СА БИЛО КОГ МЕСТА "ГУРАЋУ" СРБИЈУ У ЕУ: Сузана Грубјешић о могућем месту министарке за европске интеграције
ДВАДЕСЕТ година се бавим европским интеграцијама, била сам и у законодавној и у извршној власти, а од 2014. године део сам различитих форми невладиног сектора.

Фото архива
Наставићу да предано радим на убрзању европског пута Србије са било ког места, јер дубоко верујем да припадамо заједници европских народа.
Овако на питање о спекулацијама да би могла да постане нова министарка за европске интеграције, одговара Сузана Грубјешић, сарадница Центра за спољну политику, бивша посланица и некадашња потпредседница владе за евроинтеграције.
ОБНОВЉЕНО САВЕЗНИШТВО
о КАКО би потписивање вашингтонског споразума могло да се одрази на односе са Европом, али и Русијом и Кином?
- Чланство у ЕУ остало је наш кључни стратешки циљ, а вашингтонским споразумом обновили смо савезништво са САД. Економска нормализација односа са Приштином, "мини-шенген" и долазак америчке развојне банке могу да промене "крвну слику" региона. Није се десио никакав драматични заокрет у спољној политици, јер су Србији потребни и добри односи са Русијом и Кином.
Без обзира на то са којег ће места наставити да се залаже за приближавање наше земље ЕУ, задатак јој неће бити лак, јер преговори са Унијом већ месецима не мрдају са мртве тачке. Грубјешићева, ипак, верује да још постоји шанса да, до краја немачког председавања ЕУ направимо макар један корак напред:

Фото архива
- Уз овакав темпо отварања (и незатварања) поглавља, улазак у ЕУ 2025. године је тешко изводљив. Нова методологија проширења може да убрза читав процес, али она никада није ни била проблем, већ је то био недостатак јасне политичке воље.
о Подршка грађана чланству у ЕУ одавно не прелази 50 одсто. Да ли је то последица унутрашњих околности или односа Европе према процесу придруживања и преговорима са Приштином?
- Подршка грађана чланству у ЕУ превасходно значи подршку предвидљивом и стабилном окружењу и изласку из зачараног круга ниског дохотка. Јасне поруке, а не ритуална понављања о "европској перспективи", и недвосмислена подршка компромису око косовског питања, пут су ка већој подршци грађана.
о Какав извештај о напретку Србије ка ЕУ очекујете?
- Извештај би требало да буде избалансиран и реалан, јер се на основу њега доноси одлука о отварању нових поглавља. Кључне области од којих зависи напредак у преговорима су дијалог са Приштином и владавина права, тј. реформе које обезбеђују независност правосуђа и слободу медија, као и борба против корупције и организованог криминала.
Препоручујемо

ГРЕНЕЛОВА ОФАНЗИВА МАТИРАЛА БРИСЕЛ: ЕУ скрајнута у дијалогу Београда и Приштине
04. 09. 2020. у 14:57

НОВА МЕТОДОЛОГИЈА ПРИСТУПА ФОНДОВИМА УНИЈЕ: Лакши пут до ЕУ, али и до новца уз затварање кластера
11. 07. 2020. у 14:03 >> 16:03

ИЗВЕШТАЈИ ЕК О НАПРЕТКУ ЗЕМАЉА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА: У јавности 6. октобра?
18. 09. 2020. у 09:47

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)