ГЕНОЦИД ЈЕ ИЗУМ ЗАПАДНЕ КУЛТУРЕ: Интервју - Др Владимир Умељић историчар, истраживач злочина у НДХ

Јованка СИМИЋ

09. 09. 2024. у 16:00

ЗАПАДНИ историчари ретко истичу чињеницу да су починиоци великих геноцида у Европи средином 20. века били припадници управо западне културолошке традиције коју је дуже од века детерминисао Ватикан. То не може да буде случајност и управо зато свако истраживање геноцида морало би да пође од те истине - истиче др Владимир Умељић, историчар и православни филозоф који је после низа књига о геноциду над српским народом, у Новом Саду представио своју најновију публикацију "Дехуманизација, дискриминација и стигматизација Рома" (едиција ИК "Прометеј" и Архив Војводине.) За разлику од жртава, наглашава саговорник "Новости", починиоци сва три велика геноцида у Европи 20. века - србоцид у НДХ (1941-1945), Холокауст над Јеврејима и Порајмос над Ромима, припадају примарно културолошкој традицији Запада.

ГЕНОЦИД ЈЕ ИЗУМ ЗАПАДНЕ КУЛТУРЕ: Интервју - Др Владимир Умељић историчар, истраживач злочина у НДХ

Фото Дарко Дозет и Архив Војводине

Претходи ли геноциду нешто што и ви у својим књигама називате дехуманизацијом "циљне групе"?

- Врло дуго се врши дехуманизација циљне групе, предвиђене за уништавање. Значи, није то оно што ми банализовано називамо пропагандом. Сваки геноцид има своје корене стотинама година унатраг. У односу на Србе и друге Словене то је било карактеристично у време просвећивања Западне Европе. Највећи мислиоци од Имануела Канта па надаље, врло расистички су говорили о Словенима. Маркс и Енгелс су постали чувени по свом антисловенизму. Све то јесте комплексан феномен и свако истраживање по принципу "никад више" не сме да буде површно већ мора да узме у обзир што више тих узрочних фактора. Тај феномен мора да буде осветљен са свих страна.

Пребирајући по страдањима Срба у логорима НДХ, осмислили сте пре двадесетак година термин "србоцид" који је још увек недовољно видљив у нашој јавности?

- Сматрам да је то најпрепознатљивији термин за злочин геноцида који је НДХ 1941/45. починила над Србима. У својој књизи "Срби и геноцидни 20. век", потврдио сам србоцид документима Вермахта и обавештајних служби и из дипломатских извора Хитлерове Немачке, тадашњих савезника НДХ. Србоцид је терминус техникус, смишљен ради брзог препознавања тог злочина. Јевреји имају термин Холокауст, код Рома имамо Порајмос. Неки наши историчари и истраживачи, из мени неразумљивих разлога, и даље за геноцид у Јасеновцу користе термин покољ.

Анализирајући психолошке профиле починилаца геноцида, до каквих сте сазнања дошли?

- Већина починилаца геноцида су тзв. нормални људи. Носиоци најтежих злочина су у ванредним околностима носиоци баналитета зла, а када прође ванредно стање, они су поносни носиоци баналитета добра. Превео сам на немачки књигу Ђуре Затезала, у којој је он сакупио изјаве оних који су преживели србоцид у НДХ. Тако је Хрватица Марија Обајден, куварица из околине Сиња, сведочила да је гледала сваког јутра како усташе доводе Србе у затвор, пљачкају их и пребијају, кољу и бацају у јаме. Сведочила је овако: "Једног јутра узела сам мотику и отишла да накопам крумпир. Видим поред јаме крвава жена кркља, нешто неразумљиво прича. Пришла сам јој, ударила је два-три пута мотиком по глави. Она се свалила и више није проговорила. Онда сам отишла и накопала крумпир. То је била моја комшиница Милка Зец из Зечеве Вароши." А Мато Шљарић, после рата је на саслушању врло трезвено набројао све жене које је заклао, децу коју је бацио у запаљене куће... Завршио је своју изјаву речима: "Онда сам се вратио кући и радио свој сељачки и ковачки посао."

Да ли је ова потресна књига Ђуре Затезала имала одјека у Немачкој?

- То је као и све остало што се тиче те тематике, гледано да буде што гласније прећутано. Немци су су се у 20. веку три пута огрешили о нас - најпре у два светска рата, а онда и учешћем у НАТО агресији. Никада нису упутили извињење Србима чак ни за ону Кајтелову наредбу - убити стотину Срба за једног Немца или за стрељање ђака у Крагујевцу, што такође припада геноцидним чиновима.

Ипак, једна историчарка из Швајцарске у немачком листу објавила је текст у којем је нагласила да данашњи Немци скоро ништа не знају о историји Балкана.

- Упутила је читаоце на Затезалово сведочанство и моју књигу "Време окупације и геноцид 1941-45", прву коју сам објавио на немачком језику. Она је, поред осталог, рекла да изгледа Немачка нема снаге да малом српском народу опрости победу у Првом светском рату, те да је десеткована српска војска успела да пробије Солунски фронт и настао је домино ефекат - Бугарска је иступила из рата, Мађарска је изашла из Аустроугарске, Аустрија је престала да се бори а Немачка се предала. Политика Немачке према Србима до данас је остала иста, само се средства мењају.

Јесте ли и даље скептик према обећању Ватикана да ће отворити архиве из периода папе Пија Дванаестог и Другог светског рата?

- Неке документе су дали на увид, али не и оне које нас највише занимају, а то су злочини над Србима и улога надбискупа Степинца у њима. У НДХ је почињен геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима и било је евидентно насилно покатоличавање. Само у овој усташкој творевини оснивани су и дечји концентрациони логори, а римокатолички свештеници били су интегрисани у највише световне и државне управне структуре. Они су подстицали, упућивали, или чак предводили државне и парадржавне ескадроне смрти, повремено водећи и концентрационе логоре. Не постоји ни промил вероватноће да надбискуп Степинац о томе ништа није знао и да је, у мору смрти и крви, сачувао чисте руке, како се то приказује у Хрватској.

Посматрајући из дијаспоре, чини ли вам се да у Србији, истина споро, али ипак расте свест о страдању нашег народа у НДХ?

- Деценијама смо избегавали ту страшну истину о трагедији наших предака, правили се да се није ни догодила. Недопустиво је да поједини људи у Србији јавно лицитирају и умањују број жртава. Запањујуће је и да је 2019. у Музеју геноцида у Београду уприличено гостовање немачког историчара Александра Корпа који је у Берлину докторирао филозофију с тезом да у НДХ није било геноцида над Србима. Из његових наступа произилази да је то измишљотина српског свештенства и власти, а да су усташе били визионари и сањари које су Срби перфидно сатанизовали. Нема на видику таквог Србина.

Јесмо ли ближи расплету у вези са Косовом и Метохијом?

- И даље смо у позицији статус кво, али врло је позитивно што нема ни на видику српског политичара који би потписао независност наше колевке. Признавање независности КиМ представљало би духовну кастрацију и колективно самопоништење српског народа.

Докторска теза о геноциду

ДР Владимир Умељић рођен је 1951. у Београду, где је најпре завршио студије стоматологије. Затим се посветио студијама теологије као и историје у Немачкој. Докторирао је у области мултидисциплинарног истраживања феномена геноцида. Утемељивач је и дугогодишњи потпредседник Светског сабора Срба (Хајделберг), члан Фонда истине о Србима (Београд), управник Српског културног и документационог центра за Немачку (Ашафенбург). Добио је 2013. награду Академије Иво Андрић за најбољу сатиричну књигу године, а 2022. признање "Јанко Веселиновић" за најбољи историјски роман на српском језику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДМАХ РЕШИТЕ ТО Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

"ОДМАХ РЕШИТЕ ТО" Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић борави у посети Подрињу где разговара са грађанима, учествује у разним догађајима и обилази више села, градова и општина.

06. 09. 2024. у 20:12

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

РУСИЈА је гађала данас Харков са најмање десет ракета типа Искандер и С-300/400, након великог, ноћног напада Украјине беспилотним летелицама на 15 руских региона, укључујући Москву, преносе украјински медији.

01. 09. 2024. у 15:01

Коментари (0)

ХРВАТ БАШ НИСКО ПАО: Некадашњи ривал Новака Ђоковића и Ју-Ес опена проживљава тежак период