ШОЛЕ СВЕСТАН ДА ЋЕ ПРИШТИНА ТЕШКО У УН: Американац указао да су Русија и Кина јаки адути Србије
СПЕЦИЈАЛНИ саветник у Стејт департменту Дерек Шоле, и поред "добронамерног" савета да су "настојања Београда да се повуку признавања Косова у међународној заједници губљење времена и енергије" и става да је независност лажне државе готова ствар, ипак је признао да ће бити тешко да Приштина оствари чланство у УН због противљења Русије и Кине.
Он је у изјавама које је давао медијима, сумирајући боравак у нашој земљи прошле недеље, додао да ће САД наставити да се залажу за "независно Косово у УН", што је, како се спекулише у јавности, и једна од тачака француско-немачког плана за јужну покрајину.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић истакао је да свако има право на свој став.
- Ипак, Шоле треба да процени да ли је веће губљење времена то што ми радимо или што 10 година након потписивања споразума ЗСО није формирана или то што Косово од 2008. није заокружило независност. Желе да кажу да их не интересује колико држава на свету признаје Косово и да не прихватају нашу акцију. Да Косово признаје више од 97 земаља, колико је већина у УН, то би стално наглашавали. Наставићемо даље са отпризнавањем. Ако је то губљење времена, зашто су они губили време да убеђују земље да признају Косово.
Дугогодишњи дипломата Бранко Бранковић истакао је, за "Новости", да су приче о уласку тзв. Косова у светску организацију, плашење "мечке решетом" и да је то док постоје овакве УН - немогуће.
- Уверен сам да Руси и Кинези то никада неће прихватити и да ће уложити вето у Савету безбедности. У том телу имамо пет сталних и десет несталних чланица, међу којима су и земље које не признају тзв. Косово. Немају ни двотрећинску већину у Генералној скупштини. И када све то ставите на тас, прича о чланству у УН је утопија. Да би урадили нешто по питању чланства, мора да се мења Повеља УН. За то је такође потребна двотрећинска већина, па је и тако јасно да су у питању празне приче.
Бранковић додаје да се годинама бавио дипломатијом и да никада није неозбиљније ствари доживео у међународним односима, као када је реч о Косову и Метохији.
- Сви знају да Косово не може да буде држава. Са друге стране, после случаја Украјине где се Европа опекла, али и други делови света, ништа више неће бити исто, јер је јасно да доминација и командна политика САД више не постоје. Европи више после свега треба Србија у ЕУ, него што нама треба Европа - истакао је Бранковић.
УЧЛАЊЕЊЕ - НЕМОГУЋА МИСИЈА
ПРЕМА правилима, захтев за чланство подноси се генералном секретару УН, а разматра га Савет безбедности. Препорука за пријем мора да добије подршку девет од 15 чланица, али под условом да ниједна од пет сталних чланица - Кина, Француска, Русија, Велика Британија и САД, не гласају против. Уколико подносилац прође СБ, следи гласање у Генералној скупштини, где је потребно две трећине гласова. То је за тзв. Косово немогућа мисија, јер од 193 чланице, могу да рачунају на највише 83, а мора да гласа најмање 128.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (7)