ЗА УНЕСКО ДЕЧАНИ И ГРАЧАНИЦА У СРБИЈИ: Тамара Растовац Сиамашвили, амбасадорка Србије, истиче да наша земља ужива велики углед у свету
РЕИЗБОР Србије, трећи пут, у Извршни савет Унеска врло је јасан сигнал позиције коју наша земља има у свету и уједно показује колико дипломатског простора имамо у заустављању иницијатива супротних нашим националним и државним интересима, као што би била апликација Приштине за чланство.
То у разговору за "Новости" истиче амбасадорка Србије при Унеску Тамара Растовац Сиамашвили, чије активности у овој светској институцији добијају запажене похвале.
- Наш избор је огроман успех, поготово што смо једини у оквиру источноевропске групе успели да постигнемо реизбор. Добили смо апсолутно највећи број гласова. При том је код нас било више кандидата него места. Чињеница да су земље препознале непоходност да Србија остане у ИС, показује колико се вреднује наш ангажман и колики углед наша држава ужива у Унеску.
Колико је ово чланство важно због питања Косова?
- Изузетно је битно. Било какав евентуални захтев тзв. Косова би морао да иде кроз Извршни савет, што нас ставља у веома добру позицију. С друге стране, било какав евентуални захтев се коси са доминирајућим расположењем у Унеску, а то је снажно супротстављање политизацији. Укратко, Приштина у овом тренутку нема никакву подршку за евентуални захтев за чланство.
Какве су шансе да ипак покушају?
- Кандидовали су се 2015. и изгубили су на гласању. На следећем заседању 2017. нису формално поднели захтев јер су били обесхрабрени и после тога више нису ни покушавали. У току је Генерална конференција Унеска и није било ни наговештаја да би могли да поднесу захтев, схватили су да би изгубили.
Колики је значај Унеска у заштити угрожене баштине на Косову и Метохији?
- Наше четири светиње, Пећка патријаршија, Дечани, Богородица Љевишка и Грачаница, налазе се на Унесковој листи светске баштине у опасности. На последњем заседању Комитета за светску баштину у Саудијској Арабији у септембру, добили смо огромну подршку да ова добра остану на њој. То указује да су и даље угрожена. Такође, ниједног тренутка се није отварало питање да ли припадају Србији. Уз сваки од ових средњовековних манастира стоји да су у нашој земљи. То је јасна порука. Ми смо држава уговорница, када је реч о манастирима на Косову.
Односи Србије с Унеском су на високом нивоу?
- Имамо апсолутно узлазну путању у сарадњи, од посете генералне директорке Одре Азуле 2019. Србији. Затим је председник Вучић учествовао на Генералној конференцији, а на наредној, када је обележено 75 година, била је премијерка Брнабић. Пре неколико дана имали смо врло запажено учешће министра спољних послова Ивице Дачића. Свих ових година види се напредак, што је генерална директорка и истакла у разговору са српским шефом дипломатије.
То показује колико је Србија мост између Истока и Запада?
- Управо тако. У честиткама које смо добили после избора посебно је потенциран наш избалансиран приступ. Инсистирање на дијалогу, тражењу компромиса, инклузивности, то је нешто по чему је позната наша спољна политика.
Бач кандидат за листу
ШТА следеће планирамо да упишемо на светску листу баштине?
- Недавно смо у Регистар нематеријалног наслеђа уписали шљивовицу, а пре тога коло, певање уз гусле, славу... Планирамо ускоро нове номинације за наредне циклусе уписа на ове листе. Кандидат за листу Светске баштине је предео места Бач. Треба пре свега истаћи да су сви наши досијеи експертски били одлично припремљени и да су усвајани без дискусије.
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)