ЂУРИЋ: Резолуција УН о Сребреници ће изазвати даље поделе на Балкану
РЕЗОЛУЦИЈА УН о Сребреници ће изазвати даље поделе на Балкану, а постизање консензуса о обележавању сећања на прошлост на начин који не ствара поделе је најбољи начин да се обезбеди да се то неће и не може поновити, написао је министар спољних послова Србије Марко Ђурић.

Foto: Profimedia
Он је у ауторском тексту за бриселски Политико истакао и да је то најбољи начин на који УН могу да допринесу међугрупном и међуверском помирењу на Балкану.
- Нико не може да порекне да су се страшни ратни злочини догодили током балканских ратова. Само политички екстремисти одбацују став да су у Сребреници почињени неописиви злочини. И само најбезумнији људи нису вољни да признају и одају почаст тим жртвама. Међутим, будући да је предложена резолуција УН уско фокусирана и сачињена без консултација са свим регионалним заједницама и странама у балканским ратовима, вероватно ће довести до подела унутар Босне и широм региона - написао је он.
Ђурић даље истиче да, док су се западни извештаји и политички лидери првенствено фокусирали на жртве бошњачких муслимана током балканских ратова, трагична реалност је да су све етничке и верске групе претрпеле масовне ратне злочине.
Он подсећа да су на недавној седници Савета безбедности УН, у сали били појединци који су као мала деца трпели тортуру или остали сирочад услед масовног убијања српских цивила.
- Били су уз мене док сам тврдио да предложена резолуција игнорише њихов бол, стварајући хијерархију патње међу невиним жртвама - подвукао је Ђурић.
Он наглашава да је Србија континуирано и доследно осуђивала све злочине овог трагичног сукоба, а посебно масакр у Сребреници, који је био ужасан по својим размерама и суровости и подсећа да је Народна скупштина Републике Србије усвојила 2010. године Декларацију о осуди злочина почињених у Сребреници.
- Република Србија такође недвосмислено и најоштрије осуђује негирање свих ратних злочина почињених у Босни током трагичног грађанског рата. А високи републички званичници, међу којима и два председника, одали су почаст жртвама у Меморијалном центру Сребреница у Поточарима и учествовали на комеморацијама у УН у Њујорку.
Како каже, свака резолуција УН о страдању у балканским ратовима треба да поштује више од 100.000 жртава сукоба.
- Ове жртве заслужују једнаку правду, третман и сећање, као и поштовање међународне заједнице без обзира на њихову националност, расу или веру. Нажалост, нацрт резолуције настоји да спомене и издвоји једну групу. Нацрт резолуције подрива устав и владавину права у Босни. Једнако важно, резолуција такође настоји да термин геноцид примени на злочине који су се догодили у Сребреници, сугеришући да су они засновани на другачијим мотивима од масовних цивилних убистава Срба и Хрвата током рата који је пратио распад Југославије. Препустићу експертима да расправљају о дефиницији геноцида у међународном праву, али довољно је рећи да су многи водећи научници, укључујући стручњаке попут Јехуде Бауера, довели у питање његову примену у случају Сребренице - рекао је Ђурић.
Додаје и да нацрт резолуције подрива устав и владавину права у Босни, јер га је направио, предложио, коспонзорирао и за њега лобира стални представник УН за Босну и Херцеговину, амбасадор Златко Лагумџија, без законски прописане сагласности трочланог Председништва БиХ, које представља Бошњаке, Хрвате и Србе.
- Она је напредовала у тајности, без консултација са српским ентитетом у земљи или његовим изабраним представницима, и без икаквог покушаја да се признају десетине хиљада других жртава рата.
Ђурић наглашава да се Срби који су преживели бројне масакре цивила дугих 29 година залажу за истину и правду, разумеју бол који осећају све жртве и њихове породице, без обзира на то да ли су Бошњаци, Хрвати или суграђани Срби.
- Заједно са готово целим политичким спектром у мојој земљи, они верују да је једнака правда за све жртве рата у Босни и Херцеговини једини пут ка трајном миру, стабилности и помирењу - рекао је Ђурић.
Српски шеф дипломатије даље у тексту подсећа на речи добитника Нобелове награде за мир надбискупа Дезмонд Тутуа да "не постоји пречица или једноставан рецепт за лечење рана и подела у друштву након дуготрајног насиља, као и да је стварање климе поверења и разумевања између бивших непријатеља изузетно тежак изазов за превазилажење".
- И имајући на уму његово мудро запажање, моја влада је спремна да ради са свим балканским владама и свим земљама чланицама УН како би се суочила са овим изазовом проналажења правде за све. Србија је континуирано и доследно осуђивала све злочине овог трагичног сукоба, а посебно масакр у Сребреници, који је био ужасан по својим размерама и суровости - закључио је Ђурић.
Очекује се да ће Генерална скупштина Уједињених нација 23. маја размотрити нацрт резолуције о проглашењу Међународног дана сећања на жртве масакра у Сребреници 1995. године.
БОНУС ВИДЕО: МИ НИСМО ГЕНОЦИДАН НАРОД: Памтимо - Поносна Србија и Српска
Препоручујемо

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

КАКО ЈЕ СМОКИ САЗНАО ДА ИМА РАК МОЗГА: Пред смрт имао једну жељу - доказао да је био великан
ЉУБИША Самарџић, један од највољенијих глумаца са простора бивше Југославије, преминуо је 8. септембра 2017. године у Београду, у 81. години живота. Иза њега су остале десетине незаборавних улога, легендарни осмех и глас који је говорио срцем. Отишао је тихо, достојанствено, баш онако како је и живео – као господин, уметник, отац, супруг и пријатељ.
20. 05. 2025. у 10:38
Коментари (0)