ДЕЛЕ МАНДАТЕ, НА ИЗБОРЕ ЗАБОРАВИЛИ: Део опозиције увелико разматра квоте за расподелу места

С. С. Р.

18. 11. 2021. у 11:00

ДЕФИНИТИВНА одлука да ли ће групација опозиционих партија, окупљена око Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, изаћи на изборе, још није саопштена, али се увелико деле квоте за поделу мандата након гласања 3. априла.

ДЕЛЕ МАНДАТЕ, НА ИЗБОРЕ ЗАБОРАВИЛИ: Део опозиције увелико разматра квоте за расподелу места

Фото Танјуг

То би се могло протумачити као најава да ће овај политички блок, ипак, ући у трку за председника, нови сазив парламента и одборнике Београда.

Скупштина слободне Србије предложила је у споразуму "Договор 4" да су циљеви буду освајање најмање 25 одсто гласова на београдским изборима - 28 одборника, 20 одсто на парламентарним, што би им донело 50 посланика, као и да се обезбеди други круг у трци за председника. То значи да би, уколико погоде типове ССП добила 11 градских посланика, ССС седам, а демократе и Народна странка по пет.

У Скупштини Србије, према тој рачуници, Ђиласови би добили 20, партије Вука Јеремића и Зорана Лутовца по 12, а ССС шест места.

Да ли ће квоте остати овакве, видеће се после завршетка разговора у којима су главни играчи, ипак, ССП и НС. Наводно, све је још недоречено, јер се Ђилас и Јеремић још нису састали.

Бојан Клачар, из ЦеСИД, истиче да квоте јесу други део договора и готово је уверен да је донета одлука да се иде на изборе, али сматра да се тражи најбољи начин да се то бирачима саопшти.

Вук Јеремић, Фото танјуг

- Сарадња је начелно договорена, сада се иде на преговоре око квота и носилаца листа на београдским и председничким изборима, док је Мариника Тепић већ виђена као носилац парламентарне листе - рекао је Клачар за "Новости".

- Претходне изборе су бојкотовали и сада траже начин да кажу бирачима да ће изаћи на гласање, а да се они не осете изневерено.

Према прогнозама Клачара, квоте које су се појавиле у јавности предложила је организација која није политичка, па ће вероватно бити промена.

- Уз дужно поштовање, али највећа одговорност је на политичким странкама, оне ће с правом да инсистирају на квотама које су најбоље за њих. Уважиће рејтинге и моћ коју актери имају, а реалност је да се овде ССП и Народна странка највише питају. Ипак, подела мандата мора бити и ствар договора и компромиса - објаснио је Клачар.

КОЧЕ ЛИЧНИ СУКОБИ ЛИДЕРА

КЛАЧАР указује на то да ће најзахтевнији део договора бити између НС и ССП:

- Зна се да постоји персонални сукоб између лидера. Ипак, то су две водеће странке и мора да се нађе решење у коме ће обе бити задовољне. То захтева пуно времена и може да се деси да договоре воде људи који нису лидери, на пример, потпредседници партија. Тиме би се избегло да се лични сукоби пренесу на страначке договоре.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)

КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.

21. 07. 2025. у 18:43

Коментари (1)

ИТАЛИЈА У НЕВЕРИЦИ: Јаник Синер има нову девојку, шта мислите одакле је? (ФОТО)