СРБИЈА ПРИСТУПА УГОВОРУ О САРАДЊИ У ЈУГОИСТОЧНОЈ АЗИЈИ: Влада добила једногласну подршку држава АСЕАН-а
НА ДАНАС окончаном 56. пленарном састанку министара спољних послова Асоцијације земаља Југоисточне Азије (АСЕАН) у Џакарти, државе чланице ове организације (Индонезија, Филипини, Малезија, Сингапур, Тајланд, Камбоџа, Лаос, Вијетнам, Брунеј Дарусалам и Мјанмар) једногласно су одобриле приступни захтев Србије Уговору о пријатељству и сарадњи у Југоисточној Азији.

Фото: Д. Балшић
Установљен 1976. године, Уговор има за циљ стварање политичке стабилности и безбедности у Југоисточној Азији, обезбеђујући мирно решавање спорова између земаља. Приступ овом уговору отвара могућности Републици Србији за ближи дијалог, сарадњу и укључивање у различите мреже и платформе АСЕАН-а. Уједно, приступ овом Уговору додатно ће допринети промовисању суштинске сарадње у економским и социокултурним областима Србије са овим блоком. Најважније области сарадње АСЕАН са државама потписницама Уговора о пријатељству и сарадњи у Југоисточној Азији су, између осталих, економска сарадња, образовање и развој међуљудских контаката, наука, технологија и иновације и одрживи развој, док са појединим државама АСЕАН развија сарадњу и у другим специфичним областима сарадње. Ово укључује учешће на састанцима, дијалозима и иницијативама АСЕАН-а, што може допринети дипломатским, економским и културним разменама.
Обавезивањем на принципе изложене у Уговору о пријатељству и сарадњи у Југоисточној Азији, као што су поштовање независности, суверенитета, једнакости, територијалног интегритета и националног идентитета свих народа, немешање у унутрашње ствари других држава и мирно решавање спорова, Република Србија ће кроз још један правно обавезујући механизам доказати своју темељну посвећеност миру, стабилности, међународном праву и мултилатерализму.
Србија је формални захтев за приступање Уговору о пријатељству и сарадњи у Југоисточној Азији упутила 2013. године. Дипломатским напорима, обезбеђена је недвосмислена подршка свих 10 држава чланица АСЕАН-а за приступ Србије овом Уговору.
Међу државама потписницама Уговора налазе се и све велике силе, бројне државе Европе, Азије, Африке и Латинске Америке (Кина 2003, Индија 2003, Јапан 2004, Пакистан 2004, Руска Федерација 2004, Француска 2006, САД 2009, Канада 2009, Турска 2010, ЕУ 2012, УК 2012, итд). Уговору о пријатељству и сарадњи су у последњих неколико година приступиле Немачка (2019), као и Јужноафричка Република, Колумбија и Куба (2020), Данска, Грчка, Холандија, Уједињени Арапски Емирати и Украјина (2022).
Србија је са десет чланица АСЕАН у 2022. години остварила укупну размену од 710 милиона долара. Сви су изгледи да ће се тренд раста у трговинској размени са државама чланицама АСЕАН динамично наставити и у наредним годинама. Очекује се да до 2030. године Асоцијација држава Југоисточне Азије постане четврта светска економија по величини.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (3)