"ДА" НЕ ЗНАЧИ ПРОМЕНУ ДЕЛА УСТАВА О КиМ: Ђорђе Марковић, асистент на Правном факултету у Београду, о предстојећем референдуму
ГРАЂАНИ ће се 16. јануара на референдуму изјашњавати о промени Устава, а у јавности има доста недоумица о томе шта се мења и зашто. Најпре, поставља се питање да ли би грађани, евентуалним позитивним одговором на референдумско питање, дали "бланко овлашћење" властима за промену читавог Устава, па и дела који се тиче државне територије и њене целовитости (конкретно одредбе о КиМ). Одговор је јасан и кратак - никако.
Овако Ђорђе Марковић, асистент на Правном факултету у Београду на Катедри за јавно право, за "Новости", отклања недоумице око промене највишег правног акта.
- Садржина промена је прецизно и недвосмислено утврђена у Уставом прописаној процедури. Народна скупштина је 30. новембра 2021. усвојила Акт о промени, који је истог дана и објављен у "Службеном гласнику". Укратко, предложени амандмани тичу се унапређивања положаја судства као треће гране власти и јавног тужилаштва као самосталног и изузетно важног државног органа - објашњава Марковић.
Како је навео, следећа недоумица је да ли Устав мењамо због и по мери "Европе".
- Прво, треба прецизирати шта се подразумева под "Европом". Током процеса израде предложених амандмана о њима се изјаснила и Венецијанска комисија. Ово тело је орган Савета Европе, организације чији је Србија члан, а која није исто што и Европска унија (ако под "Европом" подразумевамо Европску унију). Чланице Савета Европе су све европске државе осим Белорусије, а Венецијанска комисија као њен орган је сачињена од угледних правних стручњака које делегирају државе чланице и која се бави упоредноправном анализом правних решења на читавом континенту, у циљу размене добрих идеја и праксе. Мишљења Венецијанске комисије имају велики стручни, па и политички значај, али нису обавезујућа. Мишљење Комисије о предложеним уставним променама је позитивно. Ову чињеницу треба узети као један од аргумената приликом изјашњавања и ништа више од тога - објашњава Марковић, и додаје да Устав мењамо због нас самих, а не због неког другог, те стога "примарни мотив грађанима треба да буде мисао о унапређењу наших институција".
Како је навео, циљ промене Устава, огледа се у смањивању могућности да до судства и тужилаштва допру штетни, коруптивни, утицаји:
- С друге стране, циљ није увођење тзв. судократије, како се понекад може чути у јавности. Неопходно је да и судије и тужиоци имају слуха за политику схваћену у најширем смислу - у смислу интереса грађана и државних институција које због грађана и постоје.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (3)