КУРТИ ХОЋЕ ДА ОБРИШЕ ТРАГ И НАШИХ ФИРМИ: План да се на сваки начин Београд протера са КиМ
ОСИМ директног удара на Србе на Косову и Метохији - кроз хапшења без доказа, застрашивања, пребијања, пуцања - власт у Приштини већ годинама перфидно спроводи и опасан план отимања њихове имовине. Наши сународници који затраже да им се врати имање или пожеле да се врате на дедовину, по правилу заврше иза решетака. А паралелно, кроз дивљачке приватизације и отворену отимачину, власт тзв. Косова годинама круни иметак у власништву државе Србије.

Фото: М. Стевановић
Пре два дана, влада у Приштини извела је нову смицалицу: тамошње министарство индустрије, привреде и трговине поништило је сертификате о регистрацији и пословању 15 привредних друштава на Косову и Метохији, међу којима је и МТС Д.О.О. И све то због "докумената супротних уставним принципима", а смета им заправо то што уз град регистрације стоји - Република Србија. Иза свега се крије опасан план Аљбина Куртија да пресече телефонске везе 80.000 наших сународника из јужне покрајине са централном Србијом и остатком света, да их остави без кабловске телевизије, а директно је угрожено 250 радних места.
Тако се Мартовски погром из 2004, када је циљ био да се Срби силом протерају са територије КиМ, да се њихова имовина отме, а сравни са земљом све што припада Српској православној цркви, временом развио у пузајући економски геноцид. Нашем народу се оспорава право на приватну имовину, која је неприкосновена у државама главним покровитељима приштинске "независности", а фирмама из централне Србије се онемогућава нормално пословање. Циљ је очигледан - да се и народ и фирме приморају да напусте покрајину и да се Београд протера са КиМ.
Куртијевим сулудим потезима се гледа кроз прсте, па је тако и након спорадичних вербалних осуда и претњи санкцијама, Запад заћутао поводом забране допремања српске робе на КиМ, а која је на снази већ два месеца.
Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, након најновијих удара на српска предузећа, упозорава да је реч о најпримитивнијем омаловажавању напора које су у процес нормализације односа Београда и Приштине уложили ЕУ и њени посредници:
- Његова решеност да настави путем кршења бриселских договора је још један позив на узбуну, јер ако му се то дозволи, можемо се у сваком смислу вратити на период који је претходио почетку дијалога Београда и Приштине, а одатле остаје само још један мали корак до потпуне ескалације на терену.
Зоран Миливојевић, бивши дипломата, каже да Србија у овом случају има све аргументе на својој страни:
- Ово је озбиљан тест за међународну заједницу која то толерише, јер све је мањи простор Србији да не реагује на директнији начин, да заштити српски народ и спречи политику која само јача тензије. Курти покушава две ствари и, нажалост, има подршку. Хоће да спроведе до краја свој политички кредо, а то је да потврди косовску државност, игнорисањем права, макар и силом. И друго, хоће да Србију у пуном смислу, у сваком сегменту, искључи с простора Косова и Метохије. Да избрише свако српско деловање и присуство, укључујући, ако је могуће, и народ.
Државни објекти - 1,5 милијарди $
У КЊИЗИ "Отворено о економији Косова и Метохије" аутор Ненад Поповић, некадашњи шеф Економског тима за КиМ, изнео је податак да државна предузећа из Србије у јужној покрајини имају 1.358 објеката, а њихова имовина је процењена на најмање 1,5 милијарди долара. Ту су ПТТ (130 објеката), "Железнице Србије" (55 објеката), ЕПС (18 објеката), "Србијашуме" (45 објеката). Књиговодствена имовина "Железница Србије" кад се саберу инфраструктура и возна средства премашује 206 милиона евра, док је тржишна вишеструко већа.
У Приштини су свесни да је потпуно протеривање Београда са територије КиМ и отимање имовине од наших предузећа и народа на КиМ велики залогај, па су зато одавно дебело загризли. Процењује се да Србија на КиМ има имовину вредну чак 200 милијарди евра. Према подацима Канцеларије за КиМ, укупна површина Косова износи 1.088.699,653 хектара земљишта, а од тога је 58 одсто у власништву Републике или грађана Србије. Приватна имовина у власништву Срба и СПЦ обухвата 164.644,275 хектара, што је око 15 одсто територије Косова.
Од грађана отето 29.155 станова
ИНТЕРНО расељена лица са КиМ својевремено су доставила захтеве за враћање 29.155 узурпираних станова. То су оквирни подаци на основу захтева које су расељени који су се склонили у централну Србију упутили Унмиковој Дирекцији за стамбено-имовинске послове. Уз то, помиње се и 951 узурпирани пословни простор у власништву Срба, што је косовска агенција за имовину навела у свом годишњем извештају за 2015. годину.
Републичка Дирекција за имовину раније је пописала некретнине које наша држава има на КиМ: службене зграде (1,4 милиона квадрата), пословне зграде (145.202 квадрата), стамбене зграде (24.688 квадрата). У евиденцији је и 753.000 квадрата ресторана, одмаралишта, спортских објеката...
Препоручујемо

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (1)