НЕ ЗАБОРАВЉАЈТЕ КОРЕНЕ И ЧЕМУ СУ НАС УЧИЛИ НАШИ ПРЕЦИ: На православном гробљу у Приштини окупили се малобројни Срби

Драгана ЗЕЧЕВИЋ

02. 11. 2024. у 14:30

НА православном гробљу у Приштини јуче на задушнице окупили су се малобројни Срби настањени у околним срединама на централном Космету али и они, углавном старији, који и даље живе у овом граду како би запалили свеће својим упокојеним. Према речима свештеника, приштинског пароха Станише Арсића, за разлику од претходних година гробље је делимично очишćено, али је и даље велики број споменика поломљен.

НЕ ЗАБОРАВЉАЈТЕ КОРЕНЕ И ЧЕМУ СУ НАС УЧИЛИ НАШИ ПРЕЦИ: На православном гробљу у Приштини окупили се малобројни Срби

Фото д.з.

- Овде на приштинском гробљу слика је заиста тужна. Град који је бројао више од 40.000 православних душа, где су се сви сахрањивали на православном гробљу, данас нема три до четири породице које долазе овде да обиђу гробове својих покојника и да се помоле за покој душа њихових - истакао је отац Станиша поручивши свима који имају чланове породице сахрањене у Приштини да дођу и обиђу гробове, да се, како је додао, сете свега оног што су имали и што им је остављено...

- Ако не ради нечега другог, онда ради тога и сећања на то, да макар на задушнице дођу, посете њихове гробове и упале једну једину свећу. Мислим да је ово довољно за оне које хоће да чују и који хоће да послушају – поручио је свештеник Арсић подсећајући да организованог доласка на православно гробље у Приштини нема већ више од четири године, али да је мали помак то што је гробље очишћено.

- Ове године можемо да видимо и да уочимо да је заиста гробље уредно и можемо да приђемо сваком споменику и упалимо свећу. Тим људима који су задужени за одржавање градског гробља у Приштини желим да се захвалим у име оних који данас нису дошли у Приштину да се поклоне сенима својих предака - навео је отац Станиша додајући да су на појединим гробним местима приметне ексхумације, односно да рођаци преузимају посмертне остатке својих најмилијих и односе их на друга гробља али да је његов став и принцип да мртве треба оставити на миру да почивају тамо где су живели и били сахрањени.

И Слађана Вукадиновић, рођена у Приштини, каже да је дирнута сликом са православног гробља у овом граду односно да је тужна што су њени некадашњи суграђани заборавили своје најмилије.

- Тужна сам када дођем и видим гроб мог оца и када се сетим колико је народа било те 2000-е или 2001 године када је било далеко теже и небезбедније доћи а сада када је много слобоније кретање, нема никог, ту сам ја и пар нас - истиче Вукадиновић која опомиње да не смемо заборавити своје преминуле очеве, дедове, прадедобве, баке и остале и шта су нам у животу дали, пружили, оно што су нас учили и који су нас учили да је Косово наше, да не треба да одлазимо одавде.

- Као што ни ја нећу отићи, мој отац је зато остао сам овде, нећемо га премештати. Заборављају људи да су одавде, да су им корени одавде-опоменула је Слађана Вукадиновић док је Верослава Анрдић дошла после 25 година на гробље где су јој сахрањени родитељи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОВО ЈЕ МАРКО КОЈИ ЈЕ ПОГИНУО КОД ЗРЕЊАНИНА: Потресне речи комшинице - То ће бити велика сахрана, његове сви знају и воле...