ВЕСИЋ: За део опозиције Косово и Метохија је прилика да руше Вучића

Novosti online

16. 09. 2022. у 12:24

ГОСТУЈУЋИ јутрос на телевизији Вести, народни посланик Горан Весић рекао је да смо на седници Народне скупштине пропустили шансу да покажемо јединство по питању Косова и Метохије.

ВЕСИЋ: За део опозиције Косово и Метохија је прилика да руше Вучића

Фото: П. Митић

Весић је нагласио да је то веома лоше за Србију, јер Косово и Метохија није страначко питање већ национално питање.

 - Питање Косова и Метохије је проблем који постоји дуже од сто педесет година. Век и по постоји јединствена албанска политика чији је циљ да се етнички очисти Косово и Метохију. Они сматрају да када тамо не буде више Срба, нећемо имати право да кажемо да Косово и Метохија припадају и Србима - рекао је Весић.

Ипак, Весић је рекао да не може да разуме како поједине опозиционе странке нису гласале за извештај који је у ствари био констатација свега онога што се дешавало и дешава на Косову и Метохији. 

И додао да су тиме показали да не желе да Србија има јединствену политику када је у питању Косово и Метохија.

Рекао је да му је током седнице највише засметало то што се причало о свему осим о Косову и Метохији, што је поразно, и да већину странака питање Косова и Метохије интересује само како би овај проблем употребиле за своја политичка обрачунавања са Вучићем.

 - Странке опозиције се надају да би Вучић могао да се политички саплете на Косову и Метохији како би они дошле на власт. Дакле, није им важно да ли ће народу бити боље, већ како они могу да профитирају из те ситуације, што је такође поражавајуће - казао је Весић.

Весић је констатовао да од када је председник Вучић дошао на власт 2012. године, сваке године је оптуживан да ће издати Косово.

 - Након десет година ситуација на Косову и Метохији није идеална, али је много боља, 18 земаља протеклих година повукло признање тзв. Косова, по први пут већина земаља Уједињених нација, од 197, не признаје ту самопроглашену независност. Председник је рекао да се у Министарству спољних послова налази још седам, а можда и осам нота о повлачењу признања самопроглашене независности. Некако је олако Скупштина прешла преко тога, а то је велика победа председника Вучића.
Скоро потпуно је заустављено исељавање Срба са Косова и Метохије, захваљујући председнику Вучићу данас и оне земље које признају тзв. Косово на неки начин уважавају српске интересе било да су они политички, економски или културни. Добили смо и Бриселски споразум, који Албанци не спроводе јер није у њиховом интересу и по први пут је притисак на Приштини, а не Београду. То су све позитивне ствари које су се десиле протеклих десет година и које показују да је наша позиција у преговорима боља, мада је далеко од добре - казао је Весић.

Весић је указао на то да током дводневне седнице они који су критиковали председника Вучића нису имали ни један конкретан предлог шта би они то урадили да ситуација буде боља.

Такође, Весић је истако да је било веома важно што су политички представници Срба са Косова и Метохије били у сали и могли су да виде какву подршку своје земље имају.

 - То су људи који сваки дан живе под влашћу Приштине, а морали су да слушају најстрашније оптужбе на свој рачун, како им спочитавају људи који седе по београдаким кафићима и твитују. Чули смо од једног дела посланика настрашније оптужбе на њихов рачун, оптужбе да су лидери Срба убице и криминалци. Понављали су оптужбе које можете да чујете само од Куртија и Виоле фон Крамон. А Курти то говори јер му смета српско јединство и жели да разједини Србе. Сада смо његове речи чули у српском парламенту. Ту пре свега мислим на Милана Радојичића, Горана Ракића, Далибора Јевтића, али и друге српске лидере.

Могу да разумем да постоје различите политике, али не могу да разумем да се износе лажне и паушалне оптужбе на рачун лидера Срба, и то исте оне које износи, без икаквих доказа, и Курти - казао је Весић.

Весић се осврнуо и на економска улагања на Косову и Метохији и рекао да представници међународне заједнице, онај део који признаје тзв. Косово, сматрају да сва дрштвена и државна имовина на Косову и Метохији припада Приштини.

Говорио је и о улагањима и имовини Србије на КиМ, наводећи да је Србија у 60 година уложила више од 17 милијарди долара у путну, енергетску и телекомуникациону инфраструктуру на КиМ, што значи да полаже легитимно право на бар 80 одсто свих инфраструктурних и привредних капацитета на КиМ. 

 - Србија је од 2002. године до данас отплатила више од 700 милиона евра кредита којима су грађена предузећа на КиМ, а до 2041. године ће платити 930 милиона евра укупног дуга. Из тих кредита грађену су „Косово Б”, коп „Белаћевац”, део Трепче, Фабрика акумулатора, Фабрика батерија у Гњилану и „Фероникл”, „Балкан” у Сувој Реци, Индустрија синтетичких влакана „Принтекс” у Призрену, Фабрика шавних цеви у Урошевцу, Фабрика радијатора у Гњилану - казао је Весић.

 - Газиводе су српска имовина, брану је градила београдска Хидроградња. Да би се формирало језеро расељено је српско становништво из Ибарског Колашина. Потопљено је више од 600 домаћинстава, две цркве и четири гробља, двори Јелене Анжујске… Изградња Газивода финансирана је из кредита ММФ, а неке од тих кредита Србија и даље враћа међународним кредиторима.
Све је то новац који је уложила Србија, то је новац грађана Србије - закључио је Весић.

Весић се на крају запитао када Аљбин Курти мисли да врати новац који је Србија уложила у КиМ?! 

 - Како Курти каже да је независан и да не мора да разговара са Београдом, мене занима да ли размишља када ће да врати новац који је Србија уложила у привреду КиМ?! Не може да прича да треба да буде независан од Београда, а да онда отима имовину која припада Србији - констатовао је Весић.

БОНУС ВИДЕО:

АПЛАУЗ ЗА ВУЧИЋА: Председник на прослави Дана српског јединства, слободе и националне заставе

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”