ГЛАСАЈУ 20 ГОДИНА, А САДА ИХ ЖИГОШУ: Грађани БиХ који поседују и наше држављанство овде имају сва бирачка права

Е. В. Н.

20. 12. 2023. у 07:15

У ПОКУШАЈУ да до­кажу наводну из­борну крађу, опо­зиција упире прстом у грађане из Босне и Хер­цеговине који су гласали на изборима у Србији. Да би цела прича попримила обрисе трилера, те бира­че уплели су у београдске изборе, а које су видели као једину прилику да "начну" власт напредња­ка и Александра Вучића.

ГЛАСАЈУ 20 ГОДИНА, А САДА ИХ ЖИГОШУ: Грађани БиХ који поседују и наше држављанство овде имају сва бирачка права

Фото З. Јовановић

Главни услов да би не­ко могао на гласа на из­борима у Србији - како истичу прописи, да бира и да буде биран - јесте држављанство наше зе­мље. За држављане БиХ нема никакве законске препреке да имају и срп­ско држављанство, чиме аутоматски стичу пра­во да "заокружују" своје фаворите на изборима у Србији.

Тадашња Савезна Репу­блика Југославија, а чија је Србија правни наслед­ник, још 2003. године потписала је уговор са БиХ о двојном држављан­ству, који је потом и ра­тификован усвајањем за­кона у скупштини. И БиХ је истовремено спровела све потребне процедуре да би почела примена уговора.

- БиХ има закључене билатералне споразуме о двојном држављн­ству са три држа­ве - Републиком Србијом, Репу­бликом Хрват­ском и Кра­љ е в и н о м Шведском. На пример, у Угово­ру између БиХ и СРЈ (сада Срби­је), државе уговорнице су сагласне да државља­нин једне државе уговорнице може стећи и држављанство друге државе уговорнице, а да стицање другог држа­вљанства неће бити усло­вљено престанком рани­јег држављанства - каже, за "Новости", Игор Лети­ца, бањалучки адвокат.

Наш народ у РС посебно заинтересован за ситуацију у Србији, Фото О. М.

Када је реч о Србији, политика око стицања држављанства прилично је либерална, не траже се никакви посебни захтеви, осим изражавање воље да се постане наш држа­вљанин.

Бојан Клачар, извршни директор ЦеСИД, каже да таквом флексибилном политиком Србија жели да буде атрактивна, пре свега, за младе људе из региона, а уједно и на тај начи решава горући де­мографски проблем.

Сви који су се из било којих разлога одлучили да постану држављани наше земље, а која им не тра­жи да се одрекну прет­ходног, 17. децембра могли су да изађу на биралишта. Међу њима су и грађани БиХ са српским држављанством. Они су имали две опције - да гласају на неком од 19 би­рачких места у БиХ, за шта се пријавило 11.500 држављана Србије који бораве у тој држави. А друга опција, коју су многи изабрали, била је да дођу до бирали­шта у нашој земљи.

Ко се определио да бирачко право оствари, на пример, у амбасади Србије у Сарајеву или генералном конзулату у Мостару, добијао је са­мо један листић, јер је могао да гласа само на републичким изборима. Исто правило важило је и за све наше људе из ди­јаспоре који су у недељу "заокруживали" у још 34 земље широм света.

- За све наше људи у дијаспори важи правило да гласају само на нацио­налим изборима, дакле за парламент и председника Србије. Они немају осно­ва да гласају на локалним избора, с обзиром на то да се гласа по месту стал­ног пребивалишта. Да­кле, они који су стално у иностранству не могу да у тамошњим амбасадама гласају за власт у, реци­мо, Београду или Врању - појашњава Клачар.

Према његовим речима, тачка на спекулације о ма­совном доласку бирача из других држава у Србију баш на дан избора, а како би гласали и за локалну власт, могла би да се стави тзв. пасивизирањем адре­са. Међутим, то је веома компликована операција која би захтевала велику међународну сарадњу. Конкретно, за кога се утвр­ди да у дужем периоду ни­је на адреси на којој је при­јављен, не би имао право ни да гласа на локалним изборима.

Фото Танјуг

Нешић: Био сам у Новом Саду

ПРАВИ цунами оптужби за наводну изборну крађу уследио је након што је председ­ник ДНС и министар безбедности БиХ Ненад Нешић објавио на друштвеној мрежи да је гласао и на "градским изборима" у Србији.

- Пошто се моје име помиње у кон­тексту београдских локалних избора, на тим изборима нисам гласао. Гласао сам на бирачком месту 180 у Новом Саду, где имам пребивалиште.

Непрове­рене информације о мени, као и лажи о кра­ђи избора служе само да опозициони прваци у Србији побегну од одговорности - поручио је Нешић, наводећи да хаос, насиље и дестабилизација неће довести на власт никога ко нема народну вољу - за­кључио је Нешић.

Уставна обавеза

У НАЈВИШЕМ правном акту Србије прописана је обавеза да се штите права наших држављана широм света. Тако се у члану 13 највишег правног акта, а под називом "За­штита наших држављана у ино­странству, наводи:

- Република Србија штити права и интересе својих држављана у иностранству. Република Србија развија и унапређује односе Срба који живе у иностранству са матич­ном државом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

ГРЧКА У ШОКУ: Никола Милутинов би могао да напусти Олимпијакос, ево за који би клуб заиграо