ЗАВЕТ ПОД ТРОБОЈКОМ: Не дамо ни Косово ни Српску

Ш. Маровић /М. Станојковић

09. 06. 2024. у 07:00

ДАНАС је постигнут договор о српском јединству које неће трајати један дан, два или три месеца, већ довека. Нико више неће моћи да га уништи и да прави кораке уназад. Да никада не чујемо тешку реч једни од других, да нам се никада више не понове блокаде и барикаде на Дрини, већ да увек будемо заједно у муци и невољи поготово и пре свега. Биће много тешких дана, али ћемо успети да сачувамо српско име и презиме.

ЗАВЕТ ПОД ТРОБОЈКОМ: Не дамо ни Косово ни Српску

Фото Н. Скендерија

Ово је јуче са централне манифестације обележавања Свесрпског сабора на Тргу републике у Београду, поручио председник Србије Александар Вучић. Он је истакао да ће се очувати мир, као и Србија и Република Српска.

- Овде данас једино нису говорили представници Срба са Косова и Метохије, а зашто да говоре, када имају свог председника овде. Није то нека друга територија, то је део Србије. И биће део Србије заувек. И никада не могу да нам га одузму, једино ако нађу неке међу нама који ће то да прихвате. Вучић је рекао да морамо да будемо мудрији него обично и да покажемо да смо довољно паметни. - Гинули смо у 20. веку више него други, дајте да паметном политиком сачувамо главе наше деце.

Председник Србије указао је на то да 35 година покушавају да сруше српски народ и шта год да се деси увек су, Срби криви.

Игром спајамо наш народ са обе стране Дрине

СПЛЕТОМ игара српског фолклора представило се 20 културно-уметничких друштава из РС испред Скупштине града Београда. Озарена и насмејана лица младих фолклораша красила су плато, док су се заставе Србије и Српске вијориле над уметничком сценом. Наступили су КУД "Васа Пелагић" из Бања Луке, КУД "Мост из Братунца", СКУД "Дервента", КУД "Славија" из Источног Сарајева"...

- Ово је манифестација која спаја наш народ са обе стране Дрине. Посебна је част показати своје умеће, своју културу и традицију из крајева из којих долазимо. Ово је прилика за младе људе да осете једну врсту оваквог наступа и да представе своју Републику на највишем нивоу - рекао је председник Савеза културно уметничких друштава Републике Српске Немања Кнежевић.

У народним ношњама, плетеницама и цвећем у коси, младе фолклорашице обележиле су значајан догађај.

- Велика је част учествовати на оваквој манифестацији где представљамо свој народ. Ту су и Српска и Србија и велики број културно-уметничких друштава... Осећај је неописив - рекла је за наш лист Ања Лукајић из Бањалук

- И не морате ни да знате да ли имовина припада ентитетима или централним властима у БиХ. Крив је Додик, крива је Република Српска. И не морате да знате да ли је неко овако или онако преговарао о КиМ. Увек је крива Србија, увек је крив Београд. И увек ће тако и да буде. И ми то морамо добро да разумемо, али долази полако до промена у свету - рекао је Вучић.

Он је навео да је потребно да радимо и будемо загледани у будућност, и да радимо онако како је "радио велики Милош и многи други српски лидери":

- Пошто су увек постојале сумње како ћемо да се односимо и према КиМ. И тако већ 12 година ми тобоже, не водимо рачуна о националним интересима. Кажу сутра ћемо да признамо Косово. А сваког дана и сваке године све су жешћи притисци баш поводом Косова и Метохије. Исто тако су нам говорили и за Републику Српску.

Пронађен прстен кнегиње Милице?

ДРЖАВА ће покушати да откупи сва наша уметничка дела која се налазе на аукцијама, а постоји могућност да је пронађен заручни прстен кнегиње Милице. Покушаћемо да као држава то купимо и да вратимо у земљу да бисмо га дали Народном музеју. И још неколико књига, али ово је најважније. Ово је рекао председник Србије, који је заједно са Додиком обишао Народни музеј Србије. Он је истакао и да је Народни музеј као институција национално благо, али да није посећен у оној мери у којој заслужује, и позвао све људе из целе Србије и Републике Српске, Црне Горе и других крајева да га посете. Током обиласка, Вучић и Додик су имали прилику да виде слику једног од најзначајнијих српских сликара Паје Јовановића - "Крунисање цара Душана", која је највећа слика у српском сликарству и уједно највећа слика у поседу Народног музеја. Обишли су и збирку фресака из манастира Ђурђеви ступови, чији је ктитор био Стефан Немања, зачетник династије Немањића, а које потичу из истог периода као и Мирослављево јеванђеље.

Вучић је подсетио и на преломни тренутак који се недавно догодио са усвајањем Резолуције о Сребреници:

- Данас имам три питања за њих. Јесте ли, пошто сте изгласали ту резолуцију, велики победници и колико је то земаља у свету било уз вас, а колико није? Једна мала Србија вам се супротставила јер је одлучила да се бори, да не да своју слободу, да не да своје српско име. И успели смо у томе. Је ли данас лепше мислимо једни о другима? Волимо ли се више? Је ли то био смисао и циљ? Јесте ли га постигли? Нисте и знали сте, лажови једни, да то нећете постићи и знали сте да вам то није и циљ, хтели сте да завадите народ још више. И моје питање је шта ћемо сад са свим тим? Да чекамо нове тужбе и захтеве за одштету?

Вучић је истакао да је на овај свечани дан донео заставу из Уједињених нација да је покаже:

- Сањао сам је данима и ноћима, знао колико вреди, знао да ништа лепше и вредније од ове заставе нема, борио се за њу - казао је на крају говора и поново раширио тробојку уз овације масе.

Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је да је српски народ савладао препреке у борби за свој идентитет и да је кључна српска реч слобода. Он је истакао да никада нису били босански Срби, већ да су увек били Срби:

- Ми смо припадници јединственог народа. И кроз борбу свих ових година и деценија нашао се човек који је стао на чело Срба. Председник Александар Вучић, који је без оклевања у заветном односу према народу стао да га води у тешким годинама опоравка и стабилизације српске државе. За слободу су Срби кроз векове дали много жртава. Слободу су чак дали и другим народима, па и онима који су од Срба покушали да направе реметилачки фактор и који су нас касније убијали - рекао је Додик.

Лидер Српске истакао је да се Србија ослободила страног туторства и амбасада и да данас сме да каже шта хоће.

- Вучић је уложио немогући напор, и обезбедио да се чује наш глас, чак и УН, тамо где се велики према малима односе са игноранцијом. Чекају нас године које нису лаке, захтеваће озбиљне одлуке. Али оно што Срби имају је стабилно вођство. Сви други су подложни утицајима из неких канцеларија и чекању шта ће ко да каже, осим Срба. Ми желимо да са нама буду сви који уважавају жртве које је српски народ дао. Додик је навео и да је немогуће да Срби живе са онима који су подмукло покушали да нам наметну геноцидност: - Могуће је да ћемо врло брзо доћи у Београд да тражимо подршку за наш будући статус. Са централне манифестације "Један народ, један сабор", окупљени Срби из свих крајева Србије, Републике Српске и Црне Горе" послали су снажну поруку "Кад се Срби сложе, нико нам ништа не може".

- Да нисам за Декларацију, да нисам за нешто добро, не бих данас била овде. Волим Вучића, волим Додика, волим Републику Српску, волим посебно Србију, она је наша домовина - истакла је за наш лист Перса Микановић из Приједора.

- Ово ће само учврстити наше односе, волела бих да има више сличних манифестација, а радује ме што су млади и целе породице дошле да подрже скуп.

Нови правац за екскурзије

ШЕФ државе је најавио да ће убудуће сваки министар у Влади Србије прво ићи у Бањалуку, као и наша деца која ће ићи на екскурзије да се упознају са Републиком Српском:

- Наша деца, иако сам то више пута предлагао, а онда би се неким чудом сви појавили, па би нам објаснили како су и Милано и Барселона много важнији за нас у Београду него Бањалука, па никако да екскурзије организујемо у Бањалуку - рекао је Вучић. - Ићи ће да упознају и Приједор, Бијељину, Херцеговину, сарајевско-романијску област. Ваљда нам је свуда нешто лепше. Није. Сада ће екскурзија ићи у Републику Српску, као што ће из Српске ићи у Србију, па кад упознамо Србију и Српску, онда можемо да упознајемо и свет

Атмосфера се усијала када је кроз специјално обезбеђен коридор стигло чак 2.500 фолклораша из Србије и Републике Српске. Дефиле културно-уметничких друштава из РС од Скупштине града ишао је преко Теразија до Кнез Михаилове, док су чланови културно-уметничких друштава из Србије стигли са Калемегдана. Срели су се код фонтане на Тргу републике. Ту су симболично разменили заставе.

На тргу је "Здравицу" песника Љубивоја Ршумовића говорила првакиња Народног позоришта РС Дана Полетан, а "Мисли о отаџбини" Петра Кочића глумац Народног позоришта из Београда Небојша Кундачина. Нумеру "Српске земље" извели су Милица Досковић и Марко Качаревић. Потом су фолклораши заиграли велико српско коло "моравац".

- Овај Свесрпски сабор за мене представља прилику да покажемо јединствену јачину, да као народ нисмо геноцидан, већ братски и сложан - рекао нам је Никола Јовић из Републике Српске. - Сви смо се Срби данас ујединили и сви смо на истом месту. То свакако треба чешће да се дешава и да се окупљамо што чешће. То је историјска прилика за обједињавање у спортском, културном и економском смислу. После говора председника Србије и Српске, грађани су развили велики српску заставу, а пуштени су и бели голубови као симболи слободе и мира. Потом су "мигови" Војске Србије на крају централног дела манифестације надлетели централни градски трг, а пилот је уживо у преносу поздравио све учеснике сабора.

Ватромет за крај

ПРВИ свесрпски сабор под називом "Један народ, један сабор - Србија и Српска" свечано је завршен синоћ великим ватрометом из Парка Републике Српске на левој обали Саве. Синоћ је и Кула "Београд", коју су красиле боје српске тробојке, била у знаку Првог свесрпског сабора и на њој је писало "Живела Србија, живела Српска, један сабор, један народ". Пре ватромета, приређена је и велика бакљада на старом Савском мосту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

СУТРА ЈЕ ВИДОВДАН: Има бројне обичаје, а ево шта би девојке требало да ураде вече уочи празника