УЦЕЊУЈУЋИ СРБИЈУ ПЉУНУЛИ НА СЕБЕ: Резолуција Европског парламента оголила лицемерје и двоструке аршине који владају у Бриселу
ПОСЛЕДЊА резолуција Европског парламента о имплементацији заједничке спољне и безбедносне политике, посебно у деловима о Србији, могла би у будућности да се проучава као пар екселанс пример аутодеструктивне политике ЕУ и сада већ преовлађујућег тренда правног и логичког нонсенса који је захватио кључне бриселске институције.
Јер, у овом документу, "ставку по ставку", убијени су не само основни принципи међународног права, суверенитета и територијалног интегритета држава, већ и кључне вредности, постулати и акти на којима почива сама Европска унија.
Ова оштра, али како кажу саговорници "Новости", нажалост, тачна оцена садржине текста који су у среду усвојили европарламентарци на заседању у Стразбуру, произилази из бројних, најблаже речено парадоксалних формулација угураних у документ. И то све како би се критиковао Београд и оправдали позиви да Србија буде кажњена јер одбија да призна Косово и уведе санкције Русији.
Тако је чак 407 трибуна подржало амандмане "из кухиње" социјалдемократа, друге најбројније групе у ЕП, у којима се подржава чланство Косова у ЕУ! Овај позив споран је по неколико основа. Прво, Лисабонски споразум, устав ЕУ, искључиво налаже да у европску породицу могу бити примљене државе. Друго, иако је ЕУ "друштво једнаких", а сам наслов усвојене резолуције наглашава "заједништво" (заједничка спољна и безбедносна политика) - усвојени документ не само да није као једнаке третирао ставове пет чланица које не признају Косово, него их позива да тај став (макар и на сопствену штету) промене.
Треће, грубо је погажена Резолуција 1244 Савета безбедности УН, која третира Косово као протекторат, а не као државу. На Ист Риверу Приштина има далеко од потребне двотрећинске већине за легализацију своје независности - од 193 чланице, не признаје је 106, државом је сматра њих 84, а три су у флуидном статусу - формално признају Косово, али не гласају за њега.
Европски трибуни отишли су и корак даље, па су у резолуцији независност Косова назвали "неповратном", иако се већ годинама под покровитељством ЕУ води статусно неутрални дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине. Дијалога су се, међутим, напрасно сетили у једној другој формулацији - позивајући на интензивирање преговора о - међусобном признавању.
Дугачка је листа нелогичности, а како кажу наши саговорници - и безобразлука. Тако се у усвојеним амандманима осуђује низ "ескалаторних потеза" Србије, "нелегитимне блокаде, насилни напади и претња војном акцијом". Косовски Срби и оно што проживљавају, поготово од када је на чело владе у Приштини дошао Аљбин Курти, за европарламентарце очигледно не постоји. Јер нису поменули ниједан од 300 етнички мотивисаних инцидената у којима су у последње две године били мета наши сународници, њихова имовина и светиње.
Места у резолуцији није било ни за српског дечака Стефана Стојановића (11) на којег је пуцано на Бадњи дан. Ни реч ни о прогону и хапшењима Срба, укидању њихових основних људских и грађанских права...
Даље, ЕП замера Србији на неусаглашености са спољном политиком ЕУ, а не помиње се Косово које не жели да спроведе Бриселски споразум и формира Заједницу српских општина. А Бриселски споразум је део спољне политике ЕУ, чак је и "физички" произашао из Европске службе за спољну и безбедносу политику, у чијем седишту је пре деценију и потписан! Србији се "деле лекције" због руско-украјинског сукоба, позива се на поштовање међународног права и територијалног интегритета Украјине, а нашој земљи је отет део територије бомбама, без одлуке СБ УН.
Дејан С. Милетић из Центра за проучавање глобализације сматра да су резолуција и амандмани које су поднеле социјалдемократе, генерисани пре свега интересима и иницијативама Берлина:
- Све је евидентнији ангажман Немачке на Западном Балкану, и то са директним антисрпским ставом. Оваквим документима као што је резолуција ЕП, Унија саму себе урушава, не поштују своје унутрашње документе. Све то води у политику лицемерног односа, двоструких стандарда и све хаотичнијем приступу нашем региону.
Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност каже нам да је ЕП, за разлику од Европске комисије, тело које има најмањи степен одговорности у оквиру институција ЕУ, јер су његове одлуке необавезујуће и најчешће служе да пошаљу одређене поруке:
- Очигледна намера била је да Београду стави до знања да ће се косовско питање максимално користити као инструмент притиска на Србију да уведе санкције Русији. Њих не интересују ни право ни правда, ни међународне норме, вођени су искључиво својим интересима.
СЕЦЕСИОНИСТИ НАПАДАЈУ ДОДИКА
У ДЕЛУ резолуције посвећеном БиХ позива се на увођење санкција Милораду Додику и осуђује сецесионистичка реторика. Посебно је споран позив да се "усвоје санкције против званичника трећих држава који подржавају сецесионистичку политику" у БиХ, јер он долази од стране политичких представника 22 земље ЕУ које подржавају сецесионистичку политику када је реч о Србији - признајући Косово као независну државу.
Владе Симовић, професор на Факултету политичких наука у Бањалуци, каже за "Новости" да је ово наставак дугогодишње праксе европских званичника да стварају потпуно погрешну слику о стању у БиХ, како би добили подршку и алиби за политику коју желе да спроведу:
- Зато се руководство РС приказује као сецесионистичко иако то не одговара стварности.
Напротив, ако неко континуирано позива на поштовање дејтонске БиХ и очување уставом загарантованих надлежности, онда су то званичници Српске.
У ЕУ САМО ПРЕКО ПРИЗНАВАЊА КОСОВА
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Берлина за Западни Балкан Мануел Сарацин није оставио никакву дилему када је реч о политици Немачке према Србији. Он је у интервјуу за "Нову" рекао да је њихов став да Србија не може да постане чланица ЕУ без признавања Косова, али да њен улазак у породицу европских земаља није могућ ни без слободних медија и демократије. Он је рекао и да је неопходно што пре постићи споразум између две стране, као и да је важно да се представници Срба врате у косовске институције.
ШАМАР МАЂАРСКОГ ПОСЛАНИКА
ЈОШ у дану усвајања резолуције, током расправе, мађарски посланик Андор Дели покушао је да укаже да европарламентарци сами себи "ускачу у уста", па чак да у поменутом документу износе и нетачне информације - да Србија није осудила агресију на Украјину. Он је указао да је Србија усвојила све резолуције УН којима се осуђује напад на ову земљу, да је наша држава најгласнији заговорник територијалног интегритета Украјине и да је одбила да прихвати референдум "о четири региона Украјине".
* * * * * * * * *
ЂИЛАСОВОЈ ССП СПОРАН ОЛИВЕР ВАРХЕЉИ, А НЕ УЦЕНЕ О КОСМЕТУ
ПОДРЖАЛИ ХАЈКУ НА ПРИЈАТЕЉА СРБИЈЕ
СТРАНКА слободе и правде Драгана Ђиласа придружила се јуче "инквизицији" ЕУ која се устремила на мађарског званичника, комесара за проширење Оливера Вархељија, захтевајући од Европске комисије да против њега покрене истрагу под оптужбама да крши кодекс понашања. Подршка Ђиласове партије "стрељачком воду" бриселских бирократа, који су у својој резолуцији Београду сасули низ уцена и захтева, а који су сада своју паљбу усмерили у искреног и јединог пријатеља Србије у врхушки клуба 27, по многима представља врхунац политичког цинизма и некоректности.
Јер, Ђиласовима очигледно није засметало то што ЕП подржава чланство тзв. Косова у ЕУ и што је по њима његова независност неповратна, нити што су европосланици затражили да се дијалог Београда и Приштине оконча међусобним признавањем, нити што је у резолуцији наша земља оптужена за претње Куртијевим силеџијама. О томе ни реч нису рекли, али су се здушно заложили да се "скине глава" Вархељију.
Желећи очигледно да Мађара представе као некаквог Вучићевог заштитника, у ССП подсећају да су "годинама опомињали ЕУ да не окреће главу од урушавања основних начела ЕУ, вредности и принципа, нарочито владавине права и правне државе, слободе медија и слободних и демократских избора". Сада су кривца за све то нашли у Вархељију, који је у свим европским форумима штитио државу Србију, а не њену власт. Подсетимо, противио се неразумним притисцима на Београд да уведе санкције Русији, "јер се мора разумети политички контекст у Европи". Он годинама стоји на чврстом становишту да ЕУ није комплетна без наше земље и да треба убрзати пријем. Осим тога, Вархељи долази из државе чији премијер и шеф дипломатије јавно говоре да ће Будимпешта гласати против апликације лажне државе Косово за чланство у ЕУ и свим њеним телима.
Препоручујемо
ЂИЛАСОВА БРУКА: Не смета им независно Косово, подржавају хајку против пријатеља Србије
19. 01. 2023. у 12:18
ЛИЦЕМЕРНО ДО КРАЈЊИХ ГРАНИЦА: Дачић о срамној резолуцији Европског парламента
18. 01. 2023. у 17:08
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)