ДАЧИЋ У ВЛАДИ ПОНОВО "ВОДИ" ДИПЛОМАТИЈУ? Склапа се мозаик министарског тима који ће бити формиран до краја следеће недеље

С. Ровчанин Томковић

19. 10. 2022. у 07:00

ЛИДЕР Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић, како сада ствари стоје, најближи је повратку на своју некадашњу позицију министра спољних послова.

ДАЧИЋ У ВЛАДИ ПОНОВО ВОДИ ДИПЛОМАТИЈУ? Склапа се мозаик министарског тима који ће бити формиран до краја следеће недеље

Фото А. Станковић

Ново лице у Влади могао би да буде и садашњи посланик Српске напредне странке Александар Мартиновић, који је у игри за првог човека Министарства државне управе и локалне самоуправе - незванично сазнају "Новости".

Ово су нека од кадровских решења за нову Владу Србије, а коначна расподела знаће се највероватније за викенд када странке, које ће делегирати чланове у Немањину 11, буду одржале седнице председништава. Будући министри требало би да положе заклетву пред Народном скупштином до краја следеће недеље.

Фото Н. Фифић

Према комбинаторикама које се тренутно праве, место у извршној власти требало би да задржи и актуелни шеф српске дипломатије Никола Селаковић. Он је, према незваничним сазнањима, најближи селидби у ресор одбране, мада није искључено да се у фото-финишу пресели у фотељу директора БИА.

Готово је извесно да ће, уз Дачићеву позицију, који ће бити и заменик премијера и координатор служби безбедности, коалицији СПС и ЈС ићи и министарство просвете, привреде или пољопривреде, а укупно би требало да добију четири или пет министарстава.

Синиша Мали, Ивица Дачић, Милош Вучевић, Александар Мартиновић, Горан Весић, Бранко Ружић, Фото Танјуг/ И. Маринковић

Могуће је да ће Јединствена Србија први пут добити портфељ у Немањиној 11. Из редова ове коалиције као кадровска решења помињу се Бранко Ружић, Ђорђе Милићевић, Новица Тончев...

Одраније је познато ће у тиму нове старе премијерке Ане Брнабић бити градоначелних Новог Сада Милош Вучевић, министар финансија Синиша Мали, бивши заменик градоначелника Београда Горан Весић. Мали и Вучевић ће уз министарска имати и потпредседничка места. Иако се у јавности спекулише да је ново Министарство за јавна улагања намењено Весићу, врло је могуће да он води ресор грађевинарства, инфраструктуре и саобраћаја. У том случају фотељи поменутог новог министарства најближи је Марко Благојевић, који сада води Канцеларију за управљање јавним улагањима.

Министарство за бригу о селу требало би да остане у рукама Милана Кркобабића, док би СДПС Расима Љајића требало да добије Министарство туризма и омладине. Међу министрима је виђен и дугогодишњи активиста невладиних организација Милан Антонијевић и могао би да буде на челу Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

Савез војвођанских Мађара партиципираће у власти, као и до сада, са позиција државних секретара. По овом моделу, у раду Владе ће учествовати и Странка правде и помирења Усамеа Зукорлића. Према најавама представника власти, ово ће бити влада у којој ће учествовати највише мањина до сада.

Ана Брнабић, Фото Танјуг

Како "Новости" незванично сазнају, део посланика са листе СНС требало би ускоро да поднесе оставке на ове функције, јер ће се преселити у извршну власт. Већина оних који се буду повукли постаће државни секретари, односно сарадници у разним министарствима. Такође, део министара из одлазеће владе неће остати у Немањиној 11, неки ће каријере наставити у државној служби, на другим позицијама - у јавним предузећима или у дипломатији.

ПРЕЦРТАНИ ЗОРАНА И НЕБОЈША?

НА излазним вратима Немањине 11 су Зорана Михајловић, актуелна потпредседница Владе и министарка енергетике, као и Небојша Стефановић, који је до сада био потпредседник Владе и први човек ресора одбране. Готово је извесно да овај тандем више неће седети за Владиним овалним столом, али нису искључена изненађења када је реч о Михаиловићевој која је до сада имала "девет живота". Она је јуче позвала на увођење санкција Русији:

- У ситуацији када се дешава да на територији Украјине гину цивили, деца, жене и стари, мислим да је време да размишљамо о следећој фази и да размислимо о томе да и ми уведемо санкције, јер ако је цела Европа солидарна, онда треба и ми да будемо део Европе и у том смислу.

ЕКСПОЗЕ, ПА ИМЕНА ШЕФОВА РЕСОРА

НА седници Скупштине следеће недеље, према плану, премијерка Ана Брнабић (прва председница Владе која ће имати три мандата) требало би да посланицима представи експозе, где ће навести основне циљеве рада будуће владе. Уз то, она ће навести кадровска решења и представити своје сараднике. Посланици ће затим полемисати о експозеу и кандидатима, а уколико добију подршку парламентараца, Брнабићева и остали чланови Владе требало би да положе заклетву пред парламентом, чиме ће званично започети мандат. Како је убрзо после избора 3. априла најавио председник Александар Вучић, Брнабићева ће бити на челу Владе две године, а онда ће доћи до мешања карата.

* * * * * * *

ПОЛЕМИКА У ПАРЛАМЕНТУ О ЗАКОНУ О МИНИСТАРСТВИМА

ОКОЛНОСТИ ИЛИ НАМИРИВАЊЕ КАДРОВА

УЗ дискусију посланика власти да ће будућа влада радити уз изазове и да ће главни задатак бити да сачува самосталност Србије у тешким околностима и поруке опозиције да се кабинет формира уочи крајњег рока, иако су избори били још у априлу, да је гломазан и служи за ухлебљавање кадрова, протекла је јучерашња полемика у Скупштини Србије, првог дана седнице о изменама и допунама Закона о министарствима, што је увод у формирање нове 17. Владе.

Образлажући документ који предвиђа 25 министарства, за четири више него у одлазећој Влади, шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов рекао је да ће будућа влада имати задатак да свима поручи: "Ово је наша земља, у њој одлучују наши грађани, све вас поштујемо, али Србија нам је преча од свега".

- Неке области морају да буду издвојене и да им се посвети посебна пажња, а друге морају бити реорганизоване. У свету се дешава сукоб који многи већ карактеришу као трећи светски рат, али се од владе очекује да настави са развојем Србије. Основни задатак ће бити да сачува слободу Србије у тешким околностима, када са свих страна долазе оспоравања да будемо слободни.

Фото З. Јовановић 

Он је навео да структуру Владе диктирају околности, да је досадашње Министарство трговине, телекомуникација и туризма подељено на неколико сектора, да ћемо имати Министарство информисања и телекомуникацаја, да ће спорт имати посебан ресор, а омладина и туризам заједничко министарство. Министарство за јавна улагања објединиће све инвестиције.

Милица Ђурђевић Стаменковски из "Заветника" је рекла да повећање броја министарстава показује да се владајућа већина не држи своје политике, јер су раније казали да ће тај број бити смањен:

- Хаотична фузија ресора говори да су сва министарства у сврху партијског подмиривања.

Поднели смо два амандмана за формирање министарства за дијаспору и Србе у региону и Косово и Метохију.

Председник Двери Бошко Обрадовић навео је да Немачка има 16 министарстава, Француска 18, Словачка 15, а Мађарска 14. Међу замеркама опозиције је и она да је седница заказана свега 24 часа пре њеног почетка. Жалили су се да им материјал није подељен на време, да је власт све збрзала, а од избора је прошло шест месеци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (6)

БИЛА ЈЕ ЗАТОЧЕНИЦА ЗЕМУНАЦА 9 МЕСЕЦИ: Ко је Љиљана Буха коју у серији Сабља игра прелепа глумица?