ЗАПАД У ОФАНЗИВИ: Русе избацују из УН, a јача притисак на нашу државу
ЗАПАДНЕ државе предвођене Америком планирају да Русију и буквално избаце из Уједињених нација протеривањем свих њених дипломата са Ист Ривера чиме би највећа држава света, мимо Повеље и бруталним кршењем прећутне екстериторијалности светске организације практично била елиминисана из међународне арене.
О овом плану, који би могао и те како да угрози нашу борбу за очување Косова и Метохије, увелико се спекулише у дипломатским салонима, а потку има и у чињеници да је у последњих неколико недеља територију САД морало да напусти 12 руских дипломата, под оптужбом за шпијунажу. Пошто Русију није могуће формално искључити из УН и њеног извршног тела Савета безбедности, запад чини све да то учини - физички, односно протеривањем комплетног особља.
Није тајна да би западне чланице УН радо Русију виделе ван овог тела, али Повеља на основу које је ова организација утемељена налаже да је за искључење чланице потребан предлог и одлука Савета безбедности. Русија је стална чланица СБ која има право вета, па би на било коју одлуку овог типа спустила рампу. Под условом да буде имала иког у сали да тамо стисне тастер "против".
Зато ће, кажу наши дипломатски извори, Америка ићи заобилазним путем, протерујући руске дипломате под различитим изговорима, како би се њихова мисија "осула" и активности умањиле.
- То не би било први пут, и у време СССР било је таквих ситуација, совјетски представници били би замољени да напусте Америку. У таквим случајевима САД ускрате боравишну визу или дипломатску акредитацију и тиме заобилазе кршење дипломатских конвенција. На овај начин имају право да некога замоле да се врати кући. То се дешавало и са дипломатама са Кубе, али и на неких других земаља - каже нам дипломата Бранко Бранковић.
Ипак, наш саговорник истиче да се никада до сада није догодило да цела мисија буде "најурена", и због тога што УН имају и неку врсту екстериторијалности.Иначе, јасно је да такав развој догађаја не би ишао наруку ни Србији, јер је Русија главни заштитник наших националних интереса у УН.
И председник Србије Александар Вучић раније је упозорио да би се избацивање Русије из УН веома лоше одразило на нашу земљу, јер би постојала могућност промене Резолуције 1244 и признавања Косова од стране европских држава које то још нису учиниле. Шеф државе је тада казао да би, након избацивања Русије из УН, уследили притисци на Кину да се промени Резолуција 1244, након чега Србија више не би имала правни основ на који може да се позове ради очувања територијалног интегритета.
Политички аналитичар Драгољуб Анђелковић сматра да Америка може на разне начине да умањи број руских дипломата, али да не може потпуно да их протера. Он је уверен да ће руска мисија у УН увек имати довољно капацитета да заштити интересе Србије.
И док трају велика светска превирања, притисци на нашу земљу да изабере страну у новом хладном рату све су јачи. Ако су пре априлских избора у рукавицама поручивали да би Србија требало да усклади своју политику са политиком Европске уније, а то значи уведе санкције Москви, лидери западних земаља сада то раде отворено.
Искористили су и честике председнику Вучићу да неувијено нагласе шта желе и шта очекују, па је тако француски председник Емануел Макрон изразио наду да ће Србија која је на путу ка ЕУ наставити посао који је започет и заједно са земљама чланицама радити на обнови мира који је доведен у опасност руском агресијом против Украјине.
Шефица немачке дипломатије Аналена Бербок је истакла да је због рата у Украјини који има за циљ и поделу Европе важно да ЕУ подрже земље које су на путу ка чланству, а посебно је поручила да би Србија требало да подржи спољну политику Брисела, а тиме и санкције. И шеф хрватске дипломатије Гордан Грлић Радман сматра да је понашање Србије неодрживо јер одбија да усклади политику са ЕУ и уведе санкције Русији.
Претње Београду су разноврсне - од тога да ће нам у знак одмазде увести казнене мере, до тога да ће наложити повлачење својих компанија које овде имају фабрике.
УЗВРАТНЕ МЕРЕ
БРАНКОВИЋ истиче да Америка неће ићи на то да протера све руске дипломате, јер се такве мере обично узврате:
- То би ишло и на штету Америке, јер они имају велики број својих представника у амбасади у Русији који би, такође, могли бити враћени кући.
МИНИСТАР АЛЕКСАНДАР ВУЛИН О МЕРАМА ЛОНДОНА
СРБИ НИСУ У БРИТАНСКОЈ КОЛОНИЈИ
УВОЂЕЊЕ санкција је лицемерно колико и антисрпско, то са чувањем "Дејтона" има везе колико и Изетбеговић са хришћанским вредностима. Не знам шта Британија мисли да је постигла, али знам да се борба за право Срба на опстанак и борба за Републику Српску неће завршити. Британија има могућност и да уводи и да не уводи санкције, а Срби немају могућност да престану да постоје и да престану да се боре за РС. Србија Српску неће оставити без подршке и помоћи.
Тако је министар унутрашњих послова и лидер ПС Александар Вулин реаговао на санкције које је Велика Британија увела Милораду Додику и Жељки Цвијановић. Он је навео да санкције демократски изабраном српском члану Председништва БиХ и председнику РС значи забрану Србима да политичким средствима бране своје интересе:
- Велика Британија никако да заборави да више није колонијална сила, а и да Срби не живе у њиховим колонијама, ни прошлим, ни будућим. Срби нису робови и, ни у време британске империје, нису се продавали на пијацама и нису их у Европу довезли као робље у бродовима британских племића трговаца робовима. Када Изетбеговић оцени да је "Дејтон" лудачка кошуља, или када му од оца остала СДА објави да јој је највећи циљ рушење РС, па самим тим и "Дејтона", и Британија и остатак Запада ћуте, а када Додик и Цвијановићева кажу да ће штитити "Дејтон" потписан од стране великих сила, па и оних са Запада, онда их ставе под санкције.
СТЈУАРТ ПИЧ УПОЗОРАВА ЗВАНИЧНИКЕ СРПСКЕ
НА ОПАСНОМ СТЕ ПУТУ, ШТЕТИТЕ БИХ
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик британског премијера за Западни Балкан Стјуарт Пич огласио се поводом увођења санкција званичницима Републике Српске.
- Одлука министарке спољних послова је значајна и неопходна, ове особе су на опасном путу који штети стабилности и правном поретку у Босни и Херцеговини. Што пре се направи заокрет на том путу то боље за грађане БиХ - поручио је Пич.
ШЕФИЦА ДИПЛОМАТИЈЕ БиХ ИЗРАЖАВА ЗАХВАЛНОСТ
БИСЕРА ПРИЗИВА ЈОШ САНКЦИЈА
МИНИСТАРКА спољних послова у Савету министара БиХ Бисера Турковић захвалила је шефици британске дипломатије Лиз Трус и америчком државном секретару Ентонију Блинкену на санкцијама које су Уједињено Краљевство и САД увеле против, како је навела, оних који угрожавају стабилност и сигурност Западног Балкана. Турковићева је на "Твитеру" написала да "нема места за оне који поткопавају суверенитет и интегритет државе и за негаторе геноцида":
- Позивамо друге земље да следе њихов пример.
ПРЕДСЕДНИК ВЛАДЕ РС ОСУДИО ОДЛУКУ БРИТАНАЦА
НАСЕЛИ СУ НА МАНИПУЛАЦИЈУ
ПРЕМИЈЕР Српске Радован Вишковић оштро је осудио одлуку Велике Британије да уведе санкције, наводећи да је реч о подвали бошњачких политичких снага који у Додику и Цвијановићевој препознају кључну препреку у остваривању циља да се у БиХ одлучује према принципу "један човек - један глас". Вишковић је истакао да му је жао што су британске власти населе на манипулације бошњачког политичког естаблишмента, који, не бирајући начин, настоји да политички профитира од оружаног сукоба у Украјини да би решавао "српско питање" у БиХ по свом нахођењу.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (4)