ПУТИНОВИ "ТРОЈАНЦИ" ПРИВРЕМЕНИ ЧЛАНОВИ ЕУ: Марта Кос предлаже пробни период за земље кандидате
НЕ само да се од земаља кандидата за бриселски клуб, међу којима је и Србија, пре пријема тражи да се одрекну својих веза са Москвом и придруже се санкцијама, него ће, како ствари стоје, антируске позиције морати да доказују и по добијању "чланске карте" ЕУ. У супротном - добиће "шут-карту" из Уније.
Foto: Shutterstock
Наиме, европска комесарка за проширење Марта Кос изјавила је да би нове чланице ЕУ могле бити стављене "на пробни рок" како би се спречило да се по уласку у ЕУ понашају као тројански коњ Русије. Образложила је да је циљ овог предлога да отклони бојазан да би нове чланице могле да опонашају Мађарску, која је последњих година стављала озбиљне клипове у бриселске механизме одлучивања и кочила доношење мера против Москве. Косова није навела колико би приправнички стаж новајлија у ЕУ трајао до добијања пуноправног чланства, али је навела да би они који буду назадовали у области демократије или буду непослушни када је реч о политици Брисела према Русији, могли да буду искључени.
Милош Павковић, из Центра за европске политике, каже за "Новости" да се идеја Косове базира пре свега на страховима појединих држава чланица да ће са повећањем броја новопридошлих доћи до отежавања доношења одлука у ЕУ:
- Већ сада са 27 чланица, видели смо на многим примерима да се, где је потребна једногласност, доношење одлука блокира. Они се плаше да уколико би примили још држава са Западног Балкана и источне Европе то би много закомпликовало ствари.
Истиче да је идеја да се иде на неку унутрашњу реформу ЕУ, како би се променио начин гласања, али и да би тако нешто могло да потраје чак и деценијама, чиме би на неки начин биле кажњене и остављене у чекаоници државе - кандидати које су спремне да постану чланице.
Опипавање пулса региона
ПАВКОВИЋ у порукама Косове види и својеврсни "пробни балон", односно испипавање расположења на Балкану. Он међутим, не мисли да би увођење инструмента приправничког стажа за чланство повећало евроскептицизам у државама регионе, поготово у Србији, где се последњих година евроинтеграције виде као бесконачна покретна мета и стално успостављање нових услова.
- У овом случају би се ограничило можда право државе да ветира неку одлуку и био би већи надзор функционисања институција и владавине права, али то није нужно негативно за саме грађане, уколико ЕУ додатно води рачуна да нова чланица не уназади право и слободе.
С друге стране, објашњава, грађани државе на "приправничком стажу" имали би сва права као и сви остали у ЕУ. За грађане Србије или Црне Горе то би значило да имају ЕУ држављанство, да могу да путују и раде слободно.
- Очигледно се покушава да се нађе неко међурешење, а то би могао да буде тај пробни рок за улазак у ЕУ. Односно, да се нове земље примају у чланство, али уз мониторинг да ли у њима има назадовања у владавини права, функционисању демократије. Вероватно би им за то време било ограничено и право вета на одлуке у ЕУ, како би се премостио тај јаз између спремности неке државе да постане чланица и унутрашњих реформи ЕУ.
Подсећа и да се ЕУ "опекла" код претходних проширења, пре свега у случају Бугарске и Румуније за које се видело да су прерано примљене и да нису баш најспремније за чланство и онда им се то обило о главу.
Предлог Косове подсећа на идеју француског председника Емануела Макрона који је пре неколико година предложио реформе ЕУ у правцу стварања Уније у више брзина, али Павловић каже да његов модел није у складу са уговорима о оснивању и функционисању ЕУ:
- Такве идеје предвиђају неку врсту другоразредног чланства за државе, али ово о чему сада говори Косова не би било другоразредно чланство. Нове чланице би имале привремени период надзора, колико би он засада трајао није помињано.
В. Н.
Препоручујемо
Убедљиво: СНС победила на поновљеним изборима на бирачком месту број осам у Књажевцу
29. 04. 2026. у 22:05
"Направио је страшну глупост" Шешељ о Трамповом киксу: Све је упропастио
29. 04. 2026. у 21:07
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Зашто не треба говорити "прими моје саучешће"? Отац Предраг открива: "Не будите плитки"
"КАДА изјављујете саучешће не будите плитки..."
29. 04. 2026. у 12:35
Коментари (0)