ОГЛАСИЛА СЕ ЕУ О КУРТИЈЕВОМ ДИВЉАЊУ: Разочарани смо
КАНЦЕЛАРИЈА Европске уније у Приштини саопштила је данас да да је ЕУ разочарана због континуираног недостатка координације Приштине са међународним партнерима, као и да акција тзв. косовске полиције против канцеларија које подржава Србија у Северној Митровици, Звечану, Зубином Потоку и Лепосавићу доводи у опасност крхку безбедносну ситуацију на терену.
Фото ЕПА
Како се наводи у саопштењу делегације ЕУ у Приштини издатом након јучерашњег упада тзв. косовске полиције у зграде Привремених органа Владе Србије у општинама на северу КиМ, Еулекс је одмах распоређен да надгледа извођење ове операције, која није била координисана са ЕУ и међународним партнерима.
Делегација ЕУ у Приштини подсећа да се Приштина обавезала на деескалацију, као и да је Унија више пута позивала Приштину да избегава било какве радње које би могле негативно да утичу на безбедност људи на терену, али да је Приштина игнорисала те позиве.
- ЕУ жели да понови да би тренутна операција полиције против канцеларија које подржава Србија могла довести до даље ескалације ионако нестабилне ситуације - истиче се у саопштењу и додаје да је предвиђено да питање канцеларија које подржава Србија буде решавано у оквиру дијалога који води ЕУ.
Фото: Printscreen
Додаје се да се очекује да Београд и Приштина реше отворена међусобна питања у дијалогу који води ЕУ.
Тзв. косовска полиција упала је јуче у зграде Привремених органа у Лепосавићу, Косовској Митровици, Звечану и Зубином Потоку, као и у болнички круг КБЦ Косовска Митровица, зграду у којој се налазе просторије ПИО Фонда, просторије Канцеларије за КиМ, Косовско-митровачког управног округа и Центра за социјални рад.
Министар унутрашњих послова привремених приштинских институција Џељаљ Свечља изјавио је, након упада полиције у зграде Привремених органа на северу КиМ, да они више неће радити. Српска листа упутила је захтев за хитан састанак амбасадорима земаља Квинте и ЕУ, као и представницима Кфора на Косову и Метохији, који би се одржао данас, а поводом алармантне ситуације на северу КиМ изазване упадом специјалних јединица тзв. косовске полиције у зграде Привремених органа у четири општине на северу КиМ.
Српска листа истакла је да је премијер приврмених приштинских институција Аљбин Курти јучерашњом акцијом тзв. косовске полиције показао да не жели ни институције Републике Србије, ни ЗСО, а уједно да не жели ни Србе на територији Косова и Метохије, нарочито не Србе на северу Косова и Метохије.
Председник Владе Милош Вучевић затражио је хитну и најоштрију реакцију међународне заједнице након упада припадника специјалне јединице тзв. косовске полиције у зграде Привремених органа у четири српске општине на северу Косова и Метохије.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН НАЈАВИО ПАКАО ЗА УКРАЈИНУ: Одговорићемо неколико пута снажније
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин изјавио је да ће одговори Москве на ударе по руској територији бити „узајамни, али неколико пута снажнији“.
13. 07. 2026. у 17:41
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (0)