ЗАШТО ЈЕ ЗАГРЕБ ОДБИО ЗАХТЕВЕ СРПСКОГ ПРЕДСЕДНИКА? Вучићева свећа осветлила би хрватски мрак око Јасеновца
ДВА одлагања и коначна забрана посете председника Александра Вучића Јасеновцу још једном су разоткрили стравичан однос хрватских власти и њихове јавности према једном од најмонструознијих стратишта на тлу Европе током Другог светског рата.
Јер, Загреб све чини да се злочини који су тамо почињени над Србима, Јеврејима и Ромима потисну, не помињу, скривају - док их не прекрије колективни заборав.
Овако саговорници "Новости" у најкраћем коментаришу одлуку без преседана да се Вучићу не дозволи приватна посета Јасеновцу, а коју су пратила несувисла објашњења хрватских званичника, на граници тешких провокација, попут изјаве шефа дипломатије Гордана Грлића Радмана да "није исто желети на море и у Јасеновац".
Вучић који је после потеза хрватских власти рекао да њима очигледно никад није било време, нити ће бити, за посету српског председника Јасеновцу и јуче је поновио да нећемо дозволити да страдања нашег народа буду заборављена:
- Као што немамо право да ниподаштавамо и да не говоримо с пијететом о жртвама других народа, тако не смемо да дозволимо ни да наше жртве буду бачене под ноге.
Нажалост, скоро осам деценија над јасеновачким жртвама спровођена је политика заборава и минимизирања њихових страдања, посебно у Хрватској. На овом стратишту никада није био Јосип Броз Тито нити иједан српски председник, а меморијални комплекс и споменик "Камени цвет" нагриза зуб времена. Хрватски званичници на сваку годишњицу пробоја логораша на једвите јаде одлазе на одају пошту жртвама, најчешће завађени, у више колона. Неретко ове протоколарне посете прате и инциденти и истицање усташких симбола.
БРИСЕЛ ПОНОВО ЋУТИ НА СКАНДАЛ
ОДЛУКА хрватских власти да забрани посету није у сагласју ни са европском праксом и вредностима, али је на потезе Загреба из Брисела и овог пута уследило - ћутање. Државни секретар у МСП Старовић рекао је да је забрана ове врсте сама по себи скандал, као и то што нема адекватне реакције из ЕУ. Он је навео и да ће Влада одлучивати о евентуалним контрамерама.
Државни секретар у Министарству спољних послова Немања Старовић истакао је јуче да је забрана посете Јасеновцу скандал који се не може повољно одразити на даљи развој односа између две земље и указао да се никада у историји Европе, након Другог светског рата, није десило да неком шефу државе не буде дозвољено да обиђе локацију концентрационог логора, било службено или приватно.
Старовић је навео да српске власти још нису добиле никакво сувисло објашњење за овакав потез Загреба и додао да образложења из хрватске штампе, где се то повезује са годишњицом обележавања злочиначке акције "Олуја", не могу бити прихватљива, будући да је први захтев за организацију службене посете стигао у септембру прошле године, 11 месеци уочи најављеног обележавања те акције у Книну.
- Прави разлози леже у неспремности хрватских власти и друштва у целини да се на прави начин суоче са чињеницама о страшним злочинима који су почињени над српским, јеврејским и ромским народом у НДХ. Мислим да је за њих прилично непријатна чињеница то што би их посета председника Србије, полагање венаца и паљење свећа на највећем српском стратишту, на прави начин подсетило на суштину и карактер тих злочина.
Да за хрватске власти никад није било, нити ће бити време за посету једног српског председника Јасеновцу, сматра и бивши шеф дипломатије Владислав Јовановић. Он за, "Новости", каже да је Хрватска свесна да је током Другог светског рата доживела нешто што је данас срамотно да се помиње, још мање наглашава:
ЗУРОФ: НЕРАЗУМНА ОДЛУКА
ДИРЕКТОР за источноевропске послове центра "Симон Визентал", историчар Холокауста Ефраим Зуроф поручио је јуче да "одбијање Хрватске да дозволи српском председнику Вучићу, унуку јасеновачке жртве, да ода своју пошту, само погоршава односе.
- Нема разумног разлога за забрану посете - навео је на "Твитеру" Зуроф, који је раније позвао хрватске власти да пониште одлуку о забрани посете.
Наше Министарство спољних послова упутило је оштар протест Међународној алијанси за сећање на Холокауст, а на забрану посете Вучића Јасеновцу већ су стигле адекватне реакције од Америчког музеја Холокауста.
- То је фактички геноцид пре свега над српским народом, али и над Јеврејима, Ромима, хрватским антифашистима. То је био правац званичне политике НДХ. Подсетићу да је Стипе Месић, као председник хрватске владе, приликом обиласка дијаспоре у Швајцарској и Аустралији тријумфално наглашавао да је Хрватска током Другог светског рата два пута победила, једном на страни Немачке, други пут на страни савезника. Нажалост, хрватско друштво се никада није суочило са почињеним злочинима. Деценијама је Хрватска била заштићена од продубљеног тумачења тих догађаја плаштом социјалистичког окружења, а држање дешавања у Јасеновцу "под земљом" наставиле су и садашње хрватске власти.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (3)