ТУКЛИ СРБЕ КУНДАЦИМА И МЕТАЛНИМ ШИПКАМА
ПРИЛИКОМ одмеравања казне, првостепени суд је закључио да Насим Харадинај претходно „није осуђиван за иста или истоврсна кривична дела“ те да у том погледу не постоји отежавајућа околност. Из тог разлога је битно да се јавност упозна са његовом биографијом и деловима прећутаних биографских података.
Рођен 21. маја 1963. године у селу Глођане код Дечана. Основну школу завршио је у селу Грамочељ, а средњу школу у Дечанима. Како је Насим сам навео током сведочења пред Специјализованим већима, потиче из бунтовничке породице. Његова фамилија је била у сталном сукобу са властима. Политичким активизмом против „југословенске окупације“ бавио се од ране младости. Први антијугословенски слоган написао је октобра 1978. године на полицијској станици у Дечанима. Насим је био члан омладинске политичке групе „Орао“, а коју је предводио његов отац. Јусуф Гервала, један од оснивача Националног покрета за ослобођење Косова, који је убијен 1982. године у Немачкој, био је један од шесторице сарадника његовог оца. Јусуф је био отац Доники Гервали Шварц, садашње министарке спољних послова и дијаспоре у Влади Косова, а која је и један од заменика премијера Аљбина Куртија.
НАСИМ Харадинај је 1. априла 1981. године ухапшен заједно са својим оцем и малолетном сестром током великих нереда на Косову и Метохији. Његова сестра је убрзо после хапшења ослобођена из притвора, а он и отац су послати на суђење. Његов отац је пред косовским судовима био осуђен на казну затвора од 15 година, а Насим на пет. Казну је одслужио у затворима у Лесковцу и Нишу. После одслужења казне, са вереницом је 1985. године побегао у Народну Социјалистичку Републику Албанију, али су после три недеље депортовани у Југославију. Провео је неко време у затвору, а онда се исте године оженио.
ТОКОМ оружаног сукоба на Косову и Метохији, Насим је био рањен у борби са припадницима Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Војске Југославије, па је после указивања прве помоћи пребачен у Републику Албанију на лечење. Након тога се вратио на Косово и Метохију и борио се као припадник ОВК. Након завршетка оружаног сукоба на Косову и Метохији, свој рад је наставио у Косовском заштитном корпусу, који је формиран после расформирања ОВК. Постао је 2017. године заменик Хиснија Гуцатија, председника Удружења ратних ветерана ОВК.
Наиме, име Насима Харадинаја помиње се на више места у пресудама Хашког трибунала којим је Рамуш Харадинај ослобођен одговорности за злочине извршене током 1998. године. Његово име се помиње у случају притварања Мијата и Драгослава Стојановића и Веселина Стијовића, а који су 18. априла 1998. године били жртве припадника ОВК. Наиме, они су били физички и психички малтретирани од припадника ОВК у селу Глођане.Вређани су на националној основи, а припадници ОВК су им, уз батинање, понављали да „Косово припада Албанцима“ . Потом су одведени у кућу оца Насима Харадинаја, а за коју је Веселин посведочио да су је припадници ОВК звали Штаб. Према Мијатовом сведочењу, други припадници ОВК су се Насиму обраћали као старешини. Током испитивања у кући оца Насима Харадинаја, припадници ОВК су их тукли кундацима пушака, палицама и металним шипкама. Међу њима и Насим Харадинај.
ПРИТВОРЕНИЦИ, током испитивања су били вређани и оптуживани за разне ствари, при чему је помињано њихово српско порекло. Премлаћивање се наставило и после завршетка испитивања. У неком тренутку, Насим Харадинај их је обавестио да ће бити ослобођени. Одвео их је до куће Стојановића, где су припадници ОВК извршили претрес. Када нису пронашли оружје, везане и са повезима преко очију, одвели су их у село Бабалоћ, где им је указана прва помоћ. Одмах после њиховог ослобађања, Драгослав је завршио у болници у Пећи, а потом је послат у Приштину на операцију. Као последице пребијања имао је распрснут желудац, слезину и дуоденум.
Такође, према извештају Министарства унутрашњих послова Републике Србије од 4. јуна 1998. године, а који се налазио међу доказима који су поднети на суђењу Рамушу Харадинају, у кући Насима Харадинаја у селу Глођане постојао је суд части који је по кратком поступку судио „српским шпијунима“. Према извештају, казне стрељана су у овој кући изречене и двојици отетих припадника Министарства унутрашњих послова Републике Србије. Радету Попадићу и Николи Јовановићу. Суд је утврдио да су посмртни остаци Попадића пронађени код канала у Радоњићком језеру. Никола Јовановић се још води као лице нестало током оружаног сукоба. n
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)