"ТУМАЧЕ" ПУТИНА КАКО БИ НАПАЛИ СРБИЈУ И ВУЧИЋА: Изјава председника Русије о Косову и Донбасу изазвала ударе из Хрватске и БиХ

Д. МИЛИНКОВИЋ

28. 04. 2022. у 08:00

У СВОЈЕВРСНОЈ опседнутошћу Србијом и председником Александром Вучићем, наш комшилук поново користи сваку прилику да удари на Београд, па им се тако и у последњим порукама првог човека Кремља Владимира Путина о дешавањима у Украјини "привиђају" непостојеће поруке нашој земљи и шефу државе.

ТУМАЧЕ ПУТИНА КАКО БИ НАПАЛИ СРБИЈУ И ВУЧИЋА: Изјава председника Русије о Косову и Донбасу изазвала ударе из Хрватске и БиХ

Владимир Путин, Фото АП

Тако су поједини хрватски и босански медији изјаву руског председника - у којој он појашњава зашто Москва има право да призна Доњецку и Луганску републику, користећи се преседаном који је установио Међународни суд правде у Хагу по питању Косова - парадоксално искористили да закључе како је "Путин за столом понизио Вучића". Иако Вучић није био у Кремљу у тренутку када је Путин давао изјаву, нити је 2010. учествовао у правном аутоголу наше стране пред судијама МСП.

А у изјави коју су злоупотребили медији у Хрватској и БиХ, руски лидер се само послужио лицемерјем Запада, које је по питању статуса наше јужне покрајине актуелно и данас, користећи се недоследношћу евроатлантске заједнице како би оправдао посебан статус Донбаса.

Фото Printskrin

Путин је на састанку са генералним секретаром УН Антониом Гутересом, одржаном у уторак, подсетио да су самопроглашене Луганска и Доњецка Народна Република постале независне по аналогији са одлуком Међународног суда правде о ситуацији на Косову, коју су, како је рекао, сви подржали.

- Лично сам прочитао сва документа МСП о ситуацији на Косову. У одлуци тог суда каже се да у остваривању права на самоопредељење, одређена територија било које државе није у обавези да тражи дозволу да прогласи суверенитет централним властима земље. То је речено за Косово, и ту одлуку су сви подржали - рекао је Путин, и додао да ДНР и ЛНР имају исто право да се изјасне о свом суверенитету без дозволе централне власти "јер је преседан створен".

Фото Printskrin

Министар унутрашњих послова и председник ПС Александар Вулин рекао је јуче да је Путин само наставио да одговара Западу истим аргументима и истим речником којим су они објашњавали бомбардовање Србије:

- Не мислим да је коментар председника Путина идиотске пресуде МСП као одговора на још идиотскије питање жутог олоша који је тада заступао Јеремић, промена става Русије по питању лажне државе Косово. Русија је и до сада могла да промени свој став, па није, и не верујем да ће то урадити сада. Нисам задовољан што је председник Путин поменуо одговор МСП, али сам задовољан баш свим његовим изјавама у деценијама иза нас по питању подршке Србији у борби за очување КиМ, за Републику Српску, одбране Срба од резолуције Велике Британије по којој је требало да постанемо први геноцидан народ у историји, задовољан сам због помоћи јачању наше армије, царинским повластицама, повлашћеној цени гаса и поштовању које се Србији и њеном председнику Вучићу исказивало и које се исказује и данас.

За Вулина није случајно што су након изјаве Путина Србију напали медији из Сарајева и Загреба, али и "домаћи евро и НАТО фанатици":

- Нисам најбоље разумео шта су хтели да кажу, ако су против промене става Русије, да ли то значи да ће Хрватска повући признавање Косова, а да ће Сарајево престати да лобира за своје чланство у НАТО? Да ли љутња случајних Срба на Путина значи да ће од сада бити против ЕУ и НАТО? Њима је Русија увек била крива што није заратила због Србије, али никада им НАТО није био крив што је бомбардовао Србију.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже, за "Новости", да је била грешка што се некадашња српска власт 2010. обратила МСП у вези са Косовом, али да је одговор суда, иако по нас лош, отворио и могућност за нека друга решења:

- На пример, по истом принципу, свака територија која има власт и контролише локално становништво може да поступи на исти начин као некада Приштина. Ту, рецимо, мислим на Српску и север Косова. Зато је Запад и кроз Бриселски споразум настојао да преузме контролу од нас над севером КиМ, да би нас онемогућио да ми донесемо такву декларацију.

Међународни суд правде изјаснио се 2008. о "независности Косова", Фото АП

Сада су Руси рекли само нешто што је чињеница, ми томе треба да приступимо рационално, бранећи преостале српске интересе, а то су север КиМ и РС.

Срђан Граовац, из Центра за друштвену стабилност, указује да "препуцавање" Гутерес - Путин показује да велике силе користе међународно право онако како им одговара и да то не треба да нас изненађује:

- Ми треба да гледамо само како да одбранимо наше интересе. Кључно је какав однос и једни и други имају према КиМ. Запад је већински признао Косово, док Русија то није учинила, нити је Путин рекао да ће тај став мењати. Да ли би можда променио тај став ако би добио признавање Запада за Абхазију, Луганск и Доњецк у домену је нагађања. Регион је увек имао посебан однос нетрпељивости када је реч о односима Србије и Русије и ово сад желе да прикажу као доказ да Москва више неће штитити наше интересе.

* * * * * * * * *

НЕБОЈША ЧОВИЋ О ПОЗИЦИЈИ ЈУЖНЕ ПОКРАЈИНЕ

НАЈЈАЧА ОДБРАНА - РЕЗОЛУЦИЈА 1244

НЕКАДАШЊИ председник Координационог тела за КиМ Небојша Човић сматра да не треба поредити статус Косова и Луганске и Доњецке народне републике јер, како каже, када је у питању КиМ постоји Резолуција Савета безбедности УН 1244 којом су највише међународне институције потврдиле да је та територија саставни део Србије.

Фото Н. Параушић

- Изјаву Путина не видим као "забијање ножа у леђа" Србији. То што је рекао на састанку са Гутересом је реалност и зато треба да извучемо закључке какве су то "добре" намере свих мисионара који долазе последњих недеља у Србију.

* * * * * * * * *

ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ ПОВОДОМ ПЛАНОВА САД

НЕМОГУЋ ЗАДАТАК БАЈДЕНОВОМ ТИМУ

ЗА Белу кућу Западни Балкан има приоритет, и зато је снажном, искусном тиму поверен задатак да оствари циљеве у вези са Косовом да - Србија призна његову независност у садашњим границама као и да Москва не стави вето на пријем Косова у УН - каже пензионисани амерички амбасадор Вилијем Монтгомери, уз оцену да је то немогућ задатак.

Монтгомери упозорава да ће притисци на Србију да усклади политику са ЕУ расти како рат Украјини буде дуже трајао, што положај наше земље, указује, такође чини немогућим.

* * * * * * * * *

ПРЕДСЕДНИЦА ЗАВЕТНИКА СА БОЦАН-ХАРЧЕНКОМ

ПРОТИВ МОСКВЕ СЕ ВОДИ ХИБРИДНИ РАТ

СТАВ Русије према КиМ остаје непромењен. Русија је чврсто привржена поштовању Резолуције 1244 и међународног права, што је још једном потврдио и амбасадор Александар Боцан-Харченко - поручила је јуче Милица Ђурђевић Стаменковски, председница Заветника, после састанка са овим руским дипломатом.

Фото: Танјуг/Раде Прелић/Профимедиа/Илустрација

Она је рекла да покушај да се Путинова изјава у којој се позвао на саветодавно мишљење МСП и косовски преседан представи као наводно одустајање Русије од подршке суверенитету и територијалном интегритету Србије, представља део хибридног рата који се последних месеци интензивно води против Москве.

* * * * * * * * *

ПОСЛЕДИЦЕ ОБРАЋАЊА МЕЂУНАРОДНОМ СУДУ ПРАВДЕ

ЈЕРЕМИЋЕВО ПИТАЊЕ НАНЕЛО ШТЕТУ

У ЈУЛУ 2010. године Међународни суд правде у Хагу донео је Саветодавно мишљење о Декларацији о независности Косова и од тада трају различита тумачења правног и политичког домашаја ове "пресуде". По једнима, став да Декларација о проглашењу независности Косова није у супротности са међународним правом ставило је печат на косовску "државност". По другима, суд је избегао да се суштински изјасни о питању да ли су они имали право на покушај сецесије од Србије.

Једно је сигурно, иницијатива тадашњег шефа дипломатије Вука Јеремића да се МСП постави питање "да ли је проглашење независности 17. фебруара 2008. у складу са "међународним правом" додатно је закомпликовало позицију Србије у очувању КиМ у саставу наше државе. Уједно је отворило и "Пандорину кутију" ланчаног гажења међународног права и дало ветар у леђа бројним сецесионистичким захтевима широм света.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (12)

ЂОКОВИЋ ТАЈ ТРОФЕЈ НИКАДА НИЈЕ ОСВОЈИО, ФЕДЕРЕР ЧАК 13 ПУТА: Овај пут признање отишло у руке Новаковог пријатеља (ВИДЕО)