СКУПШТИНА СРБИЈЕ ЗАВРШИЛА РАД: Парламент сутра наставља о опозиционом Предлогу измене Закона о рударству (ВИДЕО)
ПОСЛЕ свакодневних полемика о литијуму у јавности, али и на седници Скупштине о ребалансу буџета, ова тема данас и званично стиже у парламент, па ће посланици расправљати о Предлогу измена Закона о рударству у којем траже забрану ископавања литијума.
Ана Брнабић прочитала стенограм из 2006. године
- Не знам шта је било 1998. године и ни по јада за било коју истражну дозволу од тада. Људи, нисте разумели, није проблем у томе проблем је у нечему другом. Проблем је у изменама Закона о рударству из 2006. године, коју је предложила Влада Војислава Коштунице. Ево стенобелешке, да не буде сива зона како ви нисте дали експлоатациона права, то сте ви обезбедили. Цитирам министра Радомира Наумова даље. Каже он, једна од битних измена је укидање чланова 14 и 15 и то је значај правне сигурности улагања. И даље каже министар из Демократске странке Србије, у конкретном случлају то значи да право експлоатације стиче искључиво инвеститор који је извршио геолошка истраживања без расписивања тендера и права на накнаду уложених средстава. Дакле, могао је Рио Тинто да дође у шестом веку али сте им ви изменама Закона о рударству 2006. дали експлоатациона права и нико то након тога није могао да промени. И само да вам кажем, СПС је гласао за то тада јер је подржавао мањинску Владу. Али и њихов представник је рекао тада цитирам – молим вас министре да се о томе још мало размисли. Каже даље, у штампи смо видели што је добро и афирмативно, значи да смо ми прву концесију на истраживање и експлоатацију после 70 година већ имали и да британско-аустралијска фирма Рио Тинто за коју се доста већ писало, у истраживања улаже преко 20 милиона евра, и да се ради о неких још 120 милиона евра... Просто је појава веома афирмативна, Рио Тинто, али мислим да у формалном односу има простора да се размишља да се та законска регулатива приближи једном закону с обзиром да се он односи на један проблем у целини. Човек је рекао да се закон доноси због Рио Тинта - рекла је Брнабић.
Обраћање министарке Ђедовић Хандановић
Министарка рударства и енергетике обратила се посланицима, и истакла огромну важност литијума и критичних минералних сировина.
- Потражња за њима расте сваки дан, и земље које имају налазишта се утркују да искористе своје потенцијале како би се боље позиционирале у глобалним ланцима снабдевања - рекла је министарка.
Додала је да се привреда Србије заснива на слободном тржишту, и да је зато немогућа забрана ископавања и рударења.
- Република Србија би била обавезна да надокнади сву штету која би настала кршењем ових права и начела - казала је она.
Истиче и да смо чули цео историјат Рио Тинта од Данијеле Несторовић, али да је потребно да се позабавимо тиме ко је отворио врата тој компанији у Србији.
- Чули смо и да је та компанија од почетка радила у Србији нетранспарентно. Да ли сте тиме мислили на своје колеге из опозиције, који су потписали овај предлог закона. Појасните грађанима на шта сте тачно мислили, ваше колеге су широм отвориле врата овој компанији - казала је Ђедовић Хандановић.
Подсећа да је Рио Сава дошла у Србију 2001. године у време владе Зорана Ђинђића, док су дозволе издаване у време Војислава Коштунице.
- ДСС, односно њени наследници, сада потписују предлог Закона, а тада су давали дозволе за истраживања Рио Сави. Да није било свих ових дозвола, ми данас не бисмо причали о пројекту Јадар, а вероватно ни многи не би седели у посланичким клупама - казала је министарка.
Истакла је и да опозиција у Србији не види ништа спорно у експлоатацији уљних шкриљаца, иако је то забрањено у великом броју земаља.
- Морам да кажем и још нешто. 2011. године, тадашња влада тражила је стратешке партнере у Алексинцу да се што пре крене са експлоатацијом уљних шкриљаца. То је тражио министар из ДС - подсетила је она.
Истиче и да се у документима тадашње Владе Рио Тинто означавао као "светски позната рударска компанија", а Јадарски басен сврстава у једно од највећих лежишта литијума и бората у свету.
Министарка је рекла да у предлогу Закона није наведено да ће се сумпорна киселина користити само у затвореним системима, на безбедним температурама.
- Тамо пише да ће се користити на 250 степени, што је прва навела Тамара Ђорђевић, па се после извинила због ширења дезинформација. А то је стављено у званични документ, ето како сте површно писали овај документ - казала је Ђедовић Хандановић.
Министарка је демантовала и информације да ће скочити цена воде због изградње система за пречишћавање воде.
Ђедовић: Табрана би имала негативне последице по Србију
Министарка Ђедовић Хандановић у наставку седнице рекла је да Закон лоше написан, има много нетачних и погрешних информација, и да су ту смо да укажу на све што је нетачно изнесено у предлогу закона.
- Имали смо прилику да чујемо мало о биологији, хемији, историји, али нисмо чули ни ваљане ни праве податке него смо били сведоци да се кампања неистина наставља и да нисмо били у могућности да чујемо ниједан прави аргумент зашто се предлаже забрана експлатације литијума и бора - навела је министарка
Према њеним речима предлог овог закона је у супротности са стратешким интересима Србије, а свака одговорна држава настоји да обезбеди заштиту стратешких сировина и да подстиче дугорочна решења за превазилажење социјалних, еколошких и геополитичких изазова у вези са несташицом сировина.
- Критичне минералне сировине су ноепходне за очување планете, развој технологија, за телефоне, рачунаре, соларне панеле, заправо наш данашњи свет и живот био би незамислив ако не бисмо имали критичне минералне сировине. Потражња за њима расте сваки дан и земље се утркују да искористе своје позиције како би стекле међународну конкурентску предност и боље се позиционирале у свету. Критичне сировине ће бити од виталног значајна за друштво у наредних 50 година -истакла је Ђедовић хандановић.
Према речима министарке рударства и енергетике одговор Србије на те изазове је рационално управљање ресурсима уз константну контролу утицаја на околину. Имамо значајне резерве бакра, злата, литијума, а самим тим и могућност да рационалном минералном политиком развије своју привреду и прикључи се петој револуцији.
- Увођење забране би довело до вишеструких негативних последица, не само по економију, већ и на позиционирање у геополитичким оквирима. Србија би била први и јединствен случај забране експлатације бора и литијума, и то није у складу са стратешким интересима наше земље. Забрана би значила да тржиште није ни отворено ни слободно, да не постоји слобода предузетништва и привреде, забраном би те компаније биле стављене у лошији положај од других које се баве рударском делатношћу, а улагања би била обесмишљена - истакла је у Скупштини министарка рударства и енергетике.
Данијела Несторовић говори два сата
Данијела Несторовић из Еколошког устанка чита свој говор два сата. Шеф посланичке групе Миленко Јованов коментарисао је то снимком из серије "Камионџије" на Иксу.
Брнабић: Тужите ме, ја се нећу позвати на имунитет као неки који дивљају путевима
Председница Народне скупштине Ана Брнабић поручила је данас Радомиру Лазовићу да може слободно да поднесе кривичну пријаву против ње и обећала да се неће позивати на имунитет, као опозициони посланик Ненад Милојичић који је то учинио након насилничке вожње претходне недеље.
Наиме, народни посланик Зелено левог фронта Радоми Лазовић данас је рекао да ће бити приморани да поднесу кривичне пријаве и против Ане Брнабић уколико не одговори где се налази народна иницијатива за забрану експлоатације литијума, јер они изузетно озбиљно схватају свој посао. „Ја вас молим председавајућа, да не морамо и против вас да подносимо кривичну пријаву, волео бих да не морамо. Поднећемо и против вас кривичну пријаву ако не будете дали одговоре“, запретио је Лазовић председници парламента са свог места.
Председница Народне скупштине Ана Брнабић, након чије молбе су посланици већине дали своје гласове за обезбеђивање кворума како би се расправљало о опозиционом предлогу закона за забрану ископавања и истраживања литијума, нагласила је да се јутрос видело ко колико озбиљно схвата свој посао. „Хвала вам. Видела сам пре сат времена колико изузетно озбиљно схватате свој посао, могли смо већ сат времена да дебатујемо о теми која је за вас јако важна, него сте нешто мало мање озбиљно схватили свој посао овог јутра. И да вам кажем, ако будете приморани да поднесете кривичну пријаву прптив мене – слободно. Ја могу само да вам обећам да се нећу позивати на имунитет као што се позивају неки који дивљају улицама Републике Србије па се позивају на имунитет. Тако да ја нећу сигурно. Ја се на имунитет позивати нећу“, обећала је Брнабић.
Подсећамо, народни посланик Ненад Милојичић, председник Извршног одбора странке Мирослава Алексића, дивљао је БМW-ом на путу у насељеном месту, чинећи чак четири прекршаја, а кад га је полиција зауставила, позвао се на посланички имунитет. Он је претицао колоне возила у насељеном месту, на пуној линији, возећи 127 км на час (77 преко ограничења). Утврђено је да се он кретао наведеним путем од Церовца према Крагујевцу и да је том приликом претицао колону од три возила. Даљом контролом је утврђено да се кретао брзином од 127 км на час, а која је за 77 км на час већа од дозвољене брзине кретања према општем ограничењу за насеље од 50. Такође је утврђено да је у месту Опорница претицао возило испред себе прешавши преко неиспрекидане уздужне линије на коловозу након чега је вршио претицање такође возила испред себе такође прешавши преко неиспрекидане уздужне линије на коловозу, крећући се саобраћајном траком намењеном за кретање возила из супротног смера. Иако је Народни покрет Србије издао саопштење у коме је рекао да се Милојичић није позвао на имунитет, МУП га је недуго потом демантовао, те навео да се увидом у аудио и видео материјал недвосмислено доказује да се опозициони посланик позвао на имунитет и чак није желео одмах да преда личну карту на увид.
Лазовић и Алексић добацују док говори Данијела Несторовић
Радомир Лазовић и Мирослав Алексић константно добацују током излагања њихове колегинице Данијеле Несторовић, и тиме показују да их је не интересује њихов предлог закона или су и сами схватили да је сраман.
Ана Брнабић више пута је прекидала Данијелу Несторовић и опомињала посланике, али на захтев Несторовићеве више је неће прекидати, те се дошло до бизарне ситуације да образлагање предлога закона опозиције омета опозиција.
Посланици већине обезбедили кворум
Посланици већине обезбедили су кворум за седницу о литијуму.
Нема кворума
Применом електронског система утврђено је да је присутно 67 народних посланика, те да нема већине за одржавање седнице.
Седница је одложена за 11 часова и 10 минута.
Група од 86 опозиционих посланика у документу захтева да се зауставе истраживања и експлоатација литијума и бора. Седница је најпре била заказана за 30. септембар, док је трајало ванредно заседање, али је термин промењен, јер се одужила полемика о ребалансу буџета, па није било времена за почетак нове.
Председница Скупштине Ана Брнабић истакла је да је литијум важна тема за грађане који су уплашени, али да је предлог закона непоткован и да га је требало вратити на дораду. Она је истакла да је "невероватно да су представници опозиције инсистирали да председник Александар Вучић не дође на седницу о литијуму, а реч је о горућем питању у Србији" и указала да то показује да не верују у снагу својих аргумената.
- Председник има највећи легитимитет, а не зовете га да чујете шта има да каже, то је човек који је причао са истомишљеницима и неистомишљеницима - нагласила је Брнабићева. - Представници опозиције желе да избегну председника Вучића због огромног страха од његових аргумената.
После расправе парламент ће се изјаснити о предлогу. Опозиција сматра да не треба да дође до реализовања пројекта "Јадар", док се власт залаже да коначна одлука буде донета на основу става струке.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)