БРИСЕЛ "МИНИРА" ДИЈАЛОГ УМЕСТО ДА ГА ОЛАКШАВА: Анализа "Новости" - Чему преговори Београда и Приштине ако из ЕУ не крију да је циљ признање?

С.Ровчанин Томковић
С.Ровчанин Томковић

03. 07. 2024. у 10:20 >> 10:18

У ДИЈАЛОГУ Београда и Приштине, који би требало да буде статусно неутралан и доведе до компромисног решења, како је то на почетку речено, дошло се дотле да из Европске уније стижу и званичне изјаве да циљ јесте нормализација односа, али да је логична последица - да Србија призна тзв. Косово?!

БРИСЕЛ МИНИРА ДИЈАЛОГ УМЕСТО ДА ГА ОЛАКШАВА: Анализа Новости - Чему преговори Београда и Приштине ако из ЕУ не крију да је циљ признање?

Фото Д. Миловановић

Ако је суштина да наша земља призна део своје територије, што је супротно међународном праву, али и једином правно-обавезујућем документу који се тиче Косова и Метохије и који га третира делом Србије, што и јесте - а то је Резолуција Савета безбедности Уједињених нација 1244 - о чему се онда заправо разговара? Какав је онда Брисел посредник у дијалогу, ако је преко свог портпарола Петера Стана потврдио, додуше уз ограду да је то далеки, али ипак циљ - признавање лажне државе? И ко је ЕУ дао мандат да заступа став Приштине и дела западних земаља и да нормализацију "чита" као признавање?

Фото: Јутјуб принтскрин/European Commission

Према речима некадашњег министра спољних послова Живадина Јовановића, одавно је јасно да Европска унија нема статусно неутралан став и да она представља колективни Запад, уз снажан утицај Сједињених Америчких Држава.

- ЕУ јесте добила 2010. овлашћење Генералне скупштине Уједињених нација да олакшава дијалог страна, то је формулација из Резолуције ГС која је саветодавна, није обавезујућа, али има политички значај. ЕУ је одавно изашла из оквира који јој је одредила ГС УН. У документу се наводи да оквир ГС УН поздравља спремност ЕУ да олакшава дијалог страна и то је цела резолуција. То чак не значи ни посредовање, него значи да треба да олакшава, сугерише, а у међувремену ми видимо да нам ЕУ даје наређења, па и шаље претње, нуди неке правно-обавезујуће оквире, немачко-француски план, Охридски споразум... Сва та документа супротна су Резолуцији СБ УН 1244 коју је управо и предложила ЕУ, али и САД, и која је обавезујућа за све, а сада је газе - објаснио је Јовановић, за "Новости".

Он додаје да је прошло много година, а да ЕУ није ниједном известила Генералну скупштину о томе како је олакшала дијалог страна. Истиче да је можда сада време да Србија тражи од ЕУ да поднесе извештај ГС о томе како спроводи Резолуцију из 2010. године.

У Европској унији има и пет држава које не признају тзв. Косово - Грчка, Словачка, Румунија, Шпанија и Кипар па се поставља питање како Стано призива признање, ако га не желе сви у "европској породици" чије је гласноговорник.

Грешку плаћамо од 2010.

СА пребацивањем преговора из УН под капу ЕУ 2010. године сагласила се и тадашња власт у Србији, а наша земља је и поднела резолуцију ГС УН. То је очигледно била грешка, с обзиром на то да већина чланица УН не признаје лажну државу, док је, гледајући само европски континент ситуација другачија. Резолуција ГС УН, између осталог, констатује да процес дијалога треба да буде фактор мира, безбедности и стабилности у региону. С обзиром на то да Срби на КиМ трпе готово свакодневни терор приштинских власти, а да ЕУ на то углавном ћути, јасно је да Брисел не испуњава обавезу фер посредника.

Амбасадор САД у Београду Кристофер Хил изјавио је да ЕУ покушава да помогне у нормализацији односа Београда и Приштине и да у том процесу САД помажу јер је нормализација - апсолутно кључна.

- Ако нема нормализације, то значи нестабилност, то значи проблеме. И док Европљани желе да виде Србију међу њима, унутар својих структура, желе да Србија реши или барем адресира своје проблеме пре него што уђе у ЕУ - навео је Хил, у интервјуу за магазин Diplomacy & Commerce.

О ставовима појединих европских званичника и политичара у вези са потенцијалним српским признавањем независности тзв. Косова, као последњим кораком на путу Србије ка ЕУ, Хил је истакао да Европљани оно што раде у вези са тим, раде исправно, а то је да покушавају да успоставе нормализацију односа између Београда и Приштине:

- То значи, пре свега, смањење тензија, али значи и посебно идеју о међусобној сарадњи на питањима. Дакле, нормализација је оно што ЕУ тражи. 

NПЕТКОВИЋ ПОСЛЕ НОВЕ РУНДЕ РАЗГОВОРА СА ДЕЛЕГАЦИЈАМА ЕУ И ПРИШТИНЕ: КУРТИ НЕЋЕ НИ ЗСО, НИ СРБЕ

ДИРЕКТОР Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је синоћ да је Приштина показала да није спремна за нормализацију односа са Београдом и даље разговоре у оквиру техничког дијалога. Он је након разговора у Бриселу рекао да је на тројном састанку уз посредство специјалног изасланика ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака Београд инсистирао на формирању ЗСО, што је кључно питање за опстанак Срба и нормализацију, али да је Приштина показала да никада неће формирати ЗСО и да је политика Куртија протеривање Срба. Додао је да је са представницима ЕУ најпре разговарала делегација Београда и да су они трајали око два сата, а затим Приштина, као и да је после одржан тројни састанак. Београд је инсистирао на ЗСО, али је разговарано и о енергетици, слободи кретања и званичним посетама. - Наша страна је била одлучна у изношењу аргумената који се односе на поштовање свих споразума. На састанку са Лајчаком смо разговарали о ЗСО, несталима, слободи кретања, истакли да је неопходно да се одблокира српска роба - истакао је Петковић.

Он је навео и да је на тројном састанку приштински преговарач Бесник Бисљими рекао да не прихвата споразум о званичним посетама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ДВАДЕСЕТ ГРАДОВА ОБОГАЋЕНО УРБАНИМ ВРТОВИМА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА : „Никло као ја“