ТИРАНА НИЈЕ СЛАЛА НОН-ПЕЈПЕР: Албанско министарство се ограђује од документа за пријем Приштине у СЕ
ДАН након што је обелодањена информација да су представници Албаније затражили пријем тзв. Косова у Савет Европе, њихово министарство спољних послова то је оповргло.

Архива
Ипак, подршка званичне Тиране "косовској државности" није никада била упитна, а више пута, на различите начине, потврђено је да Албанија гура тзв. приштинске власти ка чланству у међународним организацијама.
Како је навело Министарство спољних послова Албаније, оно није доставило документ, већ како је саопштено, то је учинило тзв. Косово.
- Албанија није доставила Комитету министара Савета Европе нон-пејпер како би лобирала за приступање Косова, већ га је доставила Приштина. Косовска страна је објавила нон-пејпер, а не ми - наводи се у саопштењу.
Како за "Новости" ово пребацивање лопте коментарише дипломата Зоран Миливојевић, нема сумње да ће Албанија, као и до сада, подржавати сваку иницијативу тзв. Косова и сваки наступ који подразумева потврду косовске државности.
- Без обзира на то да ли су послали или не тај документ, то је свакако и део званичне албанске политике и ту нема никавих сумњи и изненађења - каже Миливојевић. - То није само сада, то је одраније, стратегија Тиране је да се потврди косовска независност, а начин за то је улазак у међународне организације и афирмација Косова као државе. Тирана од самог почетка подржава косовску независност у свим активностима, па је и њихов ангажман око Савета Европе сигуран.
Како се наводи у званичном документу, према изворима портала "Косово онлајн", чланство тзв. Косова у СЕ већ подржава значајан број чланица, односно да је "косовску независност" признало 74 одсто земаља чланица ове међународне организације. У нон-пејперу се наводи да би чланство тзв. Косова оснажило дијалог са Београдом и дало нову енергију у покушају проналажења трајног мира.
ПРЕКРШЕН ВАШИНГТОНСКИ СПОРАЗУМ
ЗАХТЕВ за чланство у Савету Европе Приштина је поднела 12. маја. На тај начин грубо је прекршен Вашинтонски споразум, који су у септембру 2020. потписали Београд и Приштина, којим је тзв. Косово прихватило једногодишњи мораторијум на тражење чланства у међународним организацијама. Наша страна се на исти период обавезала да одустане од кампање за повлачење признавања. Да би постала чланица СЕ, држава мора да прође више степеница, а у најбољем случају то траје најмање годину до две дана.
Препоручујемо

ТИРАНА ГУРА ПРИШТИНУ У САВЕТ ЕВРОПЕ: Доставили нон-пејпер у форми званичног документа
05. 06. 2022. у 08:00

СА ЛАЖНОМ ДРЖАВОМ НЕЋЕ БИТИ РАЗГОВОРА: Срби на КиМ без верских права и слобода
05. 06. 2022. у 09:00

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДОСТА ЦЕНЗУРЕ И ЋУТАЊА Евросонг скандал, огласио се премијер Шпаније: "А Русију сте могли?"
ДВОСТРУКИ аршини...
19. 05. 2025. у 19:03
Коментари (0)