ОСУДА СРБИЈЕ И РУСИЈЕ КАО ПРЕЧИЦА ЗА ЕУ: "Новости" откривају шта пише у апликацији Приштине за добијање статуса кандидата
ПРЕМИЈЕР привремених институција у Приштини Аљбин Курти узда се да ће украјинско-руски сукоб и стално упирање прста у Београд због веза са Москвом "погурати" кандидатуру лажне косовске државе за чланство у Европској унији, коју планира да поднесе средином децембра.
На овим антируским, али и антисрпским аргументима у великој мери базира се "позициони папир" који је Приштина припремила да достави Бриселу уз апликацију за добијање статуса кандидата, а у који су "Новости" имале увид.
Курти се нада и да би позитивна реакција ЕУ на њихов захтев за чланство убрзала процес дијалога са Београдом и постизање "свеобухватног споразума о нормализацији односа са Србијом, усредсређеног на међусобно признавање".
- Док је Србија у процесу приступања ЕУ и паралалено наставља дијалог, процес приступања Косова ЕУ је блокиран. Ова асиметрија је штетна за процес дијалога и требало би је што пре решити. Давање опипљиве перспективе будућег чланства Косову значајно ће помоћи овом процесу, подстицањем добросуседских односа и сарадње - наводи се у приштинском папиру.
У овом документу Приштина се позива на то да је "Косово остало једина земља на Западном Балкану која од Солунског самита 2003. није поднела захтев за чланство". Иако не испуњавају апсолутно ниједан предуслов за статус кандидата, Курти своју шансу да лажну државу "преко реда" приближи бриселским вратима види и у томе што су "одмах осудили руски агресорски рат и подржали интегритет и суверенитет Украјине".
На листи онога што сматрају да су им плусеви, приштинске власти, између осталог, наводе и следеће: придруживање санкцијама Запада против Русије и Белорусије; привремено укидање виза за грађане Украјине и збрињавање избеглица; посвећеност НАТО и миру и безбедности у региону.
И ту није крај парадоксима у аргументацији Приштине. Док на терену спроводе невиђени терор над Србима у покрајини, крше све међународне споразуме, укључујући Бриселски, забрањују нашим сународницима да гласају на изборима и мењају легитимно изабране представнике нашег народа "подобним", Приштина се не либи да у "позиционом папиру" наведе како је "Косово спремно да имплементира правне тековине ЕУ" и да је "позитиван пример у региону и снажно напредује у борби против корупције, организованог криминала и поштовању људских права".
У документу се хвали и устав Косова који, како се наводи, "даје једне од најнапреднијих гаранција мањинских права које су тренутно на снази на европском континенту". А косовски Уставни суд руши Бриселски споразум у делу најважнијем за опстанак нашег народа - формирању Заједнице српских општина - коју оцењује као неуставну.
Очигледно осокољен одлуком ЕУ да се покрене процедура визне либерализације за Косово, Курти је сада решио да оде и корак даље у покушају да заокружи независност Косова, али би кандидатура за чланство ипак могла да буде превелик залогај.
Саговорници "Новости" кажу да Приштина може да пише и подноси документацију на разне адресе, па и бриселску, али да је за статус кандидата потребна једногласност свих држава чланица, укључујући и пет земаља које Косово не признају - Шпаније, Грчке, Кипра, Словачке и Румуније.
Огњен Карановић, из Центра за друштвену стабилност, каже нам да би против тога засигурно биле не само чланице које не признају Косово, већ врло вероватно и неке државе које га формално признају, попут Мађарске:
- Реалност и правно-политички систем ЕУ једну такву апликацију неће моћи да уважи. Чланица ЕУ може бити само држава, што Косово није и ту аутоматски у воду падају све наде и снови Куртија да је добијање статуса кандидата могуће.
То што се Курти узда у "украјински сценарио", односно да се за Приштину, као и за Кијев, по убрзаном поступку донесе искључиво политичка одлука о кандидатури, такође није реално, указује за "Новости" проф. Слободан Зечевић, са Института за европске студије:
- Велика је разлика између Украјине и Косова. Украјина је држава која је међународно призната, а Косово није. Приштина није чланица УН и тешко је замислити да би могао да се догоди такав преседан и да у ЕУ донесу одлуку да Косово добије статус кандидата.
ДАЧИЋ: БОРИЋЕМО СЕ ДА НЕ УЂУ У СЕ
ПОРЕД ЕУ, Приштина ће сигурно у наредном периоду покушати поново да отвори врата других међународних организација, попут Савета Европе, Интерпола, Унеска... Шеф дипломатије Ивица Дачић поручио је јуче из Лођа, после састанка на маргинама Министарског савета ОЕБС са колегиницом са Исланда Тордис Колбрун Р. Гилфадотир, чија држава треба да преузме председавање СЕ, да Београд неће без борбе допустити чланство Приштине у овој организацији:
- Питање чланства Приштине руши све принципе којих се држимо када је у питању територијални интегритет Украјине.
БРИСЕЛ ПРИПРЕМИО НОВУ ЛИСТУ ЗАМЕРКИ: ПОНОВО НАС КРИТИКУЈУ ЗБОГ МОСКВЕ
ДОК Приштину награђују укидањем виза, врх ЕУ је опет спремио листу критика на рачун Београда. У нацрту закључака који би требало да буде усвојен на Савету за опште послове, 13. децембра, изражава се "дубока забринутост" због назадовања Србије по питању усклађивања са европском спољном политиком. Како преноси Радио слободна Европа, Београду се посебно замера што се није придружио санкцијама Русији и Белорусији.
У закључцима ће бити поздрављено то што је нова влада Србије афирмисала интеграцију у ЕУ као свој стратешки циљ. Међутим, овим документом ће се тражити да се ова афирмација докаже конкретним активностима.
- Савет такође позива српске власти да објективно и недвосмислено комуницирају о ЕУ и да се активно ангажују на спречавању и сузбијању свих облика дезинформација и страних манипулација информацијама у свим медијским каналима - наводи се у нацрту закључака.
Закључке које усвоје министри надлежни за европска питања требало би потом да потврде и шефови држава и влада ЕУ на самиту који је заказан за 15. и 16. децембар.
ВАРХЕЉИ У БЕОГРАДУ
ЕВРОПСКИ комесар за проширење и суседску политику Оливер Вархељи састаће се данас у Београду са државним врхом, председником Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић. За синоћ је био заказан сусрет комесара са представницима опозиције.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (5)