречено, јер се Ђилас и Јеремић још нису састали.
Бојан Клачар, из ЦеСИД, истиче да квоте јесу други део договора и готово је уверен да је донета одлука да се иде на изборе, али сматра да се тражи најбољи начин да се то бирачима саопшти.

Вук Јеремић, Фото танјуг
- Сарадња је начелно договорена, сада се иде на преговоре око квота и носилаца листа на београдским и председничким изборима, док је Мариника Тепић већ виђена као носилац парламентарне листе - рекао је Клачар за "Новости".
- Претходне изборе су бојкотовали и сада траже начин да кажу бирачима да ће изаћи на гласање, а да се они не осете изневерено.
Према прогнозама Клачара, квоте које су се појавиле у јавности предложила је организација која није политичка, па ће вероватно бити промена.
- Уз дужно поштовање, али највећа одговорност је на политичким странкама, оне ће с правом да инсистирају на квотама које су најбоље за њих. Уважиће рејтинге и моћ коју актери имају, а реалност је да се овде ССП и Народна странка највише питају. Ипак, подела мандата мора бити и ствар договора и компромиса - објаснио је Клачар.
КОЧЕ ЛИЧНИ СУКОБИ ЛИДЕРА
КЛАЧАР указује на то да ће најзахтевнији део договора бити између НС и ССП:
- Зна се да постоји персонални сукоб између лидера. Ипак, то су две водеће странке и мора да се нађе решење у коме ће обе бити задовољне. То захтева пуно времена и може да се деси да договоре воде људи који нису лидери, на пример, потпредседници партија. Тиме би се избегло да се лични сукоби пренесу на страначке договоре.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (1)