ПРИШТИНА НОВИМ ПРАВИЛИМА САБОТИРА СМЕНУ ЛАЖНИХ ГРАДОНАЧЕЛНИКА: "ЦИК чини све да Србима на северу отежа референдум" (ВИДЕО)
БРОЈНЕ препреке од стране Приштине, постављене у циљу смањења могућности смене лажних градоначелника, могле би да направе велике проблеме. У првом реду ту је гласање путем поште.
Програмска менаџерка НВО Друштвена иницијатива Милица Андрић Ракић каже да на успешност гласања за опозив градоначелника у општинама на северу може да утиче то што је процедуром предвиђено да бирачи који су ван тзв. Косова гласају поштом, јер се тај вид гласања показао као врло проблематичан и у протеклим годинама је био лоше организован.
- Гласови који стижу поштом су јако битни имајући у виду да је доста људи напустило Косово протеклих месеци, а код тог вида гласања је било највише проблема. Након 2019. године и афере са наводним тровањем гласова из Србије, у изборним циклусима пракса је била таква да су се гласови слали преко пошта у Македонији и Црној Гори јер сарадње између Поште Србије и поште на Косову нема. Многи гласови су стизали са закашњењем, после предвиђеног законског рока, и нису на крају били прихваћени. Дакле, веома мали број гласова је после 2019. био прихваћен на тај начин. То у великој мери може да утиче на број изашлих бирача и може да доведе у питање резултат гласања за опозив градоначелника баш због тога што се тражи тако високи ниво излазности, виши од 50 одсто - каже Андрић Ракић за Косово онлајн.
Што се тиче одлуке да се инсталирају камере на бирачким местима на којима ће се грађани 21. априла изјашњавати да ли су за опозив градоначелника, Андрић Ракић истиче да није реч о уобичајеној пракси и да је то проблематично из више аспеката.
- Првенствено због приватности података гласача. Могуће је да ће се један број гласача због тога осетити застрашено, али не верујем да би то били велики проценти. Свакако није пријатно, јер генерално не постоји ниво поверења између српске заједнице и косовских институција да би се тако важан процес снимао. Притом је необично што се камере уводе у овом тренутку и са правом грађани могу да се питају због чега се сада уводе ако таква пракса није постојала ни у једном претходном циклусу, посебно на другим местима на Косову. Уводити то када се гласа за опозив градоначелника што је нестандардни процес и када се гласа у већински српским срединама у нади да ће доћи до деескалације ситуације није потез који показује добру вољу или који показује да су институције спремне да граде поверење са грађанима. Просто доводи у питање мотиве за такву једну интрузивну праксу - наводи Андрић Ракић.
Она претпоставља да ће Срби свакако изаћи на ово гласање али имајући у виду високе стандарде да би градоначелници били смењени сматра да процес вероватно неће бити успешан у свим општинама.
- Ако у неким општинама гласање за опозив буде успешно онда претпостављам да у другим општинама потенцијално градоначелници могу да поднесу оставке, ако не, наставиће се као до сада. Овај процес је организован само ради укидања казнених мера под којим је Косово, тако да оно што може да се очекује после гласања, било да га српска заједница бојкотује или не, јесте да се укину те казнене мере, а што се тиче деескалације, она је под знаком питања. Уколико не буде оставки градоначелника који потенцијално не буду уклоњени на овај начин и ако се не нађе неко решење за кохабитацију између скупштина које ће остати већинске албанске и потенцијално нових градоначелника уколико дође до нових избора, деескалације и промена набоље ће бити врло мало - закључује Андрић Ракић.
Некадашњи председник Општинске изборне комисије Слободан Димитријевић каже за Косово онлајн да се новим изборним процедурама које је прописала Централна изборна комисија све чини како би се отежало учешће оних који желе да учествују на овом гласању, а што се тиче процедуре регистрације гласача за гласање путем поште каже да је то додатна компликација.
- Ова процедура умногоме може да утиче на успех рефендума, знамо ситуацију и да постоји велика миграција становништва са севера Косова у централну Србију, знамо и разлоге њихове миграције. Поставља се питање онима који су смислили ову процедуру за пријаву гласања путем поште да ли су они мислили да сви треба да познају рад на рачунару и мобилним телефонима? - каже Димитријевић и истиче да је сам начин на који је референдум расписан противзаконит.
- Овај референдум је по мени противзаконит, а то се најбоље види у закону који је измењен прошле године, а изборно упутство је измењено 6. марта ове године. Власти у Приштини измишљају изборна правила како им у ком тренутку одговара. Другачије се гласало. Људи који су расељени због разних проблема су некада могли много лакше да гласају. Сада на овом референдуму то неће бити случај - реако је Димитријевић.
Према упутству које је издала Централна изборна комисија, да би учествовали у гласању путем поште грађани који нису тренутно у општинама на северу Косова морају да се сликају тако што на тој фотографији треба да буде јасно видљив њихов лик и да у висини груди држе своју косовску личну карту. Након тога ову фотографију треба да пошаљу поштом, а ако ЦИК то прихвати, онда ће се ти грађани регистровати као гласачи и тек тада ће им бити омогућено право гласања путем поште.
На северу Косова тренутно не живе људе који су због изузетно тешких услова за живот и страха од хапшења напустили своје домове, а да би они остварили своје право да гласају на референдуму путем поште дат је рок од шест дана. Подсетимо да су провере потписа људи који су потписали петицију за смене градоначелника трајали 45 дана.
Димитријевић каже да две поште не сарађују и да из Србије никаква пошта не може да стигне на Косово и подсећа да су и ранији гласови Срба који су гласали путем поште били занемарени и да они нису улазили у коначне резултате.
- Не би ме изненадило да се понови као у неком од претходних процеса када су стизали гласови из Србије па су задржани у некој бившој згради 'Грмија', наводно су били отровани антраксом или већ чиме. Ти гласови су одбачени, за њих у Приштини ти гласови нису постојали тако да ме не би изненадило да и ови гласови уопште не уђу у резултате - подсећа он.
Према речима Димитријевића, начин на који је именована Општинска изборна комисија је такође дискутабилан.
- У случају именовања ОИК прекршен је закон. По први пут је осим председника Изборне комисије именован и заменик председника ОИК, он је именован одлуком секретаријата ЦИК-а. Сви ми који се разумемо у изборне процесе знамо да ОИК доноси све одлуке већином гласова. Поставља се питање да ли заменик има право гласа. На крају крајева у средини где живи 90 посто Срба доведете особу из Јужне Митровице. Нека неко само каже разлог. Да ли Србин који је председник не зна свој посао? Не, он чак има и више искуства од ове особе која је именована за заменика - закључио је Димитријевић.
БОНУС ВИДЕО: ОПОЗИЦИЈА ПРИЗНАЛА: У име мира уздамо се у нашег председника Александра Вучића
Препоручујемо
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)