ЗА КАРАЏИЋА НЕМА ЛАМПЕ, НИ ТЕЛЕФОНА: Српски интелектуалци упозорили УН на катастрофалан затворски третман првог председника РС
ПРВОМ председнику Републике Српске Радовану Караџићу, који служи казну од 40 година у затвору на британском острву Вајт, није омогућено коришћење компјутера, чак ни додатне светлости - обичне лампе.
Дуже време се налази у потпуној изолацији, а чак и сусрети са правним саветницима су му онемогућени. Није му дозвољено да се обраћа затворској управи, нити било којој правосудној инстанци. Уз све то, изложен је психичком малтретирању чувара, а затвор је блокирао картице његових пријатеља и чланова породице, па нико од њих не може да му уплати новац за храну и телефон.
Да је некадашњи лидер Срба у БиХ жртва драматичног нехуманог поступања и да су му ускраћена чак и права која је раније имао у затворској јединици у Хагу, указује група интелектуалаца из Србије и Републике Српске, која је генералном секретару Уједињених нација Антонију Гутересу упутила отворено писмо са пратећим "Апелом за помоћ и акцију спасавања Караџићевог живота и достојанства". Они тврде и да у Караџићевом случају постоји и могућност његовог "трагичног исхода".
Писмо упућено на адресе УН и бројних страних држава, као и пратећи апел, потписује 120 српских јавних личности и интелектуалаца. Међу њима су академици Коста Чавошки, Матија Бећковић, Славенко Терзић, Радоје Чоловић, Јован Делић, Светислав Божић, Василије Крестић, Слободан Реметић... Међу потписницима су професори, писци и уметници Дарко Танасковић, Емир Кустурица, Гојко Ђого, Рајко Петров Ного, Миливоје Иванишевић, Милош Ковић, Јован Хаџи Ђокић, Милан Лекић и други. Иза захтева су стали и дипломате Владислав Јовановић и Живадин Јовановић, лидер СРС Војислав Шешељ и други.
Апелом обавештавају генералног секретара УН о бројним кршењима најосновнијих људских права Радована Караџића и захтева се помоћ и неодложна акција. Текст са захтевима потписника упућен је амбасадама западних земаља, ЕУ и САД, у Београду, а послат је и на адресе Руске Федерације, Кине, Индије, Индонезије, Египта, Либије, Алжира, Гане, Бразила, Аргентине, Кубе, Палестине и Израела...
Потписници ове иницијативе - српски академици, професори, историчари, књижевници, политичари - истичу да је Караџић у казамату на острву Вајт третиран као британски затвореник, што драстично погоршава његов положај. За њега, како указују, не важе међународне норме о хуманом поступању као и тзв. Нелсон Мандела резолуција.
Конкретно, јавне личности из Србије и Републике Српске обавештавају Генералну скупштину УН и владе најутуцајнијих земаља да је Караџић, од када је 21. маја 2021. године исхитрено пребачен у британски затвор, подвргнут беспримерној тортури и неодложно се тражи поштовање Универзалне декларације о људским правима, као и одредбе Статута Хашког трибунала. Норме суда пред којим је осуђен, између осталог, јасно предвиђају да се осуђеник упућује на издржавање затворске казне у месту најближем његовом пребивалишту, односно његовој матичној држави.
- Др Караџић се већ неко време налази у потпуној изолацији, без права на контакт са породицом. Наводни разлог је "цитирање његових политичких ставова у медијима од стране других особа". Он не може бити кажњен због поступака других људи и медија. И поред одличног знања енглеског језика, има потешкоћа у комуникацији са стражарима због њиховог различитог дијалекта. Иако је више пута указивао затворским властима на ову потешкоћу, проблем није решен, а услови су се погоршавали све до у више наврата испољене физичке и вербалне агресије - наводе аутори отвореног писма.
Они подсећају да су из кратког Караџићевог позива најближима сазнали и да је изложен психичкoм малтретирању од стране затворских службеника, као и понижавању сваке врсте:
- Он не узима храну и врло је могуће да је отпочео штрајк глађу. Породица га још није посетила због компликоване процедуре добијања виза, превоза и огромних трошкова за свега два сата посете месечно. Имајући све ово у виду, сматрамо да је једино правно и хумано исправно - враћање на одредбе резолуција УН и "правила Нелсон Мандела", јер би то решило сва наведена нехумана кршења права др Караџића.
У другом делу Апела српски интелектуалци наводе редом све акције правосудних власти у Британији којима се игноришу и пренебрегавају међународни стандарди и конвенције када је у питању третман затворених особа.
Своје захтеве потписници темеље на људском праву на живот и личну безбедност гарантованом Универзалном декларацијом о људским правима, резолуцијама, међународним обавезама, конвенцијама које регулишу права затвореника и забрану тортуре, али и правилима Међународног резидуалног механизма (бившег Трибунала) у Хагу.
Српски интелектуалци, отуд, оспоравају и одлуку о Караџићевом слању на издржавање казне у Уједињено Краљевство, јер је, како тврде, он морао бити упућен у неку од ближих земаља.
- Захтевамо да се хитно и свеобухватно преиспитају одлуке председника Међународног механизма и да се анулира одлука о упућивању Караџића у Велику Британију и донесе нова одлука о премештању у складу са "Манделиним правилима" - у место најближе његовом пребивалишту (Италија, Аустрија, Немачка, Француска, прим аут.). Тражимо да се Караџићу обезбеди третман са пуним уважавањем међународно признатих људских права и слобода, истичући право на личну безбедност, слободу изражавања и вероисповести, сигуран и несметан приступ информацијама, редован и неометан контакт са члановима породице и правним заступницима - наведено је у писму.
ЗАБРАНИЛИ МУ И ДА СЕ ИСПОВЕДИ
ЗАТВОР у коме казну издржава Радован Караџић има репутацију једне од најгорих британских тамница. Реч је о старом казамату подигнутом на острву Вајт, у Ламаншу, који не испуњава бројне услове који се сматрају стандардом у већини европских држава. На све то, Караџићу су од првог дана боравка у овом објекту ускраћена бројна права, гарантована међународним конвенцијама. Онемогућен му је контакт са правним саветницима, достава судских материјала, штампе и књига. На све то, њему је као православном вернику ускраћена и могућност посете свештеника, као и света тајна - исповест.
ТРАЖЕ НАДЗОР НАД ОДЛУКАМА ХАГА
СРПСКИ интелектуалци који указују на изузетно лош третман бившег председника РС траже и успостављање сталног, редовног и ефикасног надзора Савета безбедности и Генералне скупштине над спровођењем одлука Међународног механизма у Хагу. Они тврде да су претходно донесене одлуке мимо правила и стандарда, чиме је осуђени Караџић доведен у положај у коме му је угрожено достојанство, али и голи живот.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (12)