УЗДАМО СЕ У АУТОРИТЕТ ФРАНЦУСКЕ: Ана Хрустановић, амбасадорка Србије у Паризу, пред сутрашњу посету председника Емануела Макрона Србији

ПРЕДСТОЈЕЋА посета председника Француске Емануела Макрона Србији заиста јесте још један показатељ значаја који Француска придаје Србији, као лидеру у региону Западног Балкана. Очекујемо да приликом посете француског председника Макрона наши билатерални односи буду и на овај начин подвучени, као и да се да нова снага даљем ширењу наше, већ богате, сарадње.

УЗДАМО СЕ У АУТОРИТЕТ ФРАНЦУСКЕ: Ана Хрустановић, амбасадорка Србије у Паризу, пред сутрашњу посету председника Емануела Макрона Србији

Фото: Горан Чворовић

То у разговору за "Новости" истиче амбасадорка Србије у Паризу Ана Хрустановић, најављујући на овај начин сутрашњи долазак шефа француске државе у Београд у дводневну званичну посету.

• Макронова прошла посета је остала упечатљиво забележена у историји односа две земље. И овај долазак је једнако важан?

- Сигурна сам да се сви сећају прве и историјске посете 2019. године. Желимо да се и ова ни у чему не разликује, посебно јер долази брзо после званичне посете председника Вучића Француској у априлу ове године.

Ако је прва посета Србији председника Макрона била сјајан моменат у модерној историји односа наших земаља, ова друга ће показати дуготрајност и континуитет који су прави показатељи овог партнерства и пријатељства.

• Шта ће бити главне теме?

- Као стратешки партнери од 2011. године, имамо много тема за разговор - од унапређења сарадње у економији, енергетици и новим технологијама до вештачке интелигенције. Подсећам да је, захваљујући напорима наше Владе и руководства, и снази наше дипломатије, Србија изабрана за председавајућу Глобалном партнерству за вештачку интелигенцију. Сигурно је да ће се међу темама наћи и актуелна геополитичка питања.

У врху приоритета налазе се питања дијалога између Београда и Приштине, неопходности заштите права Срба на КиМ, као и даљи напредак Србије у процесу евроинтеграција.

• Имамо ли помоћ Париза у решавању косовског питања?

- Париз покушава да води уравнотежену политику према тзв. косовском питању. Наиме, француска страна је у више наврата, и у последње време, званично реаговала и осудила унилатералне потезе Приштине који не доприносе нормализацији односа, напротив - изазивају још веће тензије и угрожавају основна људска права Срба на КиМ. Уздамо се у ауторитет и кредибилитет Париза да нам помогне у решавању овог, за нас суштинског питања. Поверење и разумевање које постоји између председника Вучића и председника Макрона несумњиво игра одлучујућу улогу у снази наших односа. Наравно да, историјско пријатељство и саборство, као и везе између наших народа који деле историју, садашњост и будућност, имају изузетно важну улогу.

• Је ли привредна сарадња довољно развијена?

- На пољу економије велики посао је урађен у неколико претходних година, пре свега након прве званичне посете председника Макрона Србији 2019. Данас у Србији послује скоро 400 француских компанија.

Србија као стабилна средина, како политички, тако и финансијско-економски, природно привлачи стране инвестиције. Наша робна размена с годинама расте, као и трговина услугама, а инвестиције француског капитала су све значајније.

Од капиталних пројеката на којима сарађујемо, издвојила бих пословање Аеродрома Никола Тесла, изградњу Београдског метроа, прераду и третман отпадних вода.

Не треба заборавити да ЕКСПО 2027 у Београду представља сјајну прилику да заједно урадимо још више.

ПОДРШКА НА ПУТУ КА ЕУ

• Колико нам Француска помаже у приступању ЕУ?

- Француска подржава чланство Србије у ЕУ и то је њена јасна позиција. Париз је савезник и један од најзначајнијих партнера у Бриселу, ако не и најважнији. Надам се да ћемо, заједничким снагама, успети у томе да Србија до краја ове године учини конкретан напредак на путу евроинтеграција.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”