БУЉУ СМЕТАЈУ ОБИЧАЈИ СРБА: Градоначелник Сиња забранио изложбу у тамошњој галерији "Сикирица"
ГРАДОНАЧЕЛНИК Сиња и саборски заступник Миро Буљ забранио је одржавање изложбе фотографија познате уметнице Иније Херенчић "Сусрет на тромеђи", која је данас требало да буде отворена у тамошњој градској галерији "Сикирица". Суорганизатори су били Српско народно вијеће и Савет за националне мањине Хрватске.
Реч је о фотографијама које прате традиционалну културну манифестацију "Сијело тромеђе", а која се одвија у селу Стрмица дуже од пола века. Манифестација представља народне обичаје хрватских Срба, али и оних из суседних земаља.
- Велики сам противник забрана, али у просторима и установама којима управља Град Сињ морам водити рачуна о осећањима грађана који су ме изабрали - казао је Буљ. - Као изабрани градоначелник и саборски заступник, морам водити рачуна о поштовању темеља на којима је успостављена модерна хрватска држава, а ту првенствено мислим на Домовински рат.
За Буља је највећи проблем то што је донатор изложбе СНВ, које издаје недељник "Новости", а који, како каже, из недеље у недељу "пљује по хрватским бранитељима и хрватској држави, док Савету тог истог СНВ председава Дејан Јовић (познати професор и политиколог), који се сложио на друштвеним мрежама с изјавом Пере Квесића да је Хрватска не само пропали пројект, него да је и сама замисао стварања Хрватске била ретардирана и накарадна".
- Осим тога, председник СНВ Милорад Пуповац чувао је леђа почетнику и диктатору Александру Вучићу у Бачкој Паланци, док је он Хрватску због ослободилачке операције "Олуја" упоредио с нацистичком Немачком. Ако Андреј Пленковић и ХДЗ могу подржавати Пуповца, који не дели исти став као и модерна хрватска држава о карактеру "Олује", то не значи да је то нормално и да ћемо ми, национално свесни и одговорни политичари, то толерисати - казао је Буљ и поручио да СНВ може да организује изложбе где хоће, али не у институцијама Града.
Из Галерије "Сикирица" је поручено да политичке несугласице не би требало да се одражавају на институције културе.
- Дошло је до грубог ограничавања уметничке слободе и једнако тако напада на независност рада установа у култури - саопштила је директорка Драгана Модрић. - У сагласности с Одељењем за културу СНВ донели смо одлуку о отказивању изложбе јер у створеној атмосфери квалитетна реализација није могућа.
Одељење за културу СНВ оценило је забрану као "цензуру и сужавање простора културног деловања која носе предзнак српског народа и СНВ као националне координације Срба у Хрватској". Подсетили су да је изложба прво заказана за 23. август.
- Непосредно пре тога Галерија је примила поруке којима се упозорава да је планирани датум уједно датум обележавања напада на касарну у Сињу и комеморације жртавама, па је отварање померено за 4. септембар. После објаве новог датума уследило је обавештење о обустави изложбе - кажу у СНВ.
НЕСМЕТАНО РАДЕ У СРБИЈИ
ЗА разлику од Хрватске, у Србији хрватска мањина не наилази на забране када је у питању рад и културна баштина. Осим што ђаци имају право школовања на матерњем језику и што несметано делује Хрватско национално вијеће, постоји и недељник "Хрватска ријеч", затим Завод за културу војвођанских Хрвата, са седиштем у Суботици, где је седиште и Фондације "Cro fond", за развој хрватске заједнице. Ту је и Заклада "Спомен-дом бана Јосипа Јелачића", смештена у Јелачићевој родној кући у Петроварадину, као и Фондација "Антун Густав Матош", у Београду.
Саво Штрбац из ДИЦ "Веритас" подсећа, за "Новости", да Хрватску у децембру чекају председнички избори, па се појачава такмичење хрватских градоначелника у забранама.
- Сигурне гласове доноси само испољавање негативног односа према Србима, а у анкетама Пуповац је најомраженија личност - каже Штрбац. - Прво се забранама истакао градоначелник Пуле, а сада и Буљ, који је, иначе, био љут на проусташки Домовински покрет јер није хтео с њим у коалицију, а после и на ХДЗ јер је у коалицији са Домовинским покретом. Будући да се Домовински покрет поцепао, Буљ се очигледно такмичи за њихове гласове.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)