АНАЛИЗА НОВОСТИ - ТУРСКИ ДРОНОВИ "ОРЕЗУЈУ КРИЛА" НЕУТРАЛНОСТИ Приштини војна опрема вредна 100 милиона евра
ПРЕУЗИМАЊЕМ заставе на церемонији у бази "Филмски град" у Приштини, турски генерал-мајор Озкан Улуташ формално је ступио на дужност као 28. командант Кфора, најављујући да ће се под његовом палицом наставити мисија "са потпуном непристрасношћу и професионализмом". Већина Срба са Косова и Метохије, али и део стручне јавности, на ове речи одмахују главом, свесни да нови шеф међународне војне мисије стиже из Анкаре, великог и доказаног савезника Приштине.
Да ће предано радити да чврсте везе постану још јаче, потврђују приликом сусрета председник Турске Реџеп Тајип Ердоган и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти. Тако је турски лидер у фебруару, са извесном дозом сете, испричао како је све изгледало када је чуо вест да су САД прве признале тзв. Косово, па су пожурили да као друга држава на свету ударе "печат". То је била историја, а у садашњости се залажу за улазак Приштине у НАТО, Европску унију, Савет Европе... И веома су широке руке када је реч о војној помоћи.
Влада у Приштини је 2018. усвојила план трансформација тзв. косовских безбедносних снага у "војску" и за то је одређен рок од десет година, Турска се веома ангажовала, а недавно је потписан и споразум између Анкаре и Приштине о сарадњи у војној области. Према доступним подацима, Турска је у претходном периоду за КБС обезбедила опрему у вредности већој од 100 милиона евра, а ради и на обуци кадрова. Куртијевој "армији" допремљена су оклопна возила, противоклопни системи ОМТАС, дронови "бајрактар", пешадијско наоружање...
Званични Београд је свестан тешке ситуације, јер је и пре доласка Турчина на место командата мисија Кфора у већини случајева ћутке посматрала терор и Куртијево иживљавање над Србима. Међутим, председник Србије Александар Вучић искористио је прилику и да пред командантом команде здружених снага НАТО у Напуљу, адмиралом Стјуартом Манчом, поново укаже да Србија очекује од Кфора да задржи неутралну позицију и да проактивно делује у циљу спречавања било каквог нарушавања безбедносне ситуације на терену. Уосталом, на то их обавезује Резолуција СБ УН 1244.
Генерал у пензији, проф. др Митар Ковач нема дилему да је именовање турског генерала на чело Кфора додатни проблем за безбедност Срба на КиМ:
- Турска је пристрасна око косовског питања, као неке друге чланице из региона, рецимо Хрватска и Албанија. Није добро ни то што је турски контингент тренутно најјачи, а није случајно растао, него је намера била да на крају добију сагласност за постављање њиховог човека на чело међународне мисије.
Упитан - хоће ли Улуташ током једногодишењег мандата више гледати шта му се сигнализира из Турске или из централе НАТО, Ковач одговара:
- Турски командант ће, наравно, прво представљати своју државу и њене интересе, а тек онда НАТО. Ти ставови у многим случајевима неће бити супротстављени. Међутим, и пре његовог именовања, Кфор је био инструментализован, понаша се како кажу Америка, Велика Британија, Немачка и Турска. И та мисија у многим случајевима није заштитила српски народ од приштинског терора.
Касарну назвали по Мурату
ПРЕМА одлуци Савета безбедности УН, Кфор је на КиМ дошао 12. јуна 1999, и имао је око 55.000 војника. Сада броји 4.511 људи из 27 држава, од којих је 21 чланица НАТО. Тренутно је најбројнији турски контингент са 780 војника, док су на другом месту САД са њих 679. Под командом Турчина Улуташа очекује се појачање, а већина ће бити смештена у касарни "Султан Мурат", код Призрена.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)