МАЛИ: Амандмани посланика ДС-а без сврхе, само да се купи време

Биљана Ристивојевић

25. 10. 2023. у 14:29

МИНИСТАР финансија Синиша Мали одговорио је данас посланику ДС Миодрагу Гавриловићу, истакавши да је он поднео низ амандмана на сет закона о буџету који не доносе никакву суштинску квалитетну промену и да су поднети само са једном сврхом – да се купи скупштинско време за расправу.

МАЛИ: Амандмани посланика ДС-а без сврхе, само да се купи време

Фото З. Јовановић

Како је посланик ДС Гавриловић поднео више амандмана, министар је у одговору посланику, а на крају скупштинске расправе о амандманима на Предлог закона о буџету за 2024. годину, сублимирао одговор на све.

Рекао је да је држава захваљући хеџинг операцијама и своп операцијама на тржишту уштедела 400 милиона евра само на исплату камата, те да нису тачне информације да ће висина камата које ће држава отплаћивати бити висока.

- Предлог амандмана је такав да га реално нисмо разумели, али је важно да због грађана све објасним. Своп трансакције радите када је на тржишту капитала висока варијабилна каматна стопа. Проналазите начин да је фискирате на нижу како бисте имали предвидљивост исплате камата у наредном периоду. Ми смо то радили три пута до сада и уштедели смо, веровали или не, скоро 400 милиона евра само на каматама - рекао је Мали.

Мали је навео да је реч о класичном непознавању хеџинг и своп трансакција, које се примењују већ пар година уназад, управо како би се смањио ризик варијабилетета или променљивост камата на тржишту.

Министар финансија је истакао да један амандман гласи да се не смеју имати финансијска оптерећења која превазилазе износе камата. „За оне који познају ову област, у самој камати су сва оптерећења, и накнаде и провизије и све остало, тако да је немогуће да нешто буде веће од износа камате“, објаснио је Мали.

Акцентујући да посланик који је причао о амандманима „долази из странке која је уништила ову земљу“, министар је подсетио да је „економска политика којом се тај посланик поноси 2012. године довела Србију на ивици банкрота“.

Други амандман, додао је, односио се на члан 22. Ту се наводи да је „обрачуната исправка вредности нефинансијске имовине, обавезан предмет Државне ревизорске институције (ДРИ). „Наравно, непознавање тога да Устав и закон дефинишу овлашћења и обухват онога што ради ДРИ при чему оно што је наведено у члану, тиме се већ ДРИ и бави“, рекао је Мали.

Даље, амандман на члан 23 где се тражи да се иза речи органа, додаје запета и реч установа...„Опет непознавање Закона о буџетском систему, с обзиром на то да они који су одговорни за рад су директни буџетски корисници, а онда ако обавезу или активност пребаците на директне кориснике, након тога они пребацују на индиректне кориснике, а установе су управо индиректни буџетски корисници. Кажем, незнање, али добро, није први пут“, апострофирао је Мали.

Код члана 25 посланик је тражио је да се иза речи директни додају речи „или индиректни...“

- Опет, непознавање јавних финансија и начина на који систем не функционише у Србији. Објаснићу на примеру. Имате Дирекцију за имовину и треба пренети објекат на коришћење неком геронтолошком центру. Да бисте то урадили треба да га пренесете на Министарство за рад које је директан корисник, па онда Министарство за рад преноси индиректном кориснику као што је геронтолошки центар. Предлагач овог амандмана рекао је директном или индиректном, из незнања, јер не зна да једно следи из другог и да нису једнаки по овлашћењима и одговорности - казао је Мали.

Затим, предложио је да се у једном од чланова реч функционер, мења речју одговорно лице. „Опет непознавање великог броја других закона, зато што је одговорно лице функционер. Он може да пренесе овлашћења, али не може да пренесе одговорност. Закон о буџетском систему је јасан, не знам шта је друго хтео да каже предлагач закона“, напоменуо је Мали.

Затим, додао је, има више истих предлога, као што је корекција амандмана где се иза речи налога за плаћање тражи да се дода текст „са евиденционих рачуна“.

- Имали сте прилику да посланик десетак минута образлаже све то. То је 35, 36, 37, 38 члан. Каже, речима налогу за плаћање додаје се текст „само да буде са евиденционих рачуна“. Наравно, незнање, јер треба да зна да не постоје само евиденциони рачуни. Имате подрачуне, друге наменске рачуне. Када бисмо ми прихватили такав предлог испало би да само са једног рачуна дају налози за плаћање, потпуно бесмислено - рекао је министар финансија.

И последњи амандман да се брише члан 50, који је веома важан члан.

- Члан 50 је веома важан члан јер не само да је у складу са међународним стандардима већ даје једну предвидљивост коју буџетски корисници ове године могу да преузму. Па кажу, добро, правимо буџет за 2024. али сада желимо смернице могућности трошења и улагања у 2025. и 2026. години. Зато је потпуно бесмислено тражити да се овај члан брише. Управо то нам је први корак ка средњерочном предвиђању, чиме се даје предвидљивост и стабилност нашем буџету - казао је Мали.

Он је додао да се могло чути и нешто око девизних резерви и како нам је 2000. године било тешко.

- Али 2012. године је земља била потпуно уништена. Плате су биле 300 евра, сваки четврти грађанин је био незапослен, није био ниједан километар ауто-путева, ниједна реконструкција болница, није било новца за пензије. Такву политику ми никада нећемо водити - рекао је министар, и поновио раније изнете информације о томе колико се повећавају плате, пензије, минималац у наредној години, да се настављају висока капитална улагања у наредној години и подсетио на лепу вест за пензионере да ће им 30. новембра ове године бити исплаћена помоћ од 20.000 динара.

БОНУС ВИДЕО: РАЗРАЂЕНА ШЕМА: Како су Мирослав Алексић и његов таст "оперисали" у Трстенику

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (17)

ШПАНИЈА И ЕНГЛЕСКА У ШОКУ: Пеп Гвардиола се развео, а тридесет година су он и његова љубав живота били заједно!