СРБИЈА ИЗМЕЂУ "ДВЕ ЕВРОПЕ": Наша земља ће се наћи пред озбиљним изазовом прекомпозиције снага настале Трамповом победом
КАКО год да се расплете вишемесечна политичка и друштвена криза у Србији, наша земља ускоро ће се наћи пред озбиљним изазовом који долази споља, и то из Европске уније, а као резултат све брже прекомпозиције глобалних снага и токова након доласка Доналда Трампа на чело Беле куће. Јер, његов цунами увелико је стигао до Европе, где се све видљивије формирају два супротстављена блока - они који заговарају наставак подршке Кијеву и они који све гласније траже прекид сукоба и који су ближи Трамповом новом анти-воук поретку. Међутим, обе стране већ шаљу сигнале Србији да се определи.

Foto AP
Сумирајући изазове пред којим се наша земља нашла услед тектонских поремећаја у међународним односима, раскидању постојећих и склапању нових савеза и све очигледнијем препакивању расподеле моћи, саговорници "Новости" немају дилему да би Србија своја једра требало да окрене у једином могућем правом правцу, а то је ка оним глобалним играчима и процесима који ће уважити наше државне и националне принципе - суверенистичку политику, војну неутралност, одбрану традиционалних вредности и борбу за мир, а не ратне опције.
И председник Србије Александар Вучић указао је да озбиљно неслагање до којег је дошло између САД и Украјине говори да предстоји и "све већи јаз између Америке и Европе", те да Србија мора да сагледа како да се позиционира јер предстоји потпуно другачија подела света.

Foto: Profimedia
Евидентна је журба појединих европских лидера да се оштро супротставе политици новог америчког председника, на челу са Емануелом Макроном и Фридрихом Мерцом, који најављују нову еру за Европу без САД као кључног партнера. Међутим, постаје тесно под европским кишобраном, јер поједини лидери на Старом континенту, углавном они на националном политичком полу, као што су Виктор Орбан и Роберт Фицо, подржавају Трампове покушаје за постизање мировног решења и критикује снаге у ЕУ које желе да наставе са финансирањем Кијева у украјинско-руском рату.
- Европа ће покушати, по мом мишљењу, да се представи као нови светионик слободе, као неко ко не може са Трампом. Покушаће преко либералних медија у Америци и сада опозиционе Демократске странке да организују апсолутно сваку врсту атака на Трампа. Сигуран сам да у наредних годину дана неће моћи да се поново успостави стратешко партнерство на Западу. Ми смо мали, увек смо били доследни, држали се своје политике, али мораћемо - то је као кад дуне ветар - једра у правом смеру да окренемо, иако остајете у истом чамцу са путницима. Много тога ћемо морати да сагледамо за наше државне, националне интересе - рекао је Вучић.
Указао је да је прво потребно да се сагледају још неке чињенице и обаве разговори с представницима америчке и европске администрације. Затим би била предложена широка расправа у Народној скупштини о спољно-политичким циљевима, којој би претходила и свеобухватна седница Савета за националну безбедност.
- Морамо добро да сагледамо како и на који начин да се Србија позиционира у потпуно новом свету - најавио је Вучић.
Дипломата Зоран Миливојевић каже за "Новости" да Србија, као и до сада, суштински нема шта да бира, јер је нама одредница државни и национални интерес. У зависности како се ко према њему односи у том смислу ће и наша земља то уважавати:
- Раслојавања која имамо у ЕУ, треба да меримо према ономе ко како уважава наше интересе и ставове и принципе. За нас је меродавно оно што смо и до сада заступали, а то је борба за мир, државни и национални интерес, традиционалне вредности. То су биле одреднице у нашој политици и оне остају. Показало се да смо потпуно били у праву када смо на томе заступали наш став, када смо имали у виду српске интересе и у односима са великим силама. Поготово сада када је на дневном реду нормализација односа између Русије и САД и када питање санкција Москви добија сасвим другачији смисао. И притисци према нама који иду из Брисела на тој основи, политичка условљавања су и мерило нашег односа према тој теми, али и према раслојавањима у самој ЕУ.
Чланство у ЕУ далеко
МИЛИВОЈЕВИЋ указује и је велико питање колико је интерес Брисела оно што ми постављамо као један од кључних стратешких циљева - чланство Србије у ЕУ:
- То сад није двострани процес. Већ две-три године се ништа не догађа у нашим европским интеграцијама, нон-стоп су присутна нека условљавања око којих због промене и глобалних односа, али и у самој ЕУ, као на пример питања санкција Русији, не постоји сагласност. Питање је колико има смисла да се ми тиме условљавамо и да се једнострано посматрамо и да се према нама примењују двоструки стандарди.
Другим речима, у мери у којој се према нама понашају поједине земље и где се наши интереси подударају, као рецимо у случају Мађарске и Словачке, јер и ми и они водимо суверенистичку политику, природно је да се и наши односи са тим државама имају један виши квалитет и степен разумевања.
- И кад је реч о Америци, имајући у виду промене где је сад америчка политика пркатично знатно ближа ономе што је и наш приступ, и у идеолошком смислу кад је реч о традционалним вредностима, и стратешком, када је реч о борби за мир, националном интересу и националним политикама, то даје ветар у леђа за даље јачање односа са САД. И у том смислу прилагођавања, при чему се наши критеријуми не мењају.
Дејан С. Милетић из Центра за проучавање глобализације сматра да Србија неће морати да прави неке драматичне заокрете с тим што мора да буде много опрезнија када су европске снаге у питању:
- Под број један, оне нису јединствене, ту постоје разилажења, практично две Европе и ту морамо да будемо опрезни, да не навучемо бес једне од те две Европе. И међу њима расту фрустрације због ситуације у ЕУ, немоћи да се трансформишу на прави начин и великих амбиција оних либералних снага, које пак имају све мању подршку у народу. Треба бити опрезан и не изазвати њихов бес, јер они би волели да им неко стане на црту и очитају му лекцију или да се ту ломе копља, само траже жртве које ће учествовати у целом том процесу.
Милетић сматра да Србија мора да држи позицију независности и војне неутралности, независне политике.
- Мислим да је сад далеко јасније да тај пут у ЕУ објективно гледано није реалан у овом тренутку, кад постоје разилажења и унутар Европе. Док се то не рашчисти, а питање је да ли ће се то рашчистити у корист ЕУ или ће можда доћи чак и до неких подела, пуцања савеза, видећемо, и ту морамо да газимо опрезно. Нама је економија рањива и везана је претежно за европске земље, тако да у том смислу морамо да будемо опрезни. Видећемо колико је то отопљавање које је настало између САД и Русије бити до краја искрено, обострано, да ли ће се наставити. Делује да је Трамп одлучан да поправи односе са Москвом, али много пута је он кренуо у једном правцу, па је заустављао процесе ако види да то нарушава његове стратешке позиције на другим местима - закључује Милетић.

ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У НАЈБРУТАЛНИЈЕМ РАТУ: Уз помоћ Путина пао главни град, Русија добија војну базу од непроцењивог значаја?
ДОГОДИО се преокрет у најбруталнијем рату и то захваљујући Владимиру Путину, председнику Русије. Наиме, суданске оружане снаге заузеле су Картум избацивши из делова суданског главног града побуњенике из Снага за брзу подршку. Реч је о важној прекретници у сукобу који ту афричку земљу пустоши већ две године.
31. 03. 2025. у 08:39

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)
Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.
29. 03. 2025. у 19:25

ТЕШКИ ТРЕНУЦИ: Откривен узрок смрти Жељка Рутовића
ЈЕДАН је од ретких учесника филма "Видимо се у читуљи" који су преживели, преминуо је у Италији.
31. 03. 2025. у 12:59
Коментари (26)