ХОЋЕ ДА УГУРАЈУ КОСОВО У МАЈУ! "Новости" сазнају: План Запада за чланство у Савету Европе, предводник Немачка

С. Ровчанин Томковић

13. 01. 2024. у 09:14

ЛАЖНА држава Косово, према плановима дела земаља Старог континента, коју предводи Немачка, могла би да постане члан Савета Европе у мају, незванично сазнају "Новости".

ХОЋЕ ДА УГУРАЈУ КОСОВО У МАЈУ! Новости сазнају: План Запада за чланство у Савету Европе, предводник Немачка

Фото: Архива Новости

Наши извори откривају да је план је да се Приштина угура у највећу огранизацију Европе пре избора за парламент Старог континента у јуну, али и нових челника Европске комисије, Европског савета и високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност.

Све што се тренутно дешава на терену иде у корак са овим роком. Известиоци који треба да саставе извештај о стању владавине права на тзв. Косову посао су почели у децембру прошле, а требало је у марту ове године. Премијер Ирске, земље која тренутно председава Савету Европе, Леон Варадкар, рекао је пре неколико дана у Приштини да ће веома радо подржати чланство тзв. Косова у овој организацији током ове године. Британци не крију да ће помоћи лажној држави да постане део што више међународних организација.

Делегација Скупштине Србије учествоваће од 22. до 26. јануара на заседању Парламентарне скупштине СЕ у Стразбуру, где ће бити прилике да се на маргинама и разним састанцима и дебатама, разговара и о томе докле се стигло са статусом тзв. Косова.

Фото Танјуг

Елвира Ковач

 

Чланица нашег тима и посланик СВМ Елвира Ковач каже за "Новости" да је очигледно да се иде по убрзаној процедури.

- То се, између осталог, види и по известиоцима који су отишли раније него што је предвиђено. Ми ћемо се борити да учинимо све што може, изнесемо јаке аргументе Србије. Нећемо се понашати као да је већ све готово. Ипак, јасно је као дан да у случају тзв. Косова, и поред аргумената Србије заснованих на међународном праву, велику улогу играју политика и ставови одређених земаља - истакла је Ковач.

Она је додала да без обзира на то што су код нас били избори и парламент још није конституисан, наша делегација иде у скоро истом саставу, јер је правило да на заседање ПС СЕ могу да иду посланици који су реизабрани у својим земљама. Током ванредног заседања, Комитет министара Савета Европе, на амбасадорском нивоу 24. априла прошле године, донео је одлуку о прихватању апликације тзв. Косова за чланство. На састанку представника 46 држава чланица Савета Европе 33 земље, што је више од прописаног услова двотрећинске већине, гласале су "за" и тиме је покренут процес приступања.

Формални критеријуми за чланство у Савету Европе дефинисани су у Статуту организације где пише да чланица може постати "држава која прихвата принципе владавине права, поштовања људских права и основних слобода". На основу извештаја известилаца које је именовала Скупштина СЕ, она треба да процени да ли су испуњени и критеријуми. Да би била усвојена препорука о чланству, за њу мора да гласа најмање две трећине посланика. У крајној инстанци, поново Комитет министара доноси коначну одлуку. Опет двотрећинском већином на редовном годишњем заседању. А, министри спољних послова се на Комитету окупљају баш у мају.

На аргумент Србије да Косово није држава и да га већина чланица Уједињених нација не признаје, земље које га гурају у Савет Европе одговарају да су га оне признале. Највећа брана чланству Приштине требало би да буду готово свакодневна кршења људских права Срба.

Када је Комитет министара одлучио да се покрене процедура за чланство тзв. Косова, против предлога су биле Румунија, Кипар, Шпанија, Азербејџан, Грузија, Србија и Мађарска. Уздржане су биле Босна и Херцеговина, Грчка, Словачка, Молдавија и Украјина, док су за гласале Велика Британија, Турска, Швајцарска, Шведска, Сан Марино, Португал, Пољска, Норвешка, Холандија, Малта, Монако, Луксембург, Литванија, Летонија, Лихтенштајн, Италија, Ирска, Исланд, Немачка, Француска, Финска, Естонија, Данска, Чешка, Бугарска, Белгија, Аустрија, Молдавија, Црна Гора, Словенија, Северна Македонија, Хрватска и Албанија.

Тема и српски избори

НА заседању Савета Европе, како сазнајемо, разговараће се и о недавно одржаним парламентарним, покрајинским и локалним изборима у Србији. За дискусију ће се, осим посланика других земаља, пријавити и наши парламентарци. Међу темама о којима ће се говорити је и сукоб у Украјини. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

Коментари (3)

ВРЕМЕ ЈЕ ЗА СПЕКТАКЛ – ДРУГА ШАНСА ЗА МИЛИОНЕРЕ ИЛИ 15. ТИТУЛА ЗА КРАЉЕВЕ? Погледајте шта нас очекује у финалу Лиге шампиона!