ЕГИПАТСКИ МЕДИЈИ ПИШУ О ПОСЕТИ ВУЧИЋА: Јаке историјске везе и обећавајућа економска сарадња

Дејана Калинић
Дејана Калинић

12. 07. 2024. у 16:20

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић најавио је посету Египту, а судећи по насловима тамошњих медија, први човек Србије биће радо виђен гост.

ЕГИПАТСКИ МЕДИЈИ ПИШУ О ПОСЕТИ ВУЧИЋА: Јаке историјске везе и обећавајућа економска сарадња

Фото: Bernd von Jutrczenka/dpa via AP/Танјуг/Сава Радовановић

Наиме у тексту објављеном на порталу абрахамонлине наводи се како се очекује да ће председник Србије Александар Вучић посетити Египат 13. јула, што је очекивано узевши у обзир угледне и добро успостављене односе две земље.

Српско-египатски односи, дуги 116 година, подстакли су јединствену историјску везу између два народа.

Фото: Принтскрин

Подсећања ради, Србија је још далеке 1908. године отворила своје прво дипломатско и трговачко представништво на тргу Кедиве Исмаил, данас Тргу Тахрир. Од тада се континуирано развија сарадња и пријатељство између две земље, наводи се у тексту.,

Вучићева најављена посета је у суштини узвратна посета на Сисијеву од пре две године, првој посети египатског председника Београду после 1987. године.

Ова посета председника Србије биће његова прва посета једној афричкој земљи у оквиру нове стратегије присуства Србије у Африци коју је недавно најавио, навео је Драган Бисенић, амбасадор Србије у Каиру.

- Полазећи од Каира, видимо посебан положај који Египат има на раскрсници путева Европе, Азије и Африке, истовремено остварујући бројне могућности заједничког деловања, као што су то чинили Београд и Каиро у историји која се може наставити, рекао је он.

Надаље се у тексту баве детаљном анализом доасадњих односа Србије и Египта, те актулених председника Александра Вучића и Абдела Фатаха ел-Сисија у разним сферама. 

Неке од њих су јаке везе између два председника, унапређење еконосмке сарадње, али и кутлтурна и туристичка сарадња две земље.

Јаке везе

Ел-Сисијева посета Србији и квалитативни скок до којег је довела у обиму политичке координације, економске и културне сарадње ојачали су везе између две земље.

Вучић је Ел-Сисија одликовао Орденом Републике Србије. Обе земље су одржавале односе који су успостављени између египатског хедива и Краљевине Србије од 1908. године.

Египатско-српски односи су такође били сведоци невиђеног просперитета током педесетих и шездесетих година, ере Покрета несврстаних и пратећих блиских веза између египатског лидера Гамала Абдел-Насера ​​и југословенског лидера Јосипа Броза Тита.

Недавно је дошло до све веће заједничке координације у мултилатералним организацијама и форумима и на међународном и регионалном нивоу, укључујући економске и хуманитарне последице израелског рата на Газу, уважавање Србије за кључну улогу Египта у региону Блиског истока, и напоре Египта да постигне прекид ватре.

Обе земље су истакле неопходност заустављања текућег рата у Гази, као и консултација о развоју политичке ситуације на Западном Балкану и напорима међународне заједнице да се постигне стабилност.

Каиро и Београд желе да унапреде сарадњу у различитим областима, укључујући односе војне сарадње, и да подрже номинације две земље за међународне позиције.

Обећавајућа економска сарадња

Египат и Србија су веома заинтересовани за ревитализацију економских односа и кретање извоза како би се повећале стопе трговинске размене. Обим трговинске размене у 2022. години достигао је 113,59 милиона долара, у поређењу са око 79,74 милиона долара током 2021. године, што је повећање од 42,5 одсто.

Међу најзначајнијим египатским извозом у Србију су сушени пасуљ, свеже поморанџе, памучни конац, биљке и њихови делови, даске и чаршаве, док се из Србије највише увози семе жутог кукуруза, сецкани дуван, букова дрва, трактори, папир и картон, протеински материјали и пнеуматске спољне гуме.

Српско тржиште се сматра чвориштем за египатски извоз за приступ тржиштима земаља источне и јужне Европе. Штавише, постоји велика прилика да се повећа извоз Египта у Србију, посебно петрохемијских производа, медицинских препарата, соли, полиетилена, грађевинског материјала, инжењерске робе.

Египат настоји да увози и пшеницу и житарице, пошто је квалитет српске пшенице добро познат, а две земље раде на унапређењу сарадње у областима развоја малих и средњих предузећа, индустријског оспособљавања и успостављања логистичких подручја.

Фото: Инстаграм

Културна и туристичка сарадња

Египат и Србија велику пажњу поклањају унапређењу културне и туристичке сарадње, јер је Египат друга најпопуларнија дестинација за Србе после Грчке. Шарм ел Шеик је постао омиљен међу Србима.

Постоје и споразуми о братимљењу између египатских и српских градова, као што су српски град Ниш и египатски град Шарм ел Шеик, и између града Дахаба на Јужном Синају и града Јагодине у Србији.

Поред тога, директни летови саобраћају између Шарм Ел-Шеика и градова Ниша и Београда, слично линији Београд-Хургада, ради стимулисања туризма.

Културна размена је такође ојачала египатско културно присуство у Србији. На српски језик преведена су многа египатска књижевна дела, од којих су најистакнутији романи „Дани“ и „Молитва вијуга“ Тахе Хусеина, „ΑΙ-Харафиш“ Нагиба Махфуза и „Тачка светлости“ и "Моја тетка Сафија и манастир" Бахаа Тахера, између многих других египатских књижевних дела.

Штавише, Египат је учествовао на бројним српским културним манифестацијама, углавном учешћем Египта као почасног госта на Међународном сајму књига у Београду.

Најновије активности су „Дани српске културе у Египту“, који се одржавају под покровитељством египатског Министарства културе и његовог српског колеге, поводом 116. годишњице дипломатских односа две земље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (28)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу