ПРВИ СТРАНИ ДРЖАВНИК ПОД СВОДОМ МУЗЕУМА: Макрон одушевљен Предићем и Ђуром

Јованка СИМИЋ

31. 08. 2024. у 07:00

ОД 1847. године када је под окриљем Матице српске основан Музеум (Српска народна збирка), из које је пре 175 лета израсла Галерија Матице српске, па све до јуче, бројни угледници били су гости ове богате ризнице српске уметности од 16. до 21. века у Новом Саду.

ПРВИ СТРАНИ ДРЖАВНИК ПОД СВОДОМ МУЗЕУМА: Макрон одушевљен Предићем и Ђуром

Фото: Tanjug video screenshoot

Ипак, Емануел Макрон први је инострани председник који је посетио ову галерију. Получасовну посету председника Француске током које је у пратњи српског председника Александра Вучића, премијера Милоша Вучевића, председнице Покрајинске владе Маје Гојковић, градоначелника Милана Ђурића и других високих гостију, имао привилегију да ексклузивно погледа поставку "Ревизија колекције Матице српске", није уприличио случај. Она је плод вишегодишње сарадње Матичине Галерије предвођене управницом др Тијаном Палковљевић Бугарски са Француским институтом у Србији.

- Посета председника Макрона велики је догађај за Нови Сад и целу Србију јер шаље поруку да је и култура део дипломатије. Ми смо пуно радили на промовисању тих веза. Већ петнаестак година са Француским институтом у Србији обележавамо сваког марта месец франкофоније - рекла је "Новостима" управница ГМС.

Подсећа наша саговорница да Галерија истовремено ради на промовисању српске културе у сарадњи са нашим Културним центром у Паризу који се налази у непосредној близини чувеног Музеја "Помпиду". Циљ је да се француској ликовној публици покаже колико су те културне српско-француске везе јаке. Управо с том двосмерном мисијом пре неколико месеци у Матичиној галерији изложбом "Инспирисани Француском" представљена су дела "наших Парижана" - Саве Шумановића, Богдана Шупута, Петра Добровића, Милана Коњовића, Пеђе Милосављевића, Љубице Цуце Сокић, Миће Поповића...

Они су, у међуратном периоду, у потрази за усавршавањем одлазили у школе и атељее француских уметника у Паризу а затим су својим врхунским делима обликовали српску ликовну уметност 20. века. Иначе, председник Макрон показао је да је велики поштовалац уметности и током своје прве посете Србији 2019. године. Уприличен му је тада сусрет са представницима наших установа културе. Било је то непосредно пошто је Нови Сад освојио титулу европске културне престонице. Кроз подршку том пројекту, Француска је показала да придаје велики значај српско-француским спонама.

Одушевљен Предићем и Ђуром

ДИРЕКТОРКА Галерије Матице српске Тијана Палковљевић Бугарски истакла је да је Макрону посебну пажњу скренула слика "Устанак Црногораца" Ђуре Јакшића, затим је посебно застао поред Уроша Предића и слике "Свети Никола спасава бродоломнике". Највише га је заинтересовало зографско сликарство

- Икона Благовести као најстарије дело колекције Матице српске. - Дивно је видети како наша национална уметност и музеј може да импресионира једног светског државника - истакла је Палковљевић Бугарски. - Најпоноснији је био у сали 20. века у којој смо говорили о утицају француске културе на српску, односно париске сликарске школе. Макрон и Вучић били су у прилици да виде вредна дела попут слике Милоша Обреновића како јаше на коњу, Доситеја Обрадовића, чувену слику Саве Шумановића - "Морнар на молу", слику Паје Јовановића "Проглашење Душановог законика".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ХАОС НА АРСЕНАЛ - МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД: Туча фудбалера, гађање судије копачком, ударање главом, одбрањен пенал - нема чега није било! (ВИДЕО)