СРПСКА НА УДАРУ ЗАПАДНИХ СИЛА: Черупају "Дејтон", а брину за Устав БиХ
БЕЗ обзира на претње које добијамо, 9. јануар треба да се поштује и слави. Нећу устукнути и нећемо се повући. Република Српска је несумњива чињеница, то није земља из ината, већ народна, слободна и загледана у будућност, али свесна себе и своје историје.
Ту јасну поруку упутио је јуче председник Српске Милорад Додик, на академији поводом Дана РС, која се у Брчком традиционално одржава 10. јануара. Оваква изјава уследила је након лавине напада због обележавања 31. рођендана Републике, порука које су се чуле око потребе да Срби живе у једној земљи, а посебно због одлуке да се председнику Русије Владимиру Путину додели орден.
По добро разрађеној матрици, синхронизовани удари на Бањалуку уследили су од Кристијана Шмита, високог представника којег РС не признаје, оштре поруке послали су Брисел, Вашингтон, "забринутост" је исказана и у Загребу, а све су зачиниле и дежурне невладине организације, машући кривичним пријавама. Током те "одбране целовитости државе од сецесионистичких тежњи Српске", поново је огољено лицемерје: тврде да се прославом празника гази Устав БиХ, а исти ти "уставобранитељи" годинама га руше, поткопавајући Дејтонски споразум и РС.
Међународни и домаћи злобници притом прећуткују да се управо на њихов захтев черупао Устав БиХ тиме што је Српској одузето више од 80 уставних надлежности. Српска је остала без војске, ингеренција у правосуђу, заставе, грба, надлежности из сфере пореза, а и данас трају покушаји да се отме имовина која РС припада по Уставу и "Дејтону". Такође, гажењем Устава БиХ формиран је низ заједничких органа који по највишем правном акту не би требало ни да постоје.
Радомир Лукић, професор на Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву и најмлађи члан делегације РС у Дејтону, каже, за "Новости", да је очигледно да се ради о лицемерју и бацању прашине у очи од стране ЕУ и америчке администрације:
- Треба се само сетити како су се САД и тадашња европска заједница, а данашња ЕУ, односиле према Уставу СФРЈ и његовом кршењу од стране ондашње Словеније, Хрватске, а потом и хрватско-бошњачке коалиције у БиХ, и на крају Македоније. Тад Устав СФРЈ уопште није био битан. Он је за њих био неделетворан и мртав. За САД и европску заједницу сваки устав је мртав ако њима не одговара.
Он истиче да је, с друге стране, Устав БиХ жив, иако је и он по многим стварима постао мртав управо деловањем поменутих сила:
- Парадокс је да је 9. јануар дан када ми Срби обележавамо дискриминацију коју су над нама учинили муслимани и Хрвати у ондашњој БиХ, доносећи одлуке о нашим виталним националним интересима без нашег учешће, односно искључујући нас уз помоћ европске заједнице. Дан када смо ми Срби дискриминисани и од нас направљена мањина у сваком погрдном смислу те речи, по њима је знак дискриминације Хрвата и Бошњака у РС?!
Он додаје да се Дан РС обележава баш зато што Срби нису хтели да буду мањина, и што нису хтели да буду поробљени и да буду у ланцима:
- Ми се даљој ерозији уставног положаја Републике Српске морамо јасно одупрети, јер тако спречавамо одузимање свега нашег националног, нашег имена, презимена, историје и везе са Србима у Србији.
Ненад Стевандић, председник Народне скупштине РС, каже, за "Новости", да су сви долазили на прославу 9. јануара у Бањалуку док се странци преко Уставног суда БиХ нису у то умешали:
- Када су међународни фактори одлучили да се направи криза око Дана Републике, одједном је заборављено да су и Бошњаци и Хрвати долазили на прославу. Битно је да су 9. јануар и Дан Републике настали у миру, а не као 1. март који се слави као Дан независности БиХ, а датум је којим се обележава почетак рата у БиХ.
Радован Ковачевић, саветник председника РС, каже за "Новости" да је значајан део међународне заједнице све време подстицао и подржавао рушење Устава на штету српског народа и Српске, као и на штету хрватског народа, а све у интересу искључиво бошњачког народа:
- И све то са једним циљем - централизација БиХ односно рушење Уставом загарантованих права Републике Српске и српског народа. То је данас кључни проблем БиХ. Она може да функционише само на основу једне формуле, а то је Устав како је предвидео Дејтонски споразум и никако другачије.
На референдуму све речено
ДОДИК се осврнуо на саопштење америчке амбасаде поводом прославе Дана Републике и поручио да у прес-центрима Амбасаде САД седе Бошњаци.
- И ја ћу дати своје саопштење када САД буду обележавале 4. јули. Не знам шта је њихов проблем. Не знам шта хоће од нас? Да се одрекнемо историје? На крају крајева, народ је на референдуму рекао да је то Дан Републике, а тај референдум не може да поништи ниједна амбасада.
Препоручујемо
"ДРАГА МОЈА БРАЋО ПРАВОСЛАВЦИ..." Хирург честитао Дан Републике Српске (ВИДЕО)
10. 01. 2023. у 16:23
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)