БЕСКРАЈНИ ПРИТИСЦИ БРИСЕЛА: Европа нас уценама гура у политичку неутралност
ТО што Брисел од избијања украјинске кризе нашу приврженост Европској унији готово искључиво мери "мржњом" према Русији, поново је оживело захтеве да наша земља одустане од европских интеграција и заузме курс политичке неутралности.
Непрестано се нижу притисци и уцене да Србија заузме страну у дешавањима на истоку Европе и да се беспоговорно прикључи свим одлукама Брисела, иако је наш европски пут и даље у дубокој магли, функционише по принципу покретне мете и не назиру се чак ни оквирни рокови када бисмо могли да се приближимо чланству у ЕУ.
Тако је Спољнополитички одбор Европског парламента одржао у четвртак седницу на којој је расправљано о нацрту резолуције у којој се тражи да новоизабране власти уведу санкције Москви. У нацрту документа који је предложио известилац ЕП за Србију Владимир Билчик, а у који су "Новости" имале увид, изражава се жаљење због чињенице да се Београд "није ускладио са политиком ЕУ након руске инвазије на Украјину", а власти у Србији позивају се да покажу "стварну посвећеност вредностима ЕУ".
Председник Србије Александар Вучић изјавио је у четвртак да је Србији место у ЕУ, да наша земља треба да настави европски пут, али да истовремено треба да чувамо своје, самосталност и независност у одлучивању, бар док не постанемо чланица:
- Када сте члан клуба, онда је све другачије, али вам ни тада нико не одузима ни глас, ни мозак, ни језик. Важно је да Србија буде на европском путу због вредности којима тежимо, због економског напретка, али и зато што би неко морао да каже - а, где другде Србија припада, ако не том друштву? Видео сам резолуцију ЕП и могу да кажем да слободни људи и земље не доносе одлуке на основу ултиматума. Благо њима ако немају паметнија посла него да шаљу Србији писма шта би и како требало да чинимо. Ми њих веома поштујемо и страшно су нам важни, али много су нам важнији грађани Србије и парламент Србије.
Председник је указао да је по питању украјинске кризе, позиција Србије јасна - понашамо се недвосмислено принципијелно, подржавамо међународно јавно право, не доприносимо даљем развоју сукоба, не шаљемо оружје ниједној страни, кажњавамо све који учествују у добровољним јединицама на обе стране. Открио је да је са америчким сенаторима, са којима се састао пре неколико дана, имао нимало лаке разговоре, али да им је поновио овај став наше земље:
- Србија се одговорно и посвећено залаже за мир, што не може да се каже за све друге. Многи немају разумевања за Србију, јер им 1999. не значи ништа. Не могу и неће да разумеју ни позицију Србије у УН, где смо у СБ увек имали подршку Русије, а не тих земаља које би данас да нас терају у политику санкција. Плаћамо велику цену због своје политике у вези са мерама против Русије, али ћемо наставити да се придржавамо принципа којих се други не држе.
За министра унутрашњих послова Александра Вулина, међутим, резолуција ЕП је најбољи начин да Србија схвати да јој место није у ЕУ. Прво је био Хаг, каже Вулин, онда је било признајте Косово, напустите Републику Српску, сад - уведите санкције Русији:
- Време је да преиспитамо своју одлуку о чланству у Унији и да постанемо и политички неутрална земља, као што смо и војно неутрална. У овом тренутку поверење у ЕУ код грађана је на минимуму. А и политика коју воде европарламентарци јасно указује да ЕУ Србију не жели у свом саставу. Они мере нашу љубав према Европи мржњом према Русији. Ако волите Европу, морате да мрзите Русију. Нећу да мрзим Русију, нећу да мрзим никога. Имам право да не изгубим ни једног јединог пријатеља, ја не учествујем у вашим сукобима.
Сузана Грубјешић, потпредседница Центра за спољну политику, каже, за "Новости", да ће санкције уведене Русији од стране ЕУ, САД и још неких земаља потрајати, а да изјашњавање Србије очекују и Запад и Исток, свако из својих разлога:
- Србија није политички неутрална, налази се у процесу приступања ЕУ и од ње се тражи да поштује уговорне обавезе и да се усагласи са заједничком спољном и безбедносном политиком. До сада је Србија успевала да то усаглашавање не укључује придруживање рестриктивним мерама које је ЕУ увела према Русији, али након руске агресије на Украјину сужен је простор за вођење неутралне и избалансиране политике, а повећао се притисак из свих тела ЕУ, превасходно из Европског парламента. Пошто наш европски пут траје већ две деценије, а без изгледне и конкретне године пријема, грађани су прилично постали евролетаргични.
ДОДИК ПОСЛУШАО ЗА ВОЈСКУ
ПРЕДСЕДНИК Србије поручио је у четвртак и да "многи играчи имају интерес у дестабилизацији Балкана", али да је он рекао лидерима ЕУ да ће наша земља покушати да сачува мир у региону. Он се за "Фајненшел тајмс" осврнуо и на ситуацију у БиХ, рекавши да је увек позивао српске лидере да одбаце сецесионистичке планове, укључујући и оне у вези са сопственом војском:
- Рекао сам Додику да не формира војску, и он је то прихватио. Мир и стабилност су најважнији у региону. Рекао сам европским лидерима да им гарантујем својим именом да ћемо учинити све да избегнемо сваку врсту сукоба у региону, укључујући БиХ, укључујући Косово. Имате моје обећање.
ЈАДРАНКА ЈОКСИМОВИЋ: ГРАЂАНИ ЗАЦРТАЛИ ПУТ НА ИЗБОРИМА
ПОВОДОМ Вулиновог захтева да Србија одустане од европског пута и зацрта пут политичке неутралности, као што је и војно неутрална, министарка за ЕУ Јадранка Јоксимовић каже, за "Новости":
- Мислим да су избори који су недавно одржани јасно показали да је поверење грађана Србије добио СНС, као странка десног центра, са јасном опредељеношћу за европске интеграције. Вулин је председник Покрета социјалиста и његове поруке о политичкој неутралности могу да буду легитимна платформа његове странке.
ВРТОГЛАВИ ПАД ПОДРШКЕ ЗА УНИЈУ
ПРЕМА последњем истраживању Агенције Ипсос, подршка грађана европским интеграцијама никада није била мања, па се тако за ЕУ изјаснило 35 одсто испитаника, 44 је против, док 21 одсто не зна или не жели да се изјасни.
У августу прошле године, у истраживању јавног мњења Министарства за европске интеграције, за чланство наше земље у Унији изјаснило се 57 одсто грађана, док је 30 процената било против. Раније, најнижа подршка за ЕУ била је у децембру 2012. и јуну 2016, када се само 41 одсто испитаника изјаснио за чланство наше земље.
ДОКУМЕНТИ ЕП НИСУ ОБАВЕЗУЈУЋИ
ПРЕДЛОЖЕНИ текст Билчиковог документа о Србији, на девет страна, у току ове године треба да усвоји Европски парламент на пленарној седници, чиме би добио верзију резолуције, али оне нису правно обавезујуће за државе чланице нити за институције ЕУ.
У тексту се поред захтева да уведемо санкције Русији, власти у Београду подсећају да ће напредак у дијалогу о нормализицији односа са Косовом одредити темпо приступних преговора. Изражава се и жаљење "због континуираног притиска на правосуђе и јавног негирања међународних пресуда за ратне злочине" и позива новоизабрана већина да приоритетно ојача гаранције за независност и ефикасност правосуђа.
Препоручујемо
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (10)