РАЗЛАЗ ЂИЛАСОВАЦА, СВАКО У СВОМ КЛУБУ: Јеремић прави посланичку групу, у ДС љути због лошег резултата
УЗ тешку муку створен савез "Уједињени за победу Србије" почео је да се растаче још у изборној ноћи, а лидери три стожерне странке ове коалиције - Драган Ђилас, Зоран Лутовац и Вук Јеремић - готово да нису ни крили да је под великим знаком питања њихов заједнички наступ у будућем сазиву парламента.
Наиме, како сазнајемо, ова листа, која је према прелиминарним резултатима Републичке изборне комисије освојила 38 мандата, највероватније ће у парламенту имати више посланичких клубова, што би практично значило и крај њиховог политичког пакта склопљеног пред изборе.
Први ће "повући ногу" шеф Народне странке Јеремић, који је са кнедлом у грлу и пристао на састављање једне изборне листе. Они би у будућем сазиву парламента требало да имају 12 мандата и како сада ствари стоје формираће засебан клуб, за шта је потребно пет посланика.
ВУК БЕЖИ ИЗ СЕНКЕ ССП
ПОЛИТИЧКИ аналитичар Бранко Радун каже, за "Новости", да би Ђиласов савез, да је остварио бољи резултат, можда потрајао дуже:
- Лош резултат сада појачано генерише унутрашње тензије и није искључено да ће сви засебно наступати у парламенту. Друго, ту сигурно има и економских разлога, јер ако имате свој клуб, добијате више новца. И треће, Јеремић је све време био у Ђиласовој сенци и сада коначно има прилику да развија и промовише своју странку. Додуше, по мени "Уједињени за победу Србије" и нису остварили толико лош резултат, овај проценат освојених гласова су им и давала истраживања. Проблем су очигледно била нереална очекивања од 30 одсто подршке.
Јеремић и пре избора није крио незадовољство због низа нефер потеза Ђиласа, председника Странке слободе и правде, који је без консултација са осталим партнерима истурио Здравка Поноша као кандидата за шефа државе, а Владету Јанковића за првог човека Београда. Зато се и прилично дистанцирао од Ђиласа и остатка савеза током кампање и НС је углавном имала засебне политичке акције широм Србије.
- Јеремић је био најнезадовољнији због коначних изборних резултата листе "Уједињени за победу Србије", а која је дефакто подбацила. Посебно имајући у виду да је Ђилас предизборним истраживањима "пумпао" подршку овом савезу, која очигледно није била реална - каже наш извор.
Разочарање у Ђиласовом табору настало је и када се видело да кључни људи коалиције после затварања биралишта само вичу "држите, лопова", а ништа не раде да уложе приговоре ако већ сумњају на изборне нерегуларности.
Међу разочаранима је и Владимир Гајић, потпредседник НС, који је поручио да је "силом прилика, пре свега зарад јединства, његова странка имала улогу секунданта на изборима, изузев када је у питању рад на терену где је њихово чланство "гинуло" од посла.
У ТАБОРУ ИЗНЕНАЂУЈУЋА ТИШИНА
МНОГЕ је у изборној ноћи изненадила необична тишина у табору "Уједињених за победу Србије", када је реч о резултатима гласања. Наиме, било је крајње необично да листа која се представљала као најжешћи такмац Александру Вучићу и СНС није ни у једном тренутку давала своје процене резултата које од контролора добија са бирачких места. Због тога су још током изборне вечери на друштвеним мрежама стизале критике, чак и од њихових присталица и чланова.
С друге стране, Ђилас, који сигурно неће сести у скупштинске клупе, јер је био 64. на листи, моћи ће да рачуна на минимум 10 мандата, а његовом табору највероватније ће се прикључити и посланици са квоте Покрета слободних грађана, а који су се нашли изнад црте - Павле Грбовић, Натан Албахари, Ана Орег, Ђорђо Ђордић...
Није искључено ни да Лутовац и његови сарадници из Демократске странке који ће добити мандата такође формирају засебан посланички клуб. Осим Лутовца, ту су и Драгана Ракић, Гордана Матковић, Срђан Миливојевић, Татјана Манојловић...
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)