У Британији масовно хапсе за оно што је у Србији свакодневица
ИАКО се у јавном западном дискурсу Србија често представља као земља са ограниченом слободом говора, званични подаци из Велике Британије указују на појаву масовних хапшења грађана управо због изражавања ставова на друштвеним мрежама и то за садржаје који у Србији пролазе као саставни дио јавне расправе.

Фото: Профимедиа
Према подацима британских медија и организација које прате слободу изражавања, током 2023. године у Великој Британији је ухапшено више од 12.000 људи због онога што су написали на интернету, што значи да се у просеку више од 30 особа дневно приводи због „увредљивог", „узнемирујућег" или „непримереног" садржаја на мрежама као што су Фејсбук, Инстаграм или Икс.
Док у Србији друштвене мреже представљају платформу на којој се, често некажњено, износе увреде, политичке критике, сатирични коментари, па и вулгарности, у Британији и сличним „либералним демократијама" овакве објаве све чешће доводе до хапшења, кривичне пријаве или чак затвора.
Примери говоре сами за себе, Џордан Парлор осуђен је на 20 месеци затвора због објаве на Фејсбуку у којој је позвао на протесте против миграционе политике, док је Тајлер Кеј добио чак 38 месеци затвора због серије објава које су власти протумачиле као подстрекачке. И бројни други грађани, укључујући и особе које су објавиле неприкладан хумор или политички став, нашли су се пред судовима.
Истовремено, из Британије се упорно шаљу критичке поруке на адресу других држава, па и Србије – да се „сузбија слобода медија", да постоји „застрашивање новинара", те да се „цензурише интернет". Међутим, статистика показује да је у пракси управо Србија та у којој грађани уживају несразмерно већу слободу изражавања у дигиталном простору него што је то случај у многим земљама западне Европе.
Објективно посматрано, реч је о јасном парадоксу, док се у Србији води јавна полемика у пуном капацитету, у Великој Британији се из дана у дан грађани хапсе због објаве која је властима политички неприхватљива или друштвено осетљива. То отвара питање, ко заиста ограничава слободу говора, а ко је само жртва наратива који долази из централних тачака моћи на Западу?
(Политика)
Препоручујемо

ПРОДАЈА ТАЈНИ ЦВЕТА: Како су бивши агенти МИ6 постали играчи на тржишту информација
26. 07. 2025. у 23:33

БРИТАНСКА ПОЛИЦИЈА НА НОГАМА: Више тела пронађено у шуми, наређена хитна претрага терена
25. 07. 2025. у 17:33

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)