ВУЈОВИЋ: Пројекат Јадар се неће реализовати ако се не испуне стандарди животне средине

Танјуг

27. 09. 2024. у 15:59

МИНИСТАРКА заштите животне средине Ирена Вујовић изјавила је данас да пројекат "Јадар" може да буде највећа развојна шанса Србије, али да неће бити реализован уколико се не испуне стандарди животне средине и ако се не буде бринуло о здрављу људи.

ВУЈОВИЋ: Пројекат Јадар се неће реализовати ако се не испуне стандарди животне средине

Фото Емилија Јовановић


Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић изјавила је данас да пројекат "Јадар" може да буде највећа развојна шанса Србије, али да неће бити реализован уколико се не испуне стандарди животне средине и ако се не буде бринуло о здрављу људи.

Ми никада нећемо дозволити тај пројекат, ни ја као потпредседник Владе Србије, ни Влада Србије, ни председник Александар Вучић уколико компанија не испуни све еколошке стандарде и све оно што се тражи од ње - поручила је она.

Вујовићева каже да је Захтев за одређивање обима и садржаја који се односи на рударски део пројекта "Јадар", који је Министарство заштите животне средине објавило, тренутно на јавном увиду.

Додала је да поред тога што грађани могу да дођу лично да погледају документацију у Министарство заштите животне средине, то могу да ураде и у сали општине Крупањ и Лозница, као и на сајту Министарства, општине Крупањ и Лозница.

Након тог јавног увида и прикупљања свих сугестија, предлога, примедби које ће се обрађивати, министарка је истакла да следи Решење о обиму и садржају што је својеврсна инструкција како треба да изгледа будућа студија за рударски део који ће израдити компанија и за који је рок годину дана од Решења о обиму и садржају.

Због тога је, додаје Вујовићева, много важно да грађани знају да нема рударења још две године пошто иста ова процедура која се сада ради за рударски део, треба да се ради и за процесни део и за део отпада, што значи да ће три пута бити поновљена иста процедура.
Како је навела, када дође Студија као најважнији документа за заштиту животне средине, она ће такође бити транспарентна, разговараће се са грађанима, водиће се дијалог целокупне јавности, а нарочито стручне како би се утврдило да ли су испуњене све законске обавезе у Србији и европски стандарди који се односе на заштиту животне средине.

- Након решења о обиму и садржају је максималан рок од годину дана када мора да се преда студија за овај део. Уколико се не преда у периоду од годину дана, онда идемо испочетка у исту ту процедуру. Да ли ће компанија предати студију за месец дана или за 12 месеци од решења, то ја не могу да вам кажем - изјавила је министарка.

Вујовићева је рекла да ће о сваком кораку јавност бити обавештена, и поручила да грађани треба у што већем броју да се укључе од првих корака како би се заједнички израдио тај документ, односно како би се пратио сваки корак и папир када је у питању Студија.
На питање како да знамо да ће бити задовољени сви еколошки стандарди, односно да копање литијума неће утицати на загађење животне средине уколико дође до реализације пројекта "Јадар", Вујовићева је рекла да треба да се прати процедура од почетка како би сви били упознати са свим чињеницама. 

- Морају да се испуне сви закони који важе у Србији. Ми у међувремену мењамо законе и прилагођавамо их законима ЕУ, а то су много оштрије процедуре него на које смо ми навикли. Због тога се неке ствари отежавају не само Рио Тинту него свим компанијама које послују у Србији. Сви морају да прођу исту процедуру, било да су домаће или стране компаније - објаснила је она.

Студија ће показати технологију којом ће се све израђивати на основу које ће се утврдити најбоља решења за отпад, рекла је Вујовићева и нагласила држава има снаге да контролише пројекат "Јадар".

- Имамо и других пројеката који нису скренули толику пажњу. Литијум је очигледно некоме план за политичку борбу, пошто нису могли да победе на изборима онда сада хоће да заплаше народ. Баш из разлога што немамо још увек чињенице о којима можемо да говоримо, народ су вероватно и успели да уплаше, али сада када чујете струку и садржајне одговоре онда мислим да тај страх полако јењава - оценила је министарка.
Вујовићева је рекла да је расправа са људима који су против пројекта "Јадар" била конструктивна, јер су постављали смислена питања и добијали стручне одговоре, истакавши да је најважније да се заједничким снагама дође до најбољег решења.
Имаћемо могућност да користимо европске стручњаке кроз споразуме које имамо са ЕУ, као и шире, додала је министарка и поручила да ће се на томе инсистирати јер је овај пројекат изузетно важан за развој Србије и да зато не треба дозволити његово заустављање на основу претпоставки.

- Животна средина се суочава с великим проблемима. Ситуација није сјајна, али се трудимо да решимо вишедеценијске изазове. То не може да се реши у једном дану, нити може да се постигне без стратегије и документације која ће нам помоћи у решавању ових дуготрајних проблема. Не можемо једноставно затворити депонију коју грађани користе већ 50 година, а да притом немамо алтернативна решења. Отворити нову депонију није решење, јер се тако ситуација поново враћа на исто - рекла је она.

Уколико се не отвори нова санитарна депонија или цео регионални центар за управљање отпадом, Вујовићева каже да неће бити могуће да се успостави ефикасан систем рециклаже. 

Додала је да је циљ министарства да се рециклира и да се поштују принципи циркуларне економије, као и да се из отпада добије топлотна или електрична енергија, слично ономе што се већ ради на депонији у Винчи.

- По први пут градимо регионалне центре за управљање отпадом. Ови центри обухватају депоније, линије за сепарацију отпада и механичко-биолошки третман за биолошки отпад, као и трансферне станице у општинама. Одвојили смо средства и размишљали о изворима финансирања како бисмо улагали у зелену инфраструктуру. Сада имамо прилику да инвестирамо 30 милиона евра у регионални центар Дубоко у Ужицу, чиме ћемо значајно унапредити систем управљања отпадом - поручила је она.

Вујовићева је најавила да ће Министарство заштите животне средине добити додатна средства у оквиру ребаланса буџета с обзиром на то да је ове године започело бројне инфраструктурне пројекте, истакавши да је од 2020. године буџет за животну средину износио 5,8 милијарди динара, а да ће са овим ребалансом за 2024. годину он достизати 21,5 милијарди динара.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (19)

ВЕЛИКИ ПОВРАТАК: Катарина Томашевић поново у српском рукомету