"СРБИЈА ЈЕ ТЕМА НА ЕВРОПСКОМ НИВОУ": Бекман-Диркес се захвалио Вучићу и поручио да су односи наше земље и Немачке у развоју
НЕМАЧКО-СРПСКИ привредни односи су се последњих година значајно развили, а интересовање немачких привредника за улагање у Србију је и даље веома велико, каже одлазећи директор Конрад Аденауер Фондације (КАС) у Београду, Норберт Бекман-Диркес.
Сумирајући седам и по година, колико је водио ту немачку невладину организацију у Србији, Диркес у изјави за Танјуг рекао да немачке компаније у нашој земљии нису инвестирале само у радно интензивну производњу, већ све више у технолошку и иновативну област.
- Тренутна ситуација је тешка и предузећа исчекују њен епилог, али је важно да је интересовање за Србијом, као местом за инвестирање, остало велико - рекао је Диркес.
Подсетио је да је КАС у Србији активан 25 година и делује на пружању подршке у подстицању демократије, међупартијске сарадње, подстицању цивилног друштва, подизању политичке културе и европској интеграцији.
- Србија је тема на европском нивоу. Политичко-партијска сцена се променила, развијена је демократија и спремност на дијалог - оценио је Диркес додајући да је подизање политичке културе дијалога и сарадње оно што одликује рад КАС-а.
Бекман-Диркес је указао да се, током мандата немачке канцеларке Ангеле Меркел, могло видети велико интересовање за Западним Балканом.
Остварени су, објашњава, бројни формални и неформални контакти и посете, који су допринели отвореној размени и подизању свести да Западни Балкан и Србија нису на рубу, већ у средишту Европе.
- То је важан допринос који се не сме потценити. Све то не би било могуће без интересовања немачке владе за регионом - нагласио је он.
На питање да ли је одласком бивше канцеларке са чела владе дошло до промене политике према Србији, имајући у виду да је канцелар Олаф Шолц јасно ставио до знања да очекује међусобно признање Србије и тзв. Косова, Бекман-Диркес ставља ово у контекст континуитета немачке спољне политике.
- Постоји одлука Бундестага да је неопходно да се постигне договор о нормализацији односа Београда и Приштине. Та одлука није укинута, и влада мора да је следи - рекао је Диркес.
Он каже и да је велики изазов Поглавље 35, који се тиче постизања договора о нормализацији односа Београда и Приштине.
- Неопходно је пронаћи решење, а њега морају да нађу две стране. Не може, и не треба, Берлин, Париз или Брисел да иницирају решење. Дијалог је тежак, има успоне и падове, али мора бити настављен уз, очигледно, пуно стрпљења - рекао је Диркес.
Указао је и да је добро што немачка влада има континуитет у праћењу тог питања.
Када је реч о притиску ЕУ да Србија мора да се прикључи санкцијама против Русије и да ли он, као неко ко је дуго живео у Србији, има разумевање за став Београда, рекао је да се Србија налази у приступном процесу, а да је део тога усаглашавање са спољном и безбедносном политиком ЕУ.
- Кад тад Србија ће морати да донесе одлуку о усаглашавању са спољном политиком Уније - уверен је Бекман-Диркес.
Са друге стране, каже, јасна му је ситуација у Србији, будући да овде већ дуго живи, па може да каже да ствари нису једноставне.
- Зависност од енергената, недостатак других гасовода, покрећу питање како преживети следећу и наредне зиме. Зато је важно да се тежи ка европском решењу и да се оно нађе што пре - мишљења је Диркес.
Подсећа и да се Србија снажно ангажовала у Берлинском процесу, који је иницирала управо бивша немачка канцеларка, истичући да је Србија од почетка желела регионалну сарадњу.
- Поред свих тешкоћа, овај процес даје добре резултате. Један је Омладинска канцеларија, по узору на немачко-француску иницијативу, а размена младих, која је важна, добро се развија - казао је он, додајући да је срећан што је КАС у томе дао свој допринос.
Указао је да постоји још много идеја из бројних области које се могу реализовати у оквиру Берлинског процеса, додајући да и иницијативу “Отворени Балкан”, треба ставити под “тај кров”.
Бекман-Диркес је подвукао да је економија та, која, на крају, пресуђује колико је неки регион успешан, али и да ли ће грађани остати да живе у својим земљама.
- Знам да грађани Србије, и сви остали из региона, воле своје домовине, и да би, ако добију шансу да се врате, и имају добра примања, будућност тражили у својим земљама - рекао је он.
Уочи одласка из Србије, састао се и са председником Александром Вучићем, а каже да су у фокусу тог разговора била политичка питања.
- Са Вучићем сам се састајао, пре свега, као са лидером странке. Сада је у фокусу нашег разговора била ситуација везана за Украјину и тамошњи рат, како се Србија носи са последицама, и како то чине Немачка и ЕУ, те и који допринос политичка фондација, попут КАС-а, може да пружи - објаснио је он.
Изразио је захвалност председнику Вучићу на блиској сарадњи пуној поверења, што је и Фондацији и њему лично олакшало политички рад у Србији.
Каже и да ће му, када Србију буде напустио, највише недостајати људи, јер је у овој земљи доживео толико срдачности, позитивне енергије, и то је, каже, оно што му се посебно свидело и што ће понети са собом у Софију, на нову дужност.
Бекман-Диркес указује и да је последњих седам година много урађено у области развоја путне инфраструктуре, да остаје још да се изгради железничка мрежа, и да је тиме омогућено брзо путовање, па Софија више није толико удаљена од Београда, те то све омогућује успостављање плодотворног дијалога међу народима.
Бекман-Диркес је оценио успешним и пројекат културне престонице Европе, нагласивши да та идеја доприноси повезивању и приказивању богатства шароликости Европе.
Искористио је прилику и честитао Новом Саду на успешном представљању у оквиру културне престонице Европе.
БОНУС ВИДЕО: Мариза и Вучић
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)