ТРИ МИНЕ У ХИЛОВОМ ПРТЉАГУ: Нови амерички амбасадор предао акредитиве Вучићу и започиње мандат који може одредити даље односе са Вашингтоном
НЕМА сумње да се у дипломатском коферу са којим је нови амерички амбасадор Кристофер Хил стигао у Београд налази план да покуша да стави тачку на независност лажне косовске државе, дисциплинује Републику Српску и смањи утицај Русије и Кине у региону.
Међутим, овај Србима добро познати "јастреб" вашингтонске политике враћа се у регион у потпуно другачијој атмосфери и под другим околностима - позиција и углед наше земље у свету су порасли, Србија је економски ојачана и кључни је фактор на Западном Балкану.
Хил је јуче предао акредитиве председнику Србије Александру Вучићу, чиме је америчком дипломати и званично почео мандат у Београду. У својој богатој биографији он је, између осталог, био специјални амерички изасланик за Косово и имао је једну од кључних улога у преговорима који су претходили конференцији у Рамбујеу 1999, службовао је као амбасадор у Скопљу и Тирани, као и у Јужној Кореји, Ираку и Пољској.
Директор Центра за друштвену стабилност Огњен Карановић подсећа, за "Новости", да је Хил изузетно искусан дипломата који има богато искуство на Западном Балкану још од деведесетих, да је био део обавештајно-безбедносног апарата САД за овај регион и играо активну улогу у преговорима косовских Албанаца и српских власти, а уочи бомбардовања НАТО:
- Хил је тада, за разлику од Ричарда Холбрука, показао извесну флексибилност. Није случајно што је он одабран да баш овде заврши дипломатску, можда и политичку каријеру и то у овако комплексном геополитичком тренутку. Наравно, он ће сигурно заступати политику Бајденове администрације када је реч о КиМ и Српској, али верујем и да је добро разумео да долази у један другачији Београд него што је био пре 20-30 година и да је свестан нашег чврстог става да заштитимо националне интересе и на Косову и када је реч о РС у оквиру БиХ. Очекујем да Хил има прагматичан приступ, јер је добро упознат и са компликованим укрштањем геополитичких чинилаца на Западном Балкану. Нарочито сада, у светлу украјинске кризе, верујем да ни САД није потребно стварање нових ломова и криза било где, укључујући и наш регион.
Карановић указује да све то наравно не значи да ће Србија бити ослобођена притисака САД, али да и вашингтонска администрација и Хил знају да постоје границе и да им није циљ да од Србије и Срба праве непријатеље. Наш саговорник очекује и да ће нови амерички амбасадор подржавати иницијативу повезивања региона "Отворени Балкан".
Дипломата Зоран Миливојевић указује да је Хил још пре доласка на нову функцију, у сведочењу пред Сенатом САД прошле године, открио своју платформу деловања у Београду:
- Он добро познаје и ситуацију у региону и кључне актере, плус спада у онај круг дипломата који имају директну комуникацију са Белом кућом и може и да на лицу места одлучује о неким питањима. Стратешки циљеви САД за које ће се овде залагати су решавање косовског питања у правцу споразума Београда и Приштине о међусобном признавању, слабљење наших веза са Москвом и Пекингом и јачање БиХ као централизоване државе на путу ка НАТО. Не очекујем да ће у остваривању ових циљева имати радикалан приступ, пре ће то бити филигрански притисак да Србија иде у том правцу. Радиће и на јачању наших билатералних односа, односно на тзв. мекој моћи САД кроз подршку Србији на пољу економије. Извесно је и да ће инсистирати да се до краја његовог мандата затворе случајеви "Битићи" и паљења амбасаде САД у Београду.
ПРИТИСЦИ И ИЗБОРИ
ТО што је Хил дошао у Београд само неколико дана уочи избора у Србији, за Карановића има извесну симболику. Посебно имајући у виду да је овај амерички дипломата у сведочењу пред Одбором за спољне послове Сената уочи именовања на позицију у Србији рекао и да ће се "залагати за поштене и транспарентне изборе". Он није крио ни да у свом дипломатском ангажману у Београду озбиљно рачуна и на то да медији и невладин сектор одраде свој део посла "притисака" на српске власти.
- Нема сумње да ће Хил значајан део својих напора овде уложити и у јачање невладиног сектора. Али, америчка администрација је такође свесна да њихов саговорник овде може бити само онај ко има највећу подршку народа на изборима, што не значи да они паралелно с тим не траже стално и друге саговорнике на политичкој сцени - каже Карановић.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (4)