НЕМЦИ ОПЕТ ГУРАЈУ ЛАЖНУ ДРЖАВУ У САВЕТ ЕВРОПЕ: После сусрета Штајнмајера и Османијеве оживела иницијатива за пријем тзв. Косова

А. РОВЧАНИН

04. 10. 2024. у 07:00

ДОК Приштина готово свакодневно крши владавину права, темеље на којима је основан Савет Европе, Берлин по сваку цену покушава да лажну државу убаци у ову институцију од које је дели само један корак - гласање на Комитету министара.

НЕМЦИ ОПЕТ ГУРАЈУ ЛАЖНУ ДРЖАВУ У САВЕТ ЕВРОПЕ: После сусрета Штајнмајера и Османијеве оживела иницијатива за пријем тзв. Косова

Фото: Савет Европе/Еллен Вуибаук

После убрзане процедуре тзв. Косово је, мимо правила и реда вожње, прелетело све препреке и на основу извештаја Доре Бакојани, дошло пред врата СЕ, али се ту закочило, јер је режим Аљбина Куртија одбио да направи макар почетне кораке за оснивања Заједице српских општина. Сада је Немачка решила да прогура тзв. Косово кроз циљ, па је тако председик Франк Валтер Штајнмајер срдачно поручио "колегиници" Вљоси Османи да његова земља подржава "приступање Косова Европској унији и Савету Европе".

Убрзо је уследио и савет изасланика Немачке за Западни Балкан Мануела Зарацина који је изјавио "да је Нацрт статута ЗСО који је израдила ЕУ добар и да Берлин жели да га Приштина пошаље уставном суду".

- Имате добар нацрт који су написали ЕУ и ваши партнери и пријатељи. Желимо да га прихватите - рекао је Зарацин у Приштини на панел-дискусији поводом обележавања четврт века ангажовања Немачке на КиМ.

Навео је и да би Приштину, "да је проследила нацрт уставном суду, то одвело у Савет Европе". Он је тзв. Косову поручио да Немачка лобира, али да нешто морају и сами да ураде.

Занимљиво је и да се уопште не помиње да је по Бриселском споразуму договорено да Управљачки тим, који чине представници српских општина, једини има овлашћење да направи статут, што је и учињено, али га је Приштина одбацила, желећи да се ЗСО сведе на невладину организацију без суштинских овлашћења.

Крње нам гласове

ГЛАСАЊЕ о пријему тзв. Косова у Савету Европе незгодно је за нашу земљу јер смо остали без два сигурна гласа. Русија је практично избачена из СЕ, а Белорусија суспендована, што значи да нема право гласа. А, сада је на сличном путу и Азербејџан који је такође уз нас. Представицима ове каспијске земље нису верификовани мандати због наводног кршења људских права у њиховој домовини и они тренутно немају право гласа, али нису још искључени. Елвира Ковач, која представља Србију у ПС СЕ, рекла је да се овим путем подрива легитимитет, као и кредибилитет платформе за садржајан дијалог, јер најмање 10 милиона грађана једне европске земље више није заступљено у СЕ и остало је без гласа.

- Азербејџан је данас драгоцен фактор у међународном поретку заснованом на праву, миру и безбедности. Желела бих да подржим и позовем на повратак дијалогу и наставак учешћа азербејџанске делегације - изјавила је Ковачева. 

Према информацијама "Новости" из Савета Европе, одлука о пријему Приштине је и даље на чекању.

- Притисци су велики да се то питање поново активира, али, за сада, нема помака - истакао је наш извор близак СЕ. - Извесно је да се до избора у Приштини ништа неће десити, а за касније ћемо видети. Тренутно на становишту Немачке у потпуности не стоји Француска, а ни Италија.

Иначе, Парламентарна скупштина Савета Европе је у априлу усвојила препоруку за пријем Приштине, након што је претходно влада привремених приштинских институција, после осам година одбијања да спроведе одлуку уставног суда и као власништво манастира Високи Дечани упише 24 хектара земље, затражила од агенције за катастар да ту земљу укњижи као власништво светиње.

То је био довољан сигнал за Бакојанијеву да Приштина поштује владавину права, иако је на почетку писања извештаја о КиМ говорила да формирање ЗСО мора бити услов за улазак у Савет Европе. Онда је спустила критеријуме, па је оснивање ЗСО пребацила као обавезу, али после уласка у ову огранизацију.

Србија је на седници Парламентарне скупштине указивала да би потенцијални улазак тзв. Косова у СЕ био противан правилима. Придружиле су јој се углавном земље које не признају лажну државу, али и део делегације Италије, који су инсистирали на испуњавању Бриселског споразума односно формирању ЗСО. Извештај Бакојанијеве је добио зелено светло, али се испоставило да гласање на Комитету министара, где је једна земља један глас, неће проћи баш глатко, па на заседању овог тела у мају пријем Приштине није био на дневном реду. Да би тзв. Косово прошло потребно је да добију две трећине гласова од укупно 46, што је 31.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (17)

НАДАЛ ОТКРИО ШОКАНТНУ ВЕСТ: Шпанац болује од неизлечиве болести, а његове речи расплакаће вас