ЗАМКА ВРЕБА БЕОГРАД ИЗ 11. ПАКЕТА: ЕУ и Г7 припремају нове мере усмерене против Руске Федерације
ИЗ бриселске и кухиње Групе Г7 спрема се још један, 11. пакет мера санкција против Русије, а у њему се као мета помињу и "треће земље" изван Европске уније којима се "лепи" етикета да заобилазе одлуке Уније, иако их оне ничим не обавезују.
У медијима се незванично помиње да је циљ ограничење трговине са компанијама из Кине, Ирана, Узбекистана, Сирије, Јерменије и Уједињених Арапских Емирата које имају пословне контакте са Русијом, али би се, шире гледано, овај аранжман могао користити као алат за притисак и на нашу земљу, која свакодневно добија поруке да промени став и придружи се ембаргу.
У међувремену, из Европске комисије су поделили забринутост због "поједностављених процедура добијања српског држављанства" циљајући на то да ће га узимати Руси. Како су рекли, пратиће ситуацију која би могла да представља ризике за јавну политику или безбедност за ЕУ, јер Србија има безвизни режим са члановима "клуба 27", а то би онда могли користити и они који добију наше пасоше. Помињу и да би могло доћи до преиспитивања путовања без виза.
У тексту нове туре санкција се наводи да би "спречила заобилажење рестриктивних мера преко јурисдикције трећих земаља, Унија треба да усмери своје напоре на јачање билатералне сарадње кроз дипломатски ангажман и пружање техничке помоћи трећим земљама". Наводи се и да "пре него што стави трећу земљу на листу обухваћених овом мером, ЕУ треба да обавести и затражи ставове њене владе на основу прелиминарних налаза техничке анализе и намераваних корективних мера." Нове санкције биће објављене током самита Г7 који ће се одржати од 19. до 21. маја у Јапану, а полемика се и даље води, јер постоје земље у оквиру ЕУ које су изразиле сумњу.
Како је за "Новости" рекао бивши министар спољних послова Живадин Јовановић, "светска престројавања нису повод за било каква колебања или одступања од спољнополитичке стратегије уравнотежених односа са свим земљама и државама, које Србију поштују у свакодневној пракси равноправне сарадње".
- Морамо да чувамо наше односе са Русијом и Кином који су нам велика подршка у Савету безбедности Уједињених нација по питању Косова и Метохије. Знамо какве су последице санкција, оне не шкоде политичарима него народу и исправан је наш став да их никоме не уводимо. Санкције било које врсте су најригорозније оружје Запада за масовно уништавање.
Дипломата са дугогодишњим искуством Бранко Бранковић сматра да су притисци неминовност, али и да поред тога Европа све више схвата да је увођењем санкција Русији сама себи направила проблем:
- Малтене су дозволили да доведу себе до просјачког штапа. Јасно је да се ствара мултиполарни свет после сукоба у Украјини и Србија треба да остане верна позицији поштовања међународног права и да седи искључиво на српској столици, што иначе и ради.
Председник Александар Вучић је до сада много пута поновио да, поред притисака споља, али и изнутра, Србија остаје при закључцима Савета за националну безбедност. Они предвиђају да Србија поштује територијални интегритет Украјине, као и свих других земаља. Као држава која је прошла кроз санкције, али и следећи наше националне интересе Београд се неће прикључити увођењу мера Москви. Наша земља је у свим међународним форумима подржала резолуције које су се доносиле у вези са територијалним интегритетом Украјине.
Савезници не иду код Путина
КОМЕСАР за суседство и проширење Оливер Вархељи, који заједно са председавајућом Савета министара БиХ Борјаном Кришто, председава Политичким форумом на високом нивоу у Сарајеву, рекао је да су ЕУ "у доба агресије Русије против Украјине, потребни савезници". На питање о председнику Републике Српске Милораду Додику који ће се ускоро у Русији састати са председником Владимиром Путином, Вархељи је рекао да они који су савезници ЕУ, не путују у Москву:
- Што се тиче посете Русији, наши савезници не иду у Русију.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)